Želite biti vedno na tekočem? Izberi Sobotainfo kot prednostni vir na Googlu.

Nataša Pirc Musar po izvolitvi Janeza Janše: Skrbijo jo nekateri načrti nove koalicije

| v Politika

Predsednica republike je po izvolitvi Janeza Janše za mandatarja opozorila na pomen neodvisnosti Radiotelevizije Slovenija in Komisije za preprečevanje korupcije ter pozvala k političnemu sodelovanju.

Predsednico države Natašo Pirc Musar po petkovi izvolitvi mandatarja za sestavo vlade Janeza Janše skrbijo napovedane spremembe, povezane z Radiem in televizijo Slovenija in Komisijo za preprečevanje korupcije in spopad s sindikati, je poročal Radio Slovenija. 

To ni nekaj, kar bi prineslo mir in blaginjo državi, je ocenila Pirc Musar.

Predsednica je po poročanju nacionalnega radia ob robu Bogatajevih dnevov zaščite in reševanja v Novi Gorici izpostavila, da si v času nove vlade želi čim več političnega sodelovanja in čim manj ideoloških bojev, ob tem pa je izrazila zaskrbljenost zaradi nekaterih napovedi prihodnje koalicije, kot sta sprememba zakona o Radiu in televiziji Slovenija  in ukinitev Komisije za preprečevanje korupcije.

»Pri Radiu in televiziji Slovenija govorimo o javnem servisu. Če bodo šle spremembe v smer, da bo država tista, ki bo financirala  Radio in televizijo Slovenija in ne več prispevek, bomo govorili o državni televiziji. To seveda ni dobro,« je utemeljila.

V zvezi s komisijo za preprečevanje korupcije pa se je treba po njenih besedah vprašati, kaj danes manjka, »da korupcije ne znamo preganjati". 

»Če mene vprašate, zakonske podlage so, posebno tožilsko skupino imamo, manjkajo verjetno dodatna sredstva in dodatni kakovostni zaposleni. Ukinjati eno institucijo samo zato, ker je ne maraš ... to preprosto ni dobro,« je prepričana.

Pirc Musar je izpostavila še, da je pri neodvisnih državnih nadzornih institucijah najpomembnejša neodvisnost, predvsem glede postopkov imenovanja in financiranja. Napovedala je, da bo na to po potrebi tudi opozarjala.

Kot je nova koalicija zapisala v koalicijski pogodbi, načrtujejo noveliranje zakona o Radiu in televiziji Slovenija, cilj pa je oblikovati sodoben, profesionalen in nepristranski javni zavod. 

Novosti je precej

Na obravnavo Državnem zboru sicer že čaka novela zakona, ki jo je novembra lani vložila stranka Resnica, ter predvideva ukinitev obveznega rtv-prispevka in prehod na proračunsko financiranje Radia in televizije Slovenija. 

V osrednjem koalicijskem dokumentu je medtem napovedana tudi ustanovitev nove tožilske enote Skok, ki bi ji priključili zdajšnjo Komisijo za preprečevanje korupcije.

Poslanci SDS in NSi pa so že pred podpisom koalicijske pogodbe v Državni svet vložili predlog novele zakona o delovnih razmerjih, ki predvideva ukinitev delodajalčeve obveznosti odtegovanja sindikalnih članarin neposredno od plač zaposlenih. 

Sindikati v tem vidijo maščevanje za referendumsko akcijo zoper interventni zakon za razvoj Slovenije. S predlaganimi spremembami se jih želi finančno oslabiti in utišati, se bojijo.

Državni svet je v petek na tajnem glasovanju z 51 glasovi za in 36 glasovi proti predsednika SDS Janšo izvolil za mandatarja. Janša, ki ima tako mandat za sestavo svoje četrte in 16. slovenske vlade, je napovedal, da bodo pogovore o kadrovskem razrezu začeli v ponedeljek. Na zaprisego ministrske ekipe računa najpozneje v dveh tednih, je še dejal.

Janša je kandidaturo vložil s podpisi poslancev, medtem ko predsednica republike ne v prvem ne v drugem krogu kandidata za mandatarja ni predlagala.

Preberite še

Komentarji

skrbi

Skrbijo jo nekateri načrti nove koalicije, kar mene ne skrbi, skrbi me naša predcednica !?

džouče se

V lastnom porazi že pa guči bedarije. Itak nema nikšij pristojnosti samo puno na lejvo gor pumpa. Prijdejo volitve tüdi za njou pa mo vidli.

cinki

Če jo skrbi usoda RTV SLO potem naj uvedejo prostovoljno plačevanje naročnine pa bo videla kaj si bo ta institucija lahko privoščila.
Ko bodo sešteli prihodek od plačevanja bodo ugotovili da jih ne morejo plačevati ker bo iz tega naslova krepko premalo denarja da bi lahko plačali tako glomazen aparat Torej jih je krepko krepko preveč.V bistvo je to neke vrste socialna ustanova katero moramo obvezno plačevati.

aparat

Tudi v naši politiki je preglomazen aparat, ki ga tako mala država kot je SLO ne more vzdrževati in tega nočejo videti. Predcednica vidi samo tisto kar šče videti !!

Zelo dobro

Ta bo tudi na vrsti za odstrel,kot je sedaj bil Golob se vidimo na naslednjih in zadnjih volitvah za njo.Adijo pa pa Musarka nazaj k Kučanu.

1331

Ka zdaj šimflete predsednico? Če so lejko takšni kak puklavi predsedniki vlade, je lejko te dečkec predsednica. Zanima me nekaj čisto drujgoga, gde je uradno objavleno što je predsednik vlade? Se v naprej zahvaljujem za odgovor.

khaa

Probaj na sobotainfo, tan je uradno!

Niko i ništa.

Ta janšistična vlada združena z izdajalci in brezobrazneži bo kratkega veka, eno leto max.
Potem pa janšo končno brcnemo na smetišče zgodovine, kamor tudi spada!

khaa

he v transpak mas tudi takse nova sorta z drevesa

Profile picture for user trg zmage trg zmage

@Niko i ništa: ton pisanja mi ni všeč, to se da napisati drugače... zadnji del, s katerim se deloma strinjam.

Zdaj izdajalci in brezobrazneži... to bi lahko malo obrazložil. Kdo je izdajalec (a ta, kateri podpira odkritelje korupcije v Sloveniji, čeprav je to izvedla organizacija iz Izraela?). Brezobrazneži? Vsi se obkladajo s tem in onem... pa verjemi, da tudi levi in samo ene etiketirati ni pošteno! To ti lahko napišem edino, če si ti pošten? Pa si?

Vlada je zaradi javnih financ in z dokaj širokim, številčnim spektrom obljub seveda na tnalu. Trajala leto ali kaj vmes oz. do celega mandata je še vprašanje. Ne pozabi, ga imel rad ali ne, vsaj Janša je genij politične strategije v primerjavi z Golobom. Golob je pač politični diletant in do naslednjih volitev bo moralo levo zalednje najti nekoga drugega. Žal za leve in v veselje desnih, Jani Prednik se je sam izločil.

Bi pa kar podprl toj zapis (sicer bi bil lahko napisal drugače), da mora to biti zadnji Janšev mandat. Sam bi se moral čez dve, tri leta sam posloviti od funkcije in uživati v pokojninskih trenutkih? Kajti, če se ne najde neki dober naslednik (pa ne mislim samo na moške), bo desna opcija na naslednjih volitvah zanesljivo izgubila. Ampak, poznamo Janšo in njega premakne prvo s položaja predsednika stranke samo neki dogodek, konvencija stranke ipd... nikakor pa se ne bo sam umaknil. Po mojem mnenju, da ne bo pomote!

Profile picture for user trg zmage trg zmage

Ona (ne bom pisal predsednica) je po zadnjih debaklih zadnja, katera se sploh lahko oglaša. Dovoli si vse, odkrito navija za levi pol, pa bi morala biti v službi vseh državljank in državljanov.

Lahko se zavzema za nacionalno televizijo, ampak naj jo ona plača, ne vsi živeči v Sloveniji. Potrebno je uvesti referendum o obveznem plačevanju te pregolomazne, potratne in glede na spored dokaj nevšečne ustanove. Spotika se tudi ob KPK... ampak kaj je sploh to? Tudi Golob te komisije ni upošteval, takrat pa je bila dokaj tiho. Nič od njenega: "Jaz pa tiho ne bom!"

Na vse kriplje se meša v to, katero nevladno organizacijo bo vlada financirala. Ne loči pa, da ne more biti nevladna organizacija tista, katera deluje kot levi aktivitizem. Nevladna organizacija se mora postaviti z argumenti proti vladi, ne pa, da podpira leve sindikate, razne "Jutri je nov dan" ipd. so popolnoma brez koristi za državo.

Pri meni... nima več nobenega spoštovanja, dejstvo pa je, da je to, kar je in to moramo na žalost vsi upoštevati!

rtv prispevek

RTV SLO ima čez 2000 zaposlenih. Vsi, ki se ukvarjajo z javno TV so izračunali, da je za to, kar ponuja ta TV, čisto dovolj 1000 ljudi. In zaveza novo vladajočih je, da se bodo poskušali tej številki približati.

brat

Ja, najbolje, da jih plača Telekom in ostala državna podjetja, kot so financirali privatno nova24tv.

Komentarji

skrbi

Skrbijo jo nekateri načrti nove koalicije, kar mene ne skrbi, skrbi me naša predcednica !?

džouče se

V lastnom porazi že pa guči bedarije. Itak nema nikšij pristojnosti samo puno na lejvo gor pumpa. Prijdejo volitve tüdi za njou pa mo vidli.

cinki

Če jo skrbi usoda RTV SLO potem naj uvedejo prostovoljno plačevanje naročnine pa bo videla kaj si bo ta institucija lahko privoščila.
Ko bodo sešteli prihodek od plačevanja bodo ugotovili da jih ne morejo plačevati ker bo iz tega naslova krepko premalo denarja da bi lahko plačali tako glomazen aparat Torej jih je krepko krepko preveč.V bistvo je to neke vrste socialna ustanova katero moramo obvezno plačevati.

aparat

Tudi v naši politiki je preglomazen aparat, ki ga tako mala država kot je SLO ne more vzdrževati in tega nočejo videti. Predcednica vidi samo tisto kar šče videti !!

Zelo dobro

Ta bo tudi na vrsti za odstrel,kot je sedaj bil Golob se vidimo na naslednjih in zadnjih volitvah za njo.Adijo pa pa Musarka nazaj k Kučanu.

1331

Ka zdaj šimflete predsednico? Če so lejko takšni kak puklavi predsedniki vlade, je lejko te dečkec predsednica. Zanima me nekaj čisto drujgoga, gde je uradno objavleno što je predsednik vlade? Se v naprej zahvaljujem za odgovor.

khaa

Probaj na sobotainfo, tan je uradno!

Niko i ništa.

Ta janšistična vlada združena z izdajalci in brezobrazneži bo kratkega veka, eno leto max.
Potem pa janšo končno brcnemo na smetišče zgodovine, kamor tudi spada!

khaa

he v transpak mas tudi takse nova sorta z drevesa

Profile picture for user trg zmage trg zmage

@Niko i ništa: ton pisanja mi ni všeč, to se da napisati drugače... zadnji del, s katerim se deloma strinjam.

Zdaj izdajalci in brezobrazneži... to bi lahko malo obrazložil. Kdo je izdajalec (a ta, kateri podpira odkritelje korupcije v Sloveniji, čeprav je to izvedla organizacija iz Izraela?). Brezobrazneži? Vsi se obkladajo s tem in onem... pa verjemi, da tudi levi in samo ene etiketirati ni pošteno! To ti lahko napišem edino, če si ti pošten? Pa si?

Vlada je zaradi javnih financ in z dokaj širokim, številčnim spektrom obljub seveda na tnalu. Trajala leto ali kaj vmes oz. do celega mandata je še vprašanje. Ne pozabi, ga imel rad ali ne, vsaj Janša je genij politične strategije v primerjavi z Golobom. Golob je pač politični diletant in do naslednjih volitev bo moralo levo zalednje najti nekoga drugega. Žal za leve in v veselje desnih, Jani Prednik se je sam izločil.

Bi pa kar podprl toj zapis (sicer bi bil lahko napisal drugače), da mora to biti zadnji Janšev mandat. Sam bi se moral čez dve, tri leta sam posloviti od funkcije in uživati v pokojninskih trenutkih? Kajti, če se ne najde neki dober naslednik (pa ne mislim samo na moške), bo desna opcija na naslednjih volitvah zanesljivo izgubila. Ampak, poznamo Janšo in njega premakne prvo s položaja predsednika stranke samo neki dogodek, konvencija stranke ipd... nikakor pa se ne bo sam umaknil. Po mojem mnenju, da ne bo pomote!

Profile picture for user trg zmage trg zmage

Ona (ne bom pisal predsednica) je po zadnjih debaklih zadnja, katera se sploh lahko oglaša. Dovoli si vse, odkrito navija za levi pol, pa bi morala biti v službi vseh državljank in državljanov.

Lahko se zavzema za nacionalno televizijo, ampak naj jo ona plača, ne vsi živeči v Sloveniji. Potrebno je uvesti referendum o obveznem plačevanju te pregolomazne, potratne in glede na spored dokaj nevšečne ustanove. Spotika se tudi ob KPK... ampak kaj je sploh to? Tudi Golob te komisije ni upošteval, takrat pa je bila dokaj tiho. Nič od njenega: "Jaz pa tiho ne bom!"

Na vse kriplje se meša v to, katero nevladno organizacijo bo vlada financirala. Ne loči pa, da ne more biti nevladna organizacija tista, katera deluje kot levi aktivitizem. Nevladna organizacija se mora postaviti z argumenti proti vladi, ne pa, da podpira leve sindikate, razne "Jutri je nov dan" ipd. so popolnoma brez koristi za državo.

Pri meni... nima več nobenega spoštovanja, dejstvo pa je, da je to, kar je in to moramo na žalost vsi upoštevati!

rtv prispevek

RTV SLO ima čez 2000 zaposlenih. Vsi, ki se ukvarjajo z javno TV so izračunali, da je za to, kar ponuja ta TV, čisto dovolj 1000 ljudi. In zaveza novo vladajočih je, da se bodo poskušali tej številki približati.

brat

Ja, najbolje, da jih plača Telekom in ostala državna podjetja, kot so financirali privatno nova24tv.

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi