Slika je simbolična.
V letošnjem letu porast nasilja v družini na območju Pomurja. V katerih primerih posreduje center za socialno delo?

Nasilje v družini predstavlja vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana ali članice proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve in telesno kaznovanje otrok.

V policiji ugotavljajo, da nasilje v družini predstavlja precejšen del njihovega delovanja.

Porast primerov nasilja v družini tudi v Pomurju

Poročali smo, da so policisti v aprilu, maju in juniju na območju Pomurja obravnavali kar 37 primerov nasilja v družini.

V 19 primerih so nasilnežem izrekli tudi ukrep prepovedi približevanja in tako zagotovili varnost žrtvam ter preprečili nadaljnje izvajanje nasilja.

V primerjavi s prejšnjimi leti velik porast

Na Policijski upravi Murska Sobota so v prvih šestih mesecih leta 2024 podali 66 kazenskih ovadb za kaznivo dejanje nasilje v družini.

V letu 2023 so obravnavali 48 primerov, v letu 2022 53 primerov, v letu 2021 pa 49.

V prvih šestih mesecih letošnjega leta je bilo izrečenih 35 ukrepov prepovedi približevanja določeni osebi, kraju in območju, leta 2023 je bilo izrečenih 33 takšnih ukrepov, leta 2022 29, leta 2021 pa 22.

V katerih primerih nasilja v družini posreduje center za socialno delo?

Iz Centra za socialno delo Pomurje so za Sobotainfo pojasnili, da je nasilje v družini kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, in je kršenje temeljnih človekovih pravic.

»Pri obravnavi nasilja v družini govorimo o zlorabi moči, ki se nikoli ne konča samo od sebe in za katerega je vedno odgovoren tisti, ki ga izvaja,« so dodali.

V skladu z zakonom o preprečevanju nasilja v družini so vsi organi ob zaznavi nasilja v družini dolžni v štiriindvajsetih urah od seznanitve z okoliščinami obvestiti center za socialno delo

Kadar gre za okoliščine, na podlagi katerih je mogoče sklepati, da je žrtev nasilja otrok, so vsi, ki se seznanijo s takimi okoliščinami, dolžni obvestiti center za socialno delo, policijo ali državno tožilstvo.  

Po prejemu obvestila center za socialno delo:

  • izvede vse potrebno za zaščito žrtve in pomoči v okviru svojih pristojnosti,
  • zbira informacije o ogroženosti žrtve od vseh organov, od katerih se pričakuje, da bi s takimi informacijami razpolagali,
  • če pri zbiranju informacij ugotovi obstoj okoliščin, ki kažejo na storitev kaznivega dejanja ali to izhaja iz obvestila, center za socialno delo obvesti policijo, s katero uskladi začetne aktivnosti in delovanje skladno s pristojnostmi in pravili stroke.

Porast nasilja v družinah na območju Pomurja

Na Centru za socialno delo Pomurje so v obdobju od 1. januarja do 30. junija leta 2023 zaradi nasilja v družini posredovali 57-krat, v enakem obdobju letos pa 67-krat.

Na centrih za socialno delo žrtvam nasilja sporočajo, da je izhod iz nasilnega odnosa možen, »je pa proces, ki je lahko za žrtev izjemo težak in travmatičen.«

»Vsako obsojanje in spraševanje žrtvi dodatno otežuje že tako težko odločitev. Reproducira tudi predsodke in stereotipe, zato je naše zavedanje o zakoreninjenosti nasilja in o težavnosti razmer, v katerih so se znašle žrtve nasilja v družini, izjemno pomembno.«

Posledice nasilja v družini so lahko kratkoročne, dolgoročne in tudi vseživljenjske.

Ocena ogroženosti žrtve in potrebe po pripravi načrta pomoči žrtvi

»Na centrih za socialno delo smo zato, da žrtvam pomagamo izstopiti iz kroga nasilnega odnosa, da bodo lahko zaživele varno,« so poudarili in dodali, da se nasilje najpogosteje odvija za zaprtimi vrati, zato je nujno, da o njem spregovorimo na glas.

Pri obravnavi nasilja v družini center za socialno delo deluje z namenom povečanja varnosti žrtve nasilja, preprečevanja novega nasilja, motiviranja žrtve za vključitev v pomoč in sprejemanja ukrepov za zaščito pravic in koristi žrtve. 

Center za socialno delo pri obravnavi nasilja v družini sodeluje z organi in drugimi nevladnimi organizacijami.

Center za socialno delo takoj po prejemu informacije o nasilju v družini prouči okoliščine primera ter zbere vse že znane informacije. 

Na podlagi tako zbranih informacij izdela oceno ogroženosti žrtve in oceni potrebo po pripravi načrta pomoči žrtvi

Če oceni, da je pri tem potrebno sodelovanje drugih organov, se pri centru za socialno delo oblikuje multidisciplinarni tim. V primeru potrebe po takojšnji intervenciji se takoj poskrbi za varnost žrtve.

Kadar je o nasilju v družini obveščen samo center za socialno delo, odgovorni strokovni delavec informacijo o zaznanem nasilju takoj posreduje policiji

Kadar gre za sum storitve kaznivega dejanja, kjer je žrtev nasilja otrok, se takoj poda prijava na policijo ali državno tožilstvo, center za socialno delo pa izvede vse ukrepe za zaščito žrtve skladno s strokovnimi smernicami za delo z žrtvami nasilja.

Komentarji (5)

lol lol (ni preverjeno)

To nasilje v družinah, pretepanje žensk in otrok izvajajo migranti ali čistokrvni oh in sploh domači prekmurci?

Antimigu (ni preverjeno)

Čakaj, ka se naivne in obupane Slovenke začajo še bole pariti z migranti, te boš vido kak trdo vdare muslimanova roka... ampak te nede nišče vupo zvate na CSD. Družina je privatna last muslimanskega patriarha!

In reply to by lol lol (ni preverjeno)

Niini (ni preverjeno)

Malo več reda pri delitvi socialne pomoči, pa več odgovornosti. Spomnimo se primera dojenčica iz Dolica, za katerega je javnost izvedela mesec dni po tragediji. Se.

smrkci (ni preverjeno)

Center za socijalno preveč popušča storilcem,ki tepejo svoje partnerice,svoje otroke in svoje matere.Storilci imajo na socijalnem preveč poznanstva in zato socijalno ne ukrepa takoj.V murski soboti je pred kakim letom storilec pretepel svojega otroka in svojo mater in socijalno mu je reklo da ne sme tega več delati itak ima poznanstvo na socijalnem in niso nič drugega ukrepali seveda ta storilec je pač psihični manipolator in socijalno obrača kakor hoče in vse ustanove v tej zavoženi državi.

lukčev mesec (ni preverjeno)

Ajajaj, srmačeki CSD ❗

Kaj bi pisali za časa Jugoslavije ❓

V šoli te je učitelj udaril, da si se odbil od zida ❗

Če sta doma ata ali mama izvedela, si še enkrat dobil okrog ušes ❗

In NI bilo nasilje, ampak VZGOJNI UKREP ❗

Starejše novice