Zakaj se MO Murska Sobota ni odločila za vpeljavo LED razsvetljave?

| v Lokalno

Na Mestno občino Murska Sobota obrnili z vprašanjem, zakaj se niso odločili za vgradnjo LED svetilk, ki naj bi bile varčnejše ter s tem omogočile večji prihranek pri strošku porabe električne energije ulične razsvetljave, ki je v minulem letu znašal kar 251.375 EUR.

Na občini so glede članka objavljenega v časopisu Finance povedali, "da gre za zavajanje in predvsem predstavitev zgolj enega parametra LED svetilk (cene porabe električne energije), ki so namenjene uporabi na področju javne razsvetljave, ne pa tudi energetske učinkovitosti, barvne temperature, dimljenja, svetlobnega onesnaženja modre svetlobe pri valovni dolžini 390 nm."

Po opravljeni primerjavi so na občini prišli do sledečih ugotovitev:

1. zamenjava LED svetilk z današnjo svetilko z natrijevo sijalko ni cenejša (izračun spodaj), saj je potrebno zaradi manjšega svetlobnega toka LED svetilk, uporabiti LED z večjo močjo,

2. pomembna je tudi barvna temperatura svetlobe – priporoča se do 3000 K, česar pri LED tehnologije še ne zagotavljajo, saj so pri tej barvni temperature LED svetilke še povsem neučinkovite,

3. dimljenje (zmanjševanje moči ponoči) – LED svetilke zaenkrat še ne omogočajo dimljenja, česar se pri natrijevi tehnologiji vsakodnevno poslužujemo že nekaj čas in tako dodatno varčujemo,

"Ta trenutek so svetilke z natrijevimi sijalkami energetsko bolj učinkovite od LED svetilk. Prav tako lahko rečemo, da so »uporabne« LED svetilke za javno razsvetljavo še v razvoju in testiranju. Vsekakor pa bo v prihodnje potrebno računati tudi nanje," še razmišljajo na soboški občini.

Komentarji

Baron von Rumplin

Nindre ne primerjajo življensko dobo LED žarnice in te katere so zamenjali, ali ne vidin dobro? :)

igica

No tak. Tu je zdaj pojasnilo za pametnjakoviče, svaka čast uredništvi, ka so tou objavili. rumplin, tou se že tak zna ka ma Led svetilka dosti dukšo življensko dobo. Ge san malo glejdo kelko te prijde navadna namizna svetilka in kelko led svetilka. Ne ven če bi keri študent, za eno namizno svetilko dau 100 ali še več EUR-ov. Zaenkrat so še predrage in tudi npr. za dnejvno sobo san glejdo, pa san sploj nigi nej najšo, ka bi sploj obstajale....mislin ka bi normalno svejtila po cejli dnejvni. So še pre slabe, nucajo izboljšave. Tej LED svetilke so zaenkrat samo za namizne svetilke, pa kak dekoracija za rahlo svetlobo v dnejvni in za v avtoje. Tou je pa zaenkrat vse.

e e

ene par povzpetnikov ka ma z rutara novo sedežno pa GU10 LED žarnice v dnevni sobi se zdaj oglašajo češ zakoj je MOMS nej dau LED žarnice v ulično razsvetljavo.

tak ge tou vijdin, ker so mi razlogi zakoj so tou nej napravle čist jasni.LPS so bokše na ulici kak LED. glavno ka se nekša high-tech polemika lejko začne....

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi