Mestno redarstvo Murska Sobota je v sredini septembra pričelo z izvajanjem meritev hitrosti, s kontrolo prometa pa si želijo predvsem umiritev znotraj naselij.
Vozniki jeklenih konjičkov bodo morali poleg mož v modrem odslej paziti tudi na mestno redarstvo, saj je Mestna občina Murska Sobota preko mestnega redarstva pričela z izvajanjem kontrole prometa. Redarji s stacionarnim radarjem evidentirajo prekrške hitrosti na območju MOMS, z obširnejšimi pooblastili pa lahko posredujejo tudi pri vrsti drugih prekrškov.
Meritve hitrosti enkrat mesečno
Kontrola hitrosti s stacionarnim radarjem, ki samodejno evidentira prekrške hitrosti, se je pričela izvajati s 15. septembrom, je potrdil vodja mestnega redarstva Denis Gjerek. »Glede na omejena proračunska sredstva se izvajajo meritve enkrat mesečno,” še dodaja Gjorek. Meritve hitrosti v okviru mestnega redarstva se sicer izvajajo še večih mestih širom Slovenije in sicer na podlagi 15. člena Zakona o pravilih cestnega prometa. »Redarji izvajajo meritve izključno s samodejnimi napravami in sredstvi za nadzor prometa, s katerimi se prekrški slikovno dokumentirajo. V praksi je radar nameščen v vozilu,” pravi vodja soboškega mestnega redarstva.
Cilj je umiritev prometa znotraj naselij
Posebno določenih lokacij za meritve hitrosti redarji nimajo, saj po besedah Gjereka upoštevajo dolgoročne pripombe občanov, kjer naj bi se razvijale velike hitrosti. “Poudarek je tudi na neposredni bližini šol in vrtcev, kjer je veliko mladih udeležencev cestnega prometa - otrok.” Redarjem so obširnejša pooblastila omogočala izvajanje nekaterih nalog v okviru kontrole prometa z zakonom že leta 2009, vendar so zaradi tehnično - programskih pomankljivosti v Mestni občini Murska Sobota pričeli kontrolo prometa realizirati v pričetku letošnje jeseni. »Cilj lokalne skupnosti oziroma mestne občine je umiriti promet znotraj naselij. Do sedaj se je mestna občina lotevala umirjanja prometa z ležečimi policaji, prometno signalizacijo in merilnimi tablami, meritve z radarjem pa predstavljajo neko dodano vrednost k umirjanju prometa znotraj naselij in s tem zagotovitve večje varnosti vseh udeležencev cestnega prometa v Mestni občini Murska Sobota. Prav tako pa si z meritvami tudi pridobimo podatke o povprečnih hitrostih vozil, ter količino vozil v določenem intervalu na določenem odseku.”
Dodatna pooblatila na področju cestno prometnih predpisov
Glede na kratki čas izvajanja kontrole prometa, letni ali mesečni prihodkovni načrt v občinsko blagajno še ni planiran, je pojasnil Gjerek ter dodal, da se na področju mestnega redarstva obetajo spremembe, predvsem s sprejetjem nove prometne zakonodaje. Le-ta daje občinskim redarjem dodatna pooblastila, kot je zaustavitev voznika, ki telefonira, ki ni pripet in pri ostalih tovrstnih prekrških. "V preteklosti je bil dostikrat problem da občinski redarji pri zaznavi tovrstnih prekrškov niso mogli-smeli ukrepati. Prav tako imajo občinski redarji pooblastilo za nadzor udeležencev cestnega prometa, ki ne uporabljajo predpisane opreme za udeležitev v cestnem prometu (zaščitna čelada pri otrocih in motoristih). To je le del pooblastil ki so jih dobili občinski redarji, ne gre pa pozabiti, da se zakonodaja stalno spreminja, pooblastila redarstva pa dobivajo vse večje razsežnosti, česar se dosti občanov ne zaveda,” je ob koncu še poudaril Gjerek.