Kaj pravi stečajni upravitelj in kakšen je odziv občin?

Stečajni upravitelj Javnega podjetja Prlekija – v stečaju je zaradi ogroženosti oskrbe s pitno vodo na področju občin Ljutomer, Križevci, Razkrižje, Veržej, Sveti Jurij ob Ščavnici, Apače, Gornja Radgona in Radenci sklical novinarsko konferenco, ki je danes potekala v Ljutomeru.

Javno podjetje v stečaj - kaj bo s pitno vodo?

Stečajni upravitelj Borut Soklič je spomnil, da je 7. maja bil nad Javnim podjetjem Prlekija začet stečajni postopek.

Po njegovih besedah je to edinstven primer v Sloveniji, »takšnega ni bilo in tudi zakonska ureditev pravzaprav ne predvideva možnosti, da bi javno podjetje sploh odšlo v stečaj in seveda ne ureja tudi posebnosti v zvezi javnim podjetjem, predvsem ne v zvezi s kritičnimi storitvami, kot je oskrba s pitno vodo in odvajanje in čiščenje odpadnih voda.«

»Ko se je stečaj začel, nobena od občin ni bila zmožna operativno prevzeti obratovanja. Nihče ni bil zmožen zagotavljati pitne vode in kanalizacijskih storitev razen Javno podjetje Prlekija.«

Poudaril je, da so imeli z občinami takoj po začetku stečaja sestanek, kjer je Soklič predstavil okoliščine stečajnega postopka, pravna pravila, ki veljajo v primeru stečajnega postopka. 

»Opozoril sem, da je poslovanje v stečaju velika izjema, ki zahteva upoštevanje zelo določenih konkretnih meril, da bomo nadaljevali vsaj toliko časa, dokler ne bodo sami sposobni obratovanja ob izpolnjevanju drugih predpostavk, med katerimi pa je bila ključna profitabilnost poslovanja.«

Ostri očitki

Javno podjetje Prlekija je šlo v stečaj, ker po njegovem mnenju nekdo, ki je bil tu udeležen, »ni dobro opravljalo svojega dela. Zato ker poslovodstvo ni dobro vodilo poslov in ker občine poslovanja niso nadzirale in ker niso nič naredile, da bi Prlekija imela vzdržno cen svojih storitev.«

Voda, ki teče trenutno po vodovodu, je pitna. Moj strah je, da občine, ki so napovedale, da bodo s 1. avgustom same odgovorne za pitno vodo, da to počnejo nepremišljeno in obstaja tveganje, če bo to v resnici izvršeno.

Ključnega pomena najemnina

Najemnina je najpomembnejši strošek Javnega podjetja Prlekija, je dejal:

»Je tisti strošek, ki ga podjetje v preteklosti ni plačevalo in je na ta način podaljševalo svoje poslovanje.« 

Odziv prleških občin

Ljutomerska občina je danes v imenu občin Križevci, Ljutomer, Razkrižje in Veržej posredovala sporočilo za javnost povezano z vodooskrbo.

S 1. avgustom 2024 bo na območju Križevcev, Ljutomera, Razkrižja in Veržeja vodo zagotavljalo novo podjetje Prleška komunala.

Štiri občine so ga ustanovile 17. junija 2024. Vzpostavljeno bo tudi poslovno sodelovanje z občino Sveti Jurij ob Ščavnici, ker je vodovodni sistem oskrbe s pitno vodo tehnično grajen za potrebe tudi občank in občanov ter podjetij te občine.

Prleška komunala bo prevzela vodovodne sisteme in infrastrukturo teh občin, ki so zdaj uradno last občin. Kot so zapisali, bodo prekinjene vse pogodbe, povezane z Javnim podjetjem Prlekija, glede oskrbe s pitno vodo, kar bo omogočilo občinam popoln nadzor nad svojimi vodovodnimi sistemi.

Poleg oskrbe s pitno vodo bo Prleška komunala odgovorna tudi za čiščenje padavinskih in komunalnih voda ter skrb za okolje in trajnostno ravnanje. 

V obdobju prejšnjega upravljanja so občine porabile velike vsote denarja za kritje izgub in stroškov, ki niso bili v korist lokalnim prebivalcem, so dodali. Nova komunalna družba bo po njihovih besedah delovala po transparentnih načelih, z namenom zagotavljanja pravičnih cen storitev in poštenih odnosov med vsemi vpletenimi.

Poudarek je tudi na finančni stabilnosti in odgovornosti, kar bo vključevalo tudi obravnavo dolgov Javnega podjetja Prlekija do občin. Slednje so med največjimi upnicami v postopku stečaja, kjer bodo skušale ohraniti svoje investicije, vključno z lastnimi poslovnimi stavbami, pridobljenimi s sredstvi iz lokalnih proračunov.

Za zagotovitev nadaljnjega učinkovitega delovanja in zaščite interesov občanov bodo občine vložile zahtevo za zamenjavo stečajnega upravitelja, če se bo nadaljevalo s preferencialnim obravnavanjem posameznih občin, povezanim s škodljivo pogodbo, ki je bila nedavno razkrita.

»S tem se končuje obdobje, ko so občanke in občani štirih občin na položnicah skupno plačevali stotine tisoče evrov za pokrivanje vodnih izgub nekaterih drugih občin ter stroškov vodarne Podgrad Segovci. 

Ta pogodba tudi razloži, zakaj so danes občine Križevci, Ljutomer, Razkrižje in Veržej največje upnice (Javno podjetje Prlekija dolguje štirim občina okrog en milijon evrov), medtem ko do nekaterih drugih občin Javnega podjetja Prlekija v stečaju nima dolgov,« so zapisali v sporočilu za javnost.

V postopku stečaja Javnega podjetja Prlekija omenjene občine pričakujejo, da bodo zadržale poslovno stavbo, ki je bila kupljena z denarjem iz njihovih proračunov.

Tudi Andrej Steyer, župan občine Apače, je glede vodooskrbe na območju občine Apače, zapisal, da je oskrba s pitno vodo obvezna gospodarska javna služba, ki jo občina mora zagotavljati. 

»Močno se zavedam, da je s tem povezana tudi velika odgovornost, zato tematiki posvečamo veliko pozornosti in vlagamo dobršni del efektivnih ur v razreševanje problematike v zvezi s stanjem in stečajem Javnega podjetja Prlekija.«

Občinski svet redno seznanja z vsemi koraki in skupaj z občino Gornja Radgona, občino Radenci ter podjetjem Komunala Radgona pripravljajo kontroliran prevzem upravljanja z vodnimi viri Segovci-Podgrad ter resno obravnavo morebitnih tveganj, ki so povezani s tem.

Vodooskrba v naši občini Apače je stabilna in tako ostaja tudi naprej. »Prizadevamo si, da bi bil prehod med upravljalci, kar se da, brez pretresov in neopazen,« je zapisal.

Komentarji (16)

Pišta od bačija (ni preverjeno)

Tou ge edini slučaj v cejli Sloveniji. Eh, moureš biti pa fenomen od direktoura ka ti tou grata. Štou ge direktour Prlekije? Pa valda nej Racman??

bmw man (ni preverjeno)

Edinstven primer v Sloveniji. Bravo direktor.

Cvbb (ni preverjeno)

Občine niti poslovanja nad občino samo ne nadzirajo, razne komunale so pa itak pralnice. Tričetrt občin razpustiti, ki nimajo dodane vrednosti večje kot kakšna krajevna skupnost.

mil (ni preverjeno)

zgleda, da je imel prejšnji direktor Prlekije prav, ....Racmana pa je nastavo Radajnski šerif

😩 (ni preverjeno)

Tudi on ni ravno brezmadežen…

In reply to by mil (ni preverjeno)

Kurvos (ni preverjeno)

Racmana je nastavila lotmerška Olga. Ta bo počasi zrela za Ig ! Brat od Racmana pa je že fasal 10 let Doba !

ffran

Stečajni upravitelj: je bolj blesav kot izgleda, ZAKAJ ? V stečaju ni država ampak vodovod, torej Ustava in direktno na njo vezani Zakoni veljajo in se morajo izvajati ! Zakon o stečaju je podrejenega pomena !! Kaj to ta "petelin-kokot" , ki hoče le kasirati ne kapira ??

Gost99 (ni preverjeno)

Tudi Saubermacher je za stečaj. Ne rabimo vmesnega člena za skubljenje naroda, če so samo posrednik za Cerop. A dokler bodo prijateljske vezi med bivšim zaposlenim - sedaj županom Beltinec in SMK, bodo skubli občane

lomterčan12 (ni preverjeno)

Olga and co. mislijo, da lahko stečajnega tudi tak obračajo kak vse direktore do sedaj. Še več, grozijo, da bi tudi njega menjali. Narobe svet. Država seveda miži na obe očesi, ker so evropski milijoni bili v igri, čeprav bi zaradi te celotne zadeve morale vse institucije, tako državne kot evropske, vstopiti in pregledati zadeve, na koncu pa bi morali vsi ti lokalni šerifi odškodninsko in kazensko odgovarjati. Ampak nič od tega se ne bo zgodilo. Ker bi to bila evropska sramota za Slovenijo.

Puch Prlekija (ni preverjeno)

Realno napisano. Županja je pravnica, pa take nebuloze strelja. Draga županja - niste v poziciji, da bi lahko menjali stečajnega. Lepo vam je nalil čistega vina.. Pa kaj res ne veste, kako stečajni postopek poteka? Pa res pričakujete, da bo stečajni upravitelj mimo vseh upnikov in zakonov kar na vas zgradbo in osnovna sredstva podjetja prenesel? Po vseh letih županovanja bo pa vas zdaj v vsakem primeru odgovornost doletela. Vas in uboge župančke treh ali štirih mikro občin pa tudi. Otročje naivni ste bili vsi skupaj. Prav neverjetno naivni.

In reply to by lomterčan12 (ni preverjeno)

xxl (ni preverjeno)

Ta stečajni uspešno vodil stečaj Mure, vsi upniki poplačani razen delavcev, nekateri pozabili takrat 9000 € in več.........

In reply to by Puch Prlekija (ni preverjeno)

. (ni preverjeno)

Prleki do si zaj samo vino vlejvali, ko nede vodej.

Roman Leljak (ni preverjeno)

Racmana nisem nastavil jaz, Racman je mož od šefice volilne kampanje Olge Karba. Dve leti sem se trudil, da ga zamenjam, pa sem bil osamljen med 8 župani....Do zadnjega so mu dajali podporo. Uradno razrešitev sem neuspešno predlagal trikrat.

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

Ajajaj, ubogi Prleki ❗❗❗

Še okrog vode ne zmorete skupaj sodelovati ❗❗❗

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Sicer je to delo sistem A, B in C res bil velik nateg, ki ga sedaj vsi Pomurski plebejci plačujejo ❗

Najdaljši je bila cev od Mote do Apač, ki jo bodo Prleki plačevali še 40 let.

V kratkem pa bo verjetno zaprta in nikomur več ne bo koristila ❗

Bistveno je bilo, da do se milijoni zmetali v zemljo ❗

Vseeno bi se pa lahko zmenili med seboj ❗

Seveda, če Radensko Radgonski konec vleče zase in Ljutomerski zase potem je težko ❗

Oni kvazi Prleki v Radgoni itak niso preboleli, da jim z vodo upravljajo v Ljutomeru ❗

Ajajaj, ubogi Prleki ❗❗❗

🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑

Plebejci ❗❗❗

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

lukčev mesec (ni preverjeno)

Prleška komunala d.o.o.
Vrazova 1 ( tudi sedež občine )
Ljutomer

Direktor Boris Filipič ( podžupan občine Ljutomer )

Člana nadzora

Aleš Vaupotič ( vodja režijskega obrata občine Ljutomer )
Ana Žnidarič ( pravna služba občine Ljutomer )

Vpisano v sodni register 05.07.2024

Vir: AJPES

Pišta od bačija (ni preverjeno)

@lukčev mesec
Direktor Prlekije je podžupan. Hm, ka nemrejo ali neščejo Racmani še ene prilike dati?

In reply to by lukčev mesec (ni preverjeno)

Starejše novice