Na današnji seji so murskosoboški svetniki med drugim razpravljali o štipendijah, zadolžitvi soboškega zdravstvenega doma in nagradi za delovno uspešnost direktorice soboške knjižnice.
Soboški mestni svetniki so se danes sestali na 14. redni seji mestnega sveta Mestne občine Murska Sobota.
Skoraj se je zalomilo že pri sprejemanju dnevnega reda, Anton Slavic iz Neodvisne stranke Pomurja je predlagal umik točke predlog sklepa o podaji soglasja za izplačilo dela plače za redno delovno uspešnost direktorice Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota za leto 2023, zaradi težav, kot je dejal, ki so se pojavljale v knjižnici.
Dnevni red je bil kljub temu sprejet, za umik je glasovalo deset svetnikov, proti umiku pa 11.
Po ugotovitvi sklepčnosti in določitvi dnevnega reda ter potrditvi zapisnika 13. redne seje mestnega sveta so obravnavali predlog pravilnika o spremembah in dopolnitvah pravilnika o določitvi plačil za funkcionarje, člane organov občine in člane delovnih teles v Mestni občini Murska Sobota ter za člane svetov ožjih delov občine.
Urne postavke za predsednike krajevnih skupnosti višje
Pravilnik določa, da ima predsednik sveta krajevne skupnosti pravico do plačila za opravljeno delo v obliki nagrade, in sicer v krajevnih skupnostih do 1000 prebivalcev v višini devet ur mesečno ter v krajevnih skupnostih nad 1000 prebivalcev v višini 12 ur mesečno.
Vrednost urne postavke za opravljeno delo v krajevni skupnosti po veljavnem pravilniku znaša 8,35 evra neto oziroma 11,41 evra bruto. Vrednost je nespremenjena od leta 2013.
V proračunu je za leto 2024 za nagrade in sejnine krajevnim skupnostim in mestnim četrtim planiranih 84.870 evrov sredstev. Povišanje nagrade pomeni za 9950 evrov več izdatkov proračuna, kar je že zajeto v okviru planiranih sredstev.
S spremembami se predlaga, da se urna postavka za nagrade predsednikom krajevnih skupnosti določi na višino 11 evrov neto oziroma 15 evrov bruto.
Vsi člani svetov krajevnih skupnosti in mestnih četrti prejemajo tudi sejnine. Za predsedovanje na seji sveta 83,65 evra bruto, za udeležbo na seji sveta pa 45,63 evra bruto.
Svetniki so sklep sprejeli z 21 glasovi za in enim proti.
Prenova obstoječega sistema štipendiranja nadarjenih študentov
Svetniki so na seji obravnavali tudi predlog pravilnika o štipendiranju v Mestni občini Murska Sobota v prvi obravnavi.
Občina s študijskim letom 2024/2025 pristopa k prenovi obstoječega sistema štipendiranja nadarjenih študentov, saj se želijo odzvati na zaposlitvene potrebe delodajalcev.
Ugotavljajo, da s štipendiranjem ne dosegajo želenega cilja, da bi se študenti po zaključku izobraževanja vračali nazaj v občino. Le petina štipendistov se po zaključku izobraževanja zaposli v Mestni občini Murska Sobota in tretjina v Pomurju.
Interes za dodelitev kadrovskih štipendij je za novo študijsko leto izrazilo 11 upravičenih podjetij za 26 štipendistov.
Na občini predvidevajo, da bodo za sofinanciranje kadrovskih štipendij za študijsko leto 2024/2025 namenili 80.000 evrov.
Za dodelitev štipendij uspešnim študentom predvidevajo, da bodo namenili prav tako 80.000 evrov proračunskih sredstev, kar naj bi zadostovalo za štipendiranje 33 študentov v mesečni višini 200 evrov.
S pravilnikom se urejajo vprašanja, ki se nanašajo na postopek sofinanciranja oziroma dodeljevanja štipendij, upravičence, pogoje, merila, pravice in obveznosti pogodbenih strank, višino sredstev, vire financiranja in druga povezana vprašanja.
Svetniki so predlog pravilnika o štipendiranju v Mestni občini Murska Sobota v prvi obravnavi sprejeli.
Soboška Komunala v letu 2023 z več kot 200 tisočaki izgube
Svetniki so obravnavali tudi predlog sklepa o podaji soglasja k sprejemu letnega poročila javnega podjetja Komunala.
Prihodki javnega podjetja so v letu 2023 znašali 11.288.339 evrov, odhodki pa 11.517.353 evrov. Javno podjetje je torej v letu 2023 ustvarilo 229.019 evrov izgube.
Ob upoštevanju spremembe rezerv je celotna izguba znašala 267.962 evrov.
Ustvarjen celoten negativni poslovni izid v višini 229.016 evrov se bo predvidoma pokrival iz prihodnjih čistih pozitivnih poslovnih izidov.
Petrijana skrbi poslovanje Komunale
Bojan Petrijan iz vrst Slovenske demokratske stranke je povedal, da je dejstvo, da stanje ni 'lepo': »To podjetje zelo težko, da bo konkuriralo tudi v prihodnje s svojimi cenami.«
Povedal je, da nekateri dobri zaposleni zapuščajo podjetje in dodal, da je »krivda tudi na strani vodstva občine, saj kljub višanju cen poslovanje ni dobro.« V svetniški skupini Slovenska demokratska stranka so se glasovanja vzdržali.
Slavic pa je povedal, da so ugotovitve o izgubi preveč ohlapne in predlagal, da se opravi program ukrepov za izboljšanje poslovanja.
Svetniki so sklep o podaji soglasja vseeno sprejeli z devetimi glasovi za, 13 svetnikov se je glasovanja vzdržalo.
Podali soglasje k zadolžitvi zdravstvenega doma
Na seji so obravnavali tudi predlog sklepa o podaji soglasja k zadolžitvi javnega zavoda Zdravstveni dom Murska Sobota.
Svetniki so soglašali, da se javni zavod lahko v letu 2024 zadolži v višini največ do 103.597,44 evra po sistemu finančnega najema za nabavo osnovnih sredstev dveh zdravstvenih vozil za zdravstvene namene.
Cilj podaje soglasja za zadolžitev je omogočiti zdravstvenemu domu posodobitev voznega parka z dvema novima zdravstvenima voziloma.
Svetniki so predlog sklepa soglasno sprejeli.
Nagrada za delovno uspešnost direktorici knjižnice
Na dnevnem redu je bil tudi predlog sklepa o podaji soglasja za izplačilo dela plače za redno delovno uspešnost direktorice Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota za leto 2023.
Direktorica Klaudija Šek Škafar je v letu 2023 dosegla 81,66 odstotka vrednosti meril za ugotavljanje dela plače za redno delovno uspešnost, svet zavoda je sklenil, da se za izplačilo redne delovne uspešnosti nameni pet odstotkov osnovne plače direktorice.
Ponovno se je oglasil Slavic in poudaril, da »če si mestni svet v pol leta ni zaslužil nobene informacije o tem, če se zadeve v knjižnici popravljajo, je to nekorektno.
To ni samo nekorektno, ampak žaljivo. Če si preberete na portalu Sobotainfo, boste marsikaj izvedeli.«
Svetniki so predlog sklepa za izplačilo dela plače za redno delovno uspešnost direktorice potrdili z 12 glasovi za in šestimi proti.