Z novim zakonom dražje delo po avtorski pogodbi

| v Gospodarstvo

Reforma trga dela in pokojninske zakonodaje veleva plačevanje višje stopnje prispevkov, ki jih bodo primorani plačevati tudi tisti, ki delajo preko podnajemnih in avtorskih pogodb.

Pokojninska reforma bo v okviru Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju nekatere novosti vpeljala tudi na področju delovne zakonodaje. Obetajo se spremembe pri plačevanju prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki se plačujejo tudi za delo po avtorski pogodbi z izjemo študentskega dela.

Letos se bo stopnja prispevkov za delo, opravljeno po podjemni pogodbi, zvišala iz šest odstotkov na 8,85 letom, s prihodnjim letom pa bodo delavci, ki opravljajo delo po avtorskih pogodbah, primorani plačevati prispevke za obvezno pokojninsko zavarovanje v višini 15,5 odstotka honorarja. Sedanja delovna zakonodaja namreč veleva plačevanje prispevkov le za tiste, ki delo opravljajo izključno po omenjeni pogodbi, ne pa za ostale, ki za avtorske honorarje delajo v času izven redne zaposlitve. V tem primeru bo plačevanje prispevkov le v domeni delodajalca.

 

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi