Reka Mura s svojim poplavnim pasom predstavlja izjemno naravno in kulturno dediščino Pomurja, Slovenije in sveta. Skupaj s poplavnimi gozdovi, rečnimi rokavi, mrtvicami in pestro kulturno krajino namreč omogoča življenjski prostor številnih redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst ter zagotavlja številne dobrine lokalnim prebivalcem.
Zato ne preseneča, da je reka Mura tudi varovana v sklopu evropskega omrežja varovanih območij Natura 2000 in UNESCO mreže biosfernih območij.
Ključni izzivi za ohranjanje narave na območju reke Mure
Projekt Natura Mura naslavlja ključne izzive ohranjanja narave in zagotavljanja ekosistemskih storitev na poplavnem območju reke Mure.
»Gre za enega največjih revitalizacijskih projektov na območju reke Mure, ki smo jih kadarkoli izvajali.
Namen projekta je obnova habitatov in habitatnih tipov ogroženih rastlinskih in živalskih vrt, ki so na seznamu varovanih območij Natura 2000. Torej pravzaprav doseganje ciljev Nature 2000,« pojasni Aleksander Koren, vodja projekta Natura Mura.
Človek pustil velik pečat na reki in naravi okrog nje
V sklopu projekta Natura Mura so med drugim obnovili rečne dinamike in vodne habitate reke Mure. Zakaj pa je pravzaprav potrebna revitalizacija tega območja?
»Potrebno se je zavedati, da kljub temu, da je reka Mura naša najbolje ohranjena velika slovenska reka z še ohranjenim prostim tokom in obsežnimi poplavnimi gozdovi, je človek v svojih tisočletjih sobivanja z reko pustil velik pečat na reki.
Predvsem v zadnjih stoletjih so bili posegi taki, ki so močno vplivali na njeno hidrologijo, reka je bila izravnana, bregovi utrjeni. Taka reka potem več ne mora tvoriti nekih značilnih rečnih in obrečnih habitatov, kot so na primer mokrišča, stranski rokavi in mrtvice,« razloži Koren.
Revitalizacija mrtvice Zaton
Če želimo takšne habitate, kot so habitati na območju reke Mure, ohranjati tudi v prihodnje, moramo s premišljenimi posegi reko Muro in njene življenjske prostore revitalizirati, kot je bilo to storjeno tudi tekom projekta Natura Mura na ti. mrtvici Zaton, katero so izvajalci projekta predstavili danes.
»To pomeni, da reki in življenjskim prostorom okoli reke nekako pomagamo, da jim podaljšamo njihovo življenjsko dobo,« pojasni Koren.
Kot razložijo izvajalci projekta, gre v tem primeru za staro mrtvico, katero je reka Mura ustvarila že pred približno 300 leti in je bila revitalizacije nujno potrebna.
»V teh stoletjih se je v kotanji mrtvice nabralo ogromno mulja in ostale nesnage. V kombinaciji z upadanjem podtalnice v zadnjih desetletjih pa je mrtvica popolnoma okopnela.
Zaradi tega smo se že pred leti odločili, da to mrtvico revitaliziramo na način, da izkopljemo del tega mulja, jo poglobimo in ponovno omočimo,« še doda.
Okoljski minister zadovoljen z izvedbo projekta
Izvajanje projekta »Obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri - Natura Mura« oziroma konkretno obnovo mrtvice Zaton si je ob obisku v Prekmurju ogledal tudi minister za okolje in prostor Uroš Brežan, ki je ob tej priložnosti povedal naslednje:
»Biotska raznovrstnost in obnova narave je ena od politik, ki jo prav v tem trenutku zelo odločno zasleduje tudi Evropska unija in je tudi del slovenske kohezijske politike. Zato me zelo veseli, da sem prišel sem na teren in vidim, da se ta politika udejanja tudi na terenu.
Tudi sam koncept tega projekta se mi zdi tak, da bi se bilo z njim za prvič pohvaliti, drugič pa se tudi zgledovati pri snovanju drugih projektov. To so načini in principi, ki jih želim tudi v prihodnje videti čim več,« pove Brežan.
Reka Mura kmalu namenjena tudi za namakanje?
Kot je ob svojem obisku v Prekmurju že izpostavil premier Robert Golob, pa se zaradi težav s sušo načrtuje, da bi se reko Muro kmalu uporabljalo tudi za namakalne sisteme.
Kaj pa o tem menijo okoljevarstveniki, ki se že nekaj časa trudijo, da reko revitalizirajo in ji pomagajo?
»Pri namakanju je podobno, kot z drugimi takimi posegi v naravni prostor. V kolikor se to izvede z nekim dobro premišljenim načrtom in v nekem omejenem obsegu. Če bomo torej premišljeno namakali tiste kulture, ki porabijo manj vode, potem je to seveda smiselno in v nekaterih primerih tudi nujno.
Potrebno pa se je tudi zavedati, da obstajajo nekatera območja, kjer pa so šli s tem namakanjem tudi v ekstreme in porabljajo zelo velike količine vode za takšno namakanje. Kar pomeni, da so s tem povzročili tudi zelo velike okoljske probleme, tega pa si verjetno ne želimo,« komentira Koren.
O tej temi pa se že pogovarjajo tudi na Ministrstvu za okolje in prostor.
»Namakanje je tu na vašem območju ena od tem, ki je pomembna. Verjamem, da bomo skupaj z ministrstvom za kmetijstvo in mojimi sodelavci znali na pravi način tudi to problematiko nasloviti.
In sicer tako, da bomo na en način zadovoljili tistim zahtevam, ki jih imamo na ministrstvu za okolje, torej po kvalitetnem stanju voda in tudi po dovolj veliki količini voda, torej za pitno vodo in na drugi strani tudi za potrebe kmetijstva,« je jasen Brežan.
Komentarji (23)
mocvirna voda je strup za rastline cloveka podtalnico
In reply to s to umazano vodo namakati… by ...2.... (ni preverjeno)
najprej delate hidromelioracije in izušujete, naredili kanale kamor se voda steka, med njivami, poplavnih travnikov sploh več ni ker so izsušeni ter so jih zaorali v njive, IN sedaj projekt namakanje. pa ti so nori do konca, ni druge za povedat.
Sploh vejo da po dolgoročno z umetnim namakanjem iz rodovitne zemlje narediš puščavo, to kažejo primeri v zda in avstraliji
je uradniki so kilavi slika ne laze
Zaradi te bande okoljevarstvenikov zdaj vsi Slovenci plačujemo elektriko 5 krat dražjo. Že nekaj elektrarn bi lahko stalo na Muri ne da voda teče v prazno, tak da državljani vedite kdo je krivec. REŠITEV: Takoj začeti graditi hidroelektrarne na Muri iz akumulacijskih jezer pa namakati polja.
Ob takih sušah je hidroelektrarno đabe meti. Nega haska ker je preslab pretok. Jedrska energija je edina opcija ki bo potešila potrebe potrošnikov. Vsi bi meli električne avte, ohlajeno stanovanje, ogravanje na elektriko. Nekje je treba plačati davek na vse to. Poznan par zagriženih okoljevarstvenikov ali niti eden se nebi odpovedo tehnologijam ki niso v skladju z okoljem. Toliko o tem.
In reply to Zaradi te bande… by NAGNATI TO BAN… (ni preverjeno)
ne strai vidim da nimaš pojma kako se plačuje elektrika. LAhko narediš na vsakem potoku in rekui v slovenji 20 elektran in bo cena enaka. Se vdii da e poznaš sistema ali pa si prišel v prazno nabijat ali pa vidiš provizijo pri dravskih elektrarnah.
Cena elektirke na trgu je enak tisti ceni ki jo proizvede elektrana, ki ima najdražjo, in to so plinske elektrarne. plastično to pomeni, če od 1000 proizvedeš 950 po ceni 10, ostalih 50 po ceni 40, bo na trgu se vseh 1000 prodalo po 40. Dobiček za tiste ki imajo nizke stroške je enormen. Izgube pa nima niti tisti ki ima veeelike stroške, to so plinske elektrarne.
In reply to Zaradi te bande… by NAGNATI TO BAN… (ni preverjeno)
Tomi ka van je vse lepo razlozo davlete minuse, ovomi loleki keri nema pojma pa pluse. Bogme je narod totalno zabiti.
In reply to ne strai vidim da nimaš… by uwewiwowop (ni preverjeno)
Ce bi nej populizem tiro, siro lazi in bil totalno zabiti bi znao, zakoj je elektrika drazja. Krivec je EU. Ce bi nej biu maloumen bi ti tudi tou znao.
In reply to Zaradi te bande… by NAGNATI TO BAN… (ni preverjeno)
najprej naj vsakega župana obmurskih občin vprašajo, KAJ je naredil da bi preprečil zasipavanje poplavnih območij, začnejo naj kar s tem na sliki iz Tišine. Tam kjer je prej bilo močvirje, poplavno območje so lepo zasipavali s gradbenim ostanki in izkopavanji od cest, še več kjer je bilo razlivno območje posameznih potokov so podali soglasje da je možna gradnja in sedaj tam stojijo hiše, drugi objekti. problem je bolj kompleksn kot samo iz mure speljati kanal, pokasirat provizijo in občina naj plačuje vzdrževanje
Poleg tea pa dolinski del prekmurja od bakovec- beltnci navzdol proti bistrici, lipovci ter naprej bolj potrebuje namakanje, če se že grejo to igro, kot del od murske sobote proti avstriji, ravenski del. Razen če nočete poznati strukture zemlje, potem itak delate zato da delate in tečejo $$$
Tišinski plivanoš je namazani z vsemi žavbami, koliko je sranja naredil v teh svojih mandatih ne bo nihče. Če pridejo nazaj mokra leta in to ta res mokra leta, leto 2020 je bilo samo za pokušino, bomo vsi plavali. Voda si je naredila svoje struge, da se je lahko razlivala, zdaj se pa vse zasipa, dela ceste tam kjer jih nikoli ni bilo in potem ceste vsako zimo plavajo. Uničilo se je mokrišča, uničilo mejice ob travnikih in njivah, ki so poleg tega da so zavetišče za živali, tudi naravna obramba pred vetrovi, prekomernemu izsuševanju in eroziji od vode in vetra.
In reply to najprej naj vsakega župana… by pepet (ni preverjeno)
Narejditi elektrarne pa zdignoti vodostaj ka se mrtvice pa potoki napunijo pa naš del od radgone pa do lendave več nikoli mede suše.
sanja svinja kokuruz. Ker na dravskem polju ni nobene suše, ker imajo toliko hidroelektrarn okrog sebe na dravi. Še celo potok se je zraven elektrarne pri ptuju izsušil. Pa kje ti živiš. Pojdi malo okrog in poglej primere.
In reply to Narejditi elektrarne pa… by Ich (ni preverjeno)
Zakaj pa imajo na isti reki Muri od avstrijske meje naprej do Graza mislim, da 6 hidroelektrarn. Tan nega potrebe varovanju ekosistema ali ka? Eh še izda eni spadnete na eko populizem.
In reply to sanja svinja kokuruz. Ker na… by uwewiwowop (ni preverjeno)
V Avstriji ima Mura večji padec na kilometer, zato je telko hidroelektrarn. Za turbine nucaš vsaj 8 metrov padca, to pa v ravnini lejko dosegneš samo z obsežnimi nasipi in kanali. Vzemi samo HE Zlatoličje. V Melju pri Maribori je reka Drava spelana v kanal, v stari strugi je samo ekološki minimum.
In reply to Zakaj pa imajo na isti reki… by eko populizem (ni preverjeno)
Ni problem padec reke Mure v Sloveniji - da dobiš večjo višinsko razliko pač maš večjo razdaljo med dvema HE. Pred pregrado HE pa se itak nekaj vode more zadržavati (tou majo tudi v Avstriji). Pogledni si po Google earth -e in boš vido, ka je pred sakšo HE v Avstriji razširitev struge (mini jezero) - nindre majo tan urejen celo regijski eko park (z opazovalnicami ptic, kolesarskimi potmi, ambientalnimi kotički - baje tan gnezdi preko 300 vrst ptic). In to zaradi umetne razširitve struge reke Mure (delno zadrževanje vode).
In reply to V Avstriji ima Mura večji… by čarni vrag (ni preverjeno)
danes obratuje 437 jedrskih elektrarn s skupno močjo 390 GW; v gradnji jih je še 56 z močjo 58GW. 100 dodatnih GW bi torej predstavljajo kakšnih 25% več goriva. Zalog v znanih rudiščih je dovolj za nekaj 100 let, v morski vodi pa še nekajkrat več.
Ne pozabite, da sta sonce in veter na močnih finančnih spodbudah že od pribl. 2000. V Sloveniji skupaj že okoli 1 miljarde, v Nemčiji že blizu 600 miljard EUR.
Sedaj si pa izračunaj koliko jedrskih elektran bi za ta denar že izgradili!
In reply to Narejditi elektrarne pa… by Ich (ni preverjeno)
odpadke mo pa tebi domov s taligami vozili, ka si boš lahko sveto v garaži
In reply to danes obratuje 437 jedrskih… by 543534 (ni preverjeno)
ni problem, ti samo pripelji z vselejem. Najprej se pa pozanimaj koliko odpadkov nasten pri 1 jedkrsi v 100 letih in koliko za to plačajo.
ZA več pa ti ne bom pisal tukaj, razsvetli se na Jedrska.si
In reply to odpadke mo pa tebi domov s… by oj (ni preverjeno)
“Climate experts believe the next ice age is on its way” -1978
novica iz daljnega leta. Toliko o kvazi znanstvenikih in znanosti, ki vas nateguje za evre. enako sranje je ta kvazi ogrevanje. zemlja ima svoje cikle pa če vas obdavčijo ali ne spremembe so vedno bile, samo ne živimo dovolj dolgo da bi jih videli od daleč
naj s soboškega jezera izpirajo škropiva
s to umazano vodo namakati njive je katstrofa in greh. potem pa zakaj nič ni rodna zemlja.