Pri vinogradnikih in vinarjih na Štajerskem in v Pomurju smo preverili, ali so že začeli s trgatvami, kakšno je stanje z boleznimi vinogradov ter kakšen pridelek pričakujejo.
Zaradi slabih vremenskih razmer trgatve letos za približno dva tedna kasnejše
Kot so nam pojasnili, so zaradi nizkih temperatur in obilnega deževja trgatve letos nekoliko pozneje.
V nekaterih vinogradih z obiranjem grozdja sploh še niso začeli, ponekod pa se obirajo šele zgodnje sorte in grozdje za penino.
Glavnina trgatev bo tako letos predvidoma šele konec septembra.
»Nekoliko kasneje pričakujemo prve dneve trgatve oziroma s prvim dnem začnemo jutri, z ranimi sortami, kot so solaris in muškat otonel, verjetno v naslednjem tednu že kaj belih pinotev in pa chardonnayev. Če gledamo to na lansko leto, je recimo za nekje deset do 14 dni kasneje, kot je bilo lani,« je pojasnil Maks Kadivec, enolog Ptujske kleti.
»Tam v sredini meseca septembra, okrog 15. septembra, bodo po vsej verjetnosti te rane vrste šle v obiranje oziroma se bodo začele trgati,« je dejal Jožko Kolarič, vinogradnik na območju Ormoža.
Slabša tudi količina pridelka, ponekod do 40 odstotkov manj
Poleg poznejših trgatev pa so posledice vidne tudi na količini pridelka, tega bo po ocenah Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj ponekod tudi do 40 odstotkov manj kot ga je bilo lansko leto.
»Ocenjujemo, da bo sigurno pridelek, glede na povprečno raven, od 30 do 40 odstotkov nižji, ker po eni strani so bile rahle težave že v fazi cvetenja, tudi plodnja ni bila najboljša, potem neurje s točo, zelo zahtevno leto kar se tiče zaščite vinske trte,« je izpostavil Andrej Rebernišek, direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj.
V številnih vinogradih zaznali zlato trsno rumenico in esco
Vinogradnikom pa so poleg vremena zagodle tudi številne bolezni, na območju Ormoža so se pojavila predvsem žarišča zlate trsne rumenice in esce, težave pa so bile tudi s peronosporo.
»Zlata trsna rumenica se prav na območju ormoško-ljutomerskih goric kaže v izjemnem obsegu, zraven tega morem reči, da je veliko esce prisotne, tako, da je veliko nasadov primernih za krčitev,« je še dodal Rebernišek.
»V letošnjem letu se je pojavila močna bolezen esce, ki nam v sortah savignon dela velike težave. Imamo eno parcelo, kjer lahko rečem, da je že preko 20 odstotkov trsja uničenega oziroma napadenega, rumenica tudi dela težave,« je poudaril Kolarič.
»Težava z rumenico v naših krajih, to je že neka klasika, ki tudi ne vpliva na sedanjo količino, vpliva pa na prihodnost,« je dejal Iztok Klenar, direktor proizvodnje in enolog v Puklavec Family Wines.
Kljub težavam večinoma s pridelkom zadovoljni
Kljub temu pa so vinogradniki na Štajerskem in v Pomurju večinoma z letino zadovoljni in pričakujejo, da bodo obrali dober pridelek.
»Moram reči, da bo nekje en srednji pridelek, en normalen letnik, kot je bil vsa leta. Kar se tiče same kvalitete grozdja pa je tudi ena normalna letina, tako da mislim, da bo kar zadovoljiv pridelek,« je še dodal Kolarič.
»Vseeno pričakujemo povprečen letnik za našo klet«
V Ptujski kleti in v Puklavec Family Wines menijo, da bodo s pomočjo odkupa grozdja količino vina lahko približali celo lanski količini.
»Vseeno pričakujemo povprečen letnik za našo klet, kar pomeni nekje okrog 1500 ton grozdja belega in rdečega skupaj,« je pojasnil Kadivec.
»Nekako smo že predvidevali, da bomo uspeli pridelati okrog 3500 ton lastnega grozdja in pa odkupa smo tudi pričakovali okoli 1200 ton,« je še dodal Klenar.
Glede same kakovosti vina pa je, po mnenju vinarjev, veliko odvisno še od naslednjih dni, ko bo grozdje dokončno dozorelo. Se pa kljub številnim težavam pričakuje, da bomo imeli tudi letos kakovosten vinski letnik.
Komentarji (5)
Ka teror nad naravo? Vejpa ce je grozdje zrelo 20 septembra ka bos te, cakal do 5 oktobra ka bos bral kak nekoc?
In reply to Hmmmm, vsi bi že kar… by Lukčev Mesec (ni preverjeno)
nepovratna sredstva: "Tudi v Prekmurju je završalo po objavi rezultatov tega razpisa.
1.800.000,00 evrov je prejelo podjetje Grede Tešanovci d.o.o., čigar "lastnik" preko povezanih družb je Franc Cipot - nekdanji župan Moravskih Toplic in dolgoletni direktor Javnega podjetja Cerop Puconci. Grede se ukvarjajo z vzgojo paradižnika v rastlinjakih, sedaj pa bodo postali hotelirji.
Franc Cipot je podpornik @ZidanDejan na @Drzavnizbor volitvah. Njegova žena je sestranka od nekdanje poslanke @strankaSD Marije Bačič. Marija Bačič je tašča od Gorana Miloševiča, ki obvladuje celoten posel "socialnih podjetjih" v Prekmurju ...
In tega je še polno. Menda je mnogo vsega po linijah urejeno (rezultati razpisa). Zato pa naj bi trajalo tako dolgo, da so dali ven.".....pišejo!
Kljub globalnemu segrevanju bodo trgatve zaradi nizkih temperatur pozneje. Kdo je tu nor?
Hmmmm, vsi bi že kar septembra trgali.
Nekoč mi je znan slovenski vinogradnik rekel, da je to kaj večina dela, teror nad naravo.
In dalje povedal, da je staro slovensko ime za oktober vinotok.
On nikoli ni pobiral pred oktobrom.