Želite biti vedno na tekočem? Izberi Sobotainfo kot prednostni vir na Googlu.

Veje, grmovje in visoka trava ob cestah lahko ogrozijo prometno varnost in vam prinesejo kazen

| v Lokalno

Drevesa in grmovje ob cestah morajo biti ustrezno vzdrževani.

Mestni inšpektorat Mestne občine Murska Sobota poziva lastnike zemljišč ob občinskih cestah, naj poskrbijo za redno obrezovanje in vzdrževanje vegetacije, ki sega v varovalni pas cest. 

Namen ukrepa je zagotoviti večjo prometno varnost, preglednost cest ter urejen videz okolja.

Po veljavni zakonodaji in občinskem odloku so lastniki zemljišč dolžni skozi vse leto skrbeti za žive meje, grmovje, drevje, visoke poljščine in drugo vegetacijo, ki raste ob javnih cestah. Ta ne sme ovirati preglednosti, zmanjševati varnosti prometa ali zakrivati prometne signalizacije in javne razsvetljave.

Posebno pozornost je treba nameniti drevesom ob cestah, saj morajo biti njihove krošnje obrezane tako, da je nad voziščem zagotovljena prosta višina najmanj 4,5 metra.

Prav tako mora biti prost zračni prostor nad cestiščem, prometni znaki pa morajo ostati vidni in dostopni.

Občina opozarja, da se širina varovalnega pasu razlikuje glede na vrsto ceste. 

Pri lokalnih cestah znaša štiri metre na vsako stran, pri javnih poteh in kolesarskih poteh dva metra, pri glavnih mestnih cestah šest metrov, pri zbirnih mestnih in krajevnih cestah štiri metre ter pri mestnih in krajevnih cestah tri metre.

Lastniki zemljišč morajo poskrbeti tudi za ustrezno preglednost na priključkih na javne ceste. V območju preglednostnega trikotnika ob izvozu na lokalno cesto zasaditve niso dovoljene, saj lahko zmanjšujejo preglednost in povečujejo tveganje za prometne nesreče.

Na mestni občini opozarjajo, da neurejene površine ne vplivajo zgolj na prometno varnost, temveč tudi na videz kraja. Odlok o javnem redu namreč prepoveduje opuščanje vzdrževanja dvorišč, vrtov, nasadov, poti, ograj in drugih objektov, ki kazijo podobo naselja.

Za kršitelje so predvidene tudi globe. 

Višina globe

Posameznikom grozi globa v višini 200 evrov, pravnim osebam in samostojnim podjetnikom pa 2000 evrov. 

Odgovorne osebe v pravnih subjektih se lahko kaznujejo z dodatno globo v višini 200 evrov.

Če lastniki vegetacije ne obrežejo prostovoljno, lahko občina zoper njih uvede upravni in prekrškovni postopek. V skrajnem primeru obrezovanje na stroške lastnika izvede upravljavec ceste.

Preberite še

Komentarji

čarni vrag

To je samo v teoriji. Grmovje in drevje zakriva celo semafore.

Sen misla

Misla sen, ka eden vranan gnezda dol trosi.

Prlekus

V Veržeju, ob glavni cesti, na relaciji Ljutomer proti M. Soboti, na desni strani, hiša obdana z več kot metersko travo, podgane, miši in podobna nesnaga. Na občini in medobčinskem inšpektoratu pa spijo…😴😴😴

Deklehazi

Ne spijo, ka samo drejmlejo…😫

In-SPI-kcija

Še kdaj sem jih poklical, vsakokrat so spali spanje pravičnega. Enake izkušnje imajo z njimi tudi drugi.
Kaj pa če ponoči delajo?

vodka

ka pa tal ka v občini Murska sobota ne kosijo kolnikov ,za to pa nega kazni

FrančekF

Na Razlagovi na levi strani v smeri stadiona živa meja štrli na cesto. To se ponavlja vsako leto. Sosed pa iz Komunale.

Grk

Brigaj se ti za svojo pasiko, ne za mojo.

Lukčev Mesec

Kdo bo pa oglobil občino in cestarje, ko ne uredijo stvari, kot je treba ❓❓❓

GolobNiMojPremier

Saj ta vlada drugo ne ve, kot kazen, kazen, kazen, pa kazen.... dobro, da so pernatemu končno prirezali peruti... zdaj jeseni pa je na vrsti še SD z Jevškom na čelu..
Da bi pa kaj naredili, da bi olajšali delo državljanom, to pa ne.. samo kazen!

Komentarji

čarni vrag

To je samo v teoriji. Grmovje in drevje zakriva celo semafore.

Sen misla

Misla sen, ka eden vranan gnezda dol trosi.

Prlekus

V Veržeju, ob glavni cesti, na relaciji Ljutomer proti M. Soboti, na desni strani, hiša obdana z več kot metersko travo, podgane, miši in podobna nesnaga. Na občini in medobčinskem inšpektoratu pa spijo…😴😴😴

Deklehazi

Ne spijo, ka samo drejmlejo…😫

In-SPI-kcija

Še kdaj sem jih poklical, vsakokrat so spali spanje pravičnega. Enake izkušnje imajo z njimi tudi drugi.
Kaj pa če ponoči delajo?

vodka

ka pa tal ka v občini Murska sobota ne kosijo kolnikov ,za to pa nega kazni

FrančekF

Na Razlagovi na levi strani v smeri stadiona živa meja štrli na cesto. To se ponavlja vsako leto. Sosed pa iz Komunale.

Grk

Brigaj se ti za svojo pasiko, ne za mojo.

Lukčev Mesec

Kdo bo pa oglobil občino in cestarje, ko ne uredijo stvari, kot je treba ❓❓❓

GolobNiMojPremier

Saj ta vlada drugo ne ve, kot kazen, kazen, kazen, pa kazen.... dobro, da so pernatemu končno prirezali peruti... zdaj jeseni pa je na vrsti še SD z Jevškom na čelu..
Da bi pa kaj naredili, da bi olajšali delo državljanom, to pa ne.. samo kazen!

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi