Želite biti vedno na tekočem? Izberi Sobotainfo kot prednostni vir na Googlu.

Slovesnost ob počastitvi 15. obletnice osamosvojitve Republike Slovenije

| v Lokalno

Podpis pisma o nameri izgradnje nove vojašnice

častni gostje slovesnosti so bili minister za obrambo Karl Erjavec, župan Mestne občine Murska Sobota Anton štihec ter vsi vidnejši predstavniki MORS-a, med drugimi tudi generalmajor Slovenske vojske Ladislav Lipič ter generalpodpolkovnik Albin Gutman. Minister Erjavec in župan štihec sta bila na slovesnosti tudi slavnostna govornika.

župan štihec je spregovoril kako besedo ali dve o letu 1991, ko je med drugim tudi na pomurskih tleh potekal boj proti agresivnosti okupatorja zveznih sil Jugoslavije. S kratkim povzetkom se je ozrl v preteklost in se predvsem naslonil na simboliko osamosvajanja ter »odključitve« iz takratne »komune« stare Jugoslavije in samega pomena le-te za novonastalo državo Slovenijo. V nadaljevanju je župan še pohvalil borbenost naših vojaških veteranov, dobro organiziranost, močno željo ter enotno prepričanje vseh državljanov, ki je vodila k uspehu preprečitve agresije okupatorja.

Minister za obrambo Karl Erjavec je v podobnem kontekstu kot njegov predhodnik govoril o osamosvojitveni vojni za Slovenijo 1991. V par besedah je omenil, da so se že pred letom 1991 kazali vzorci nesporazumov, provokacij ter odkrite sovražnosti takratne zvezne oblasti do Slovencev in da je odločitev o samostojni državi bila nujna za dobrobit in svobodo državljanov Slovenije, kar se je pokazalo kot dobra odločitev. Beseda je tekla tudi modernizirani in samostojni vojski, ki je na zelo dobri poti k »evropski« vojski z novim duhom in ki ohranja še nadaljnjo močno vizijo ter povezanost. Znak dobre organiziranosti ter rasti vojske pa je med drugim tudi zanimanje in vse večje povpraševanje po naših vojaških silah na različnih mirovnih misijah in drugih vojaških uslug.


Ob koncu svojega nagovora je minister štefanu Barbariču podelil posebno priznanje Slovenske vojske nož Ministrstva za obrambo za pomembne uspehe pri opravljanju dolžnosti na obrambnem
področju.

Da slovesnost ni bila preveč toga, sta za glasbene vložke poskrbela Prekmurska godba Bakovci pod vodstvom željka Ritlopa ter ženski orkester Vugaš.

Po končani slovesnosti se je dogajanje preselilo v prostore uprave vojašnice, kjer sta župan in minister podpisala pismo o nameri izgradnje nove vojašnice. Ministrstvo za obrambo namerava s tem opustiti sedanjo vojašnico v Murski Soboti in zgraditi novo z ustrezno infrastrukturo na lokaciji »Berek«.

V sporočilu za medije Mestne občine Murska Sobota je o nameri izgradnje zapisano naslednje:

Ministrstvo za obrambo namerava opustiti opustiti sedanjo vojašnico v Murski Soboti in zgraditi novo z ustrezno infrastrukturo. V novi vojašnici bi SV zagotovila objekte za redno delo vojaške enote do ranga bataljona. Kompleks bodoče vojašnice bo zajemal površino cca. 123.960 m2. Obe strani podpisnici pisma o nameri sta sporazumni, da bo Ministrstvo za obrambo do konca leta 2006 pripravilo idejno zasnovo in dokument indentifikacije projekta. Idejni načrt, lokacijski načrt in vso potrebno investicijsko ter projektno dokumentacijo za izgradnjo vojašnice pa v letih 2007 in 2008. Mestna občina Murska Sobota se zaveže, da bo sodelovala v postopku priprave lokacijskega načrta. Ministrstvo za obrambo pa bo k izgradnji vojašnice pristopilo v skladu s sprejetim Srednjeročnim obrambnim programom 2007-2012.

Ministrstvo za obrambo namerava po preselitvi vojašnice na lokacijo Berek za poplačilo novozgrajene vojašnice obstoječi vojašnični objekt odprodati. Mestna občina Murska Sobota namerava lokacijo obstoječega vojašničnega kompleksa nameniti za visokošolsko izobraževalno središče oz. za druge razvojne programe občine, bodisi s prenosom pravice upravljanja na drug ustrezen državni organ bodisi z uveljavljanjem predkupne pravice.

Več o samem odloku si lahko preberete na spletni strani MOMS-a.

Pred proreditvijo pa si je bilo v vojašnici mogoče ogledati tehnični zbir vojaške opreme ter razstavo fotografij dogodkov iz časa osamosvojitve Slovenije leta 1991.

V počastitev obletnice osamosvojitve je obenem v prostorih razstavišča Pokrajinskega muzeja Murska Sobota organizirana fotografska razstava Podobe vojne, ki bo na ogled do 1. oktobra 2006. Razstavo je organiziral Pokrajinski muzej Murska Sobota v okviru projekta »Enotni v zmagi osamosvojitev Slovenije«. Tam lahko izveste več o sami zgodovini, takratnem političnem dogajanju, o vzrokih in povodih, ki so vodili do odločitve za samostojno državo. Izdana pa je tudi posebna publikacija v časopisni obliki z naslovom Vojna za Slovenijo 1991, ki ga je pripravil Vojaški muzej Slovenske vojske.

Slovesnost je potekala v organizaciji Mestne občine Murska Sobota, murskosoboške vojašnice, Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Policijskega društva Sever.

FOTOGRAFIJE: Tanja Zrinski

Komentarji

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi