Ustvarjalnost je pomemben del življenja mnogih ljudi, vključno z Niko Škof, ki jo izraža na različnih področjih, ne samo lončarjenja.
»Poleg novinarskega dela pišem poezijo, imam psihoterapevtsko prakso, se ukvarjam s kulturno produkcijo, povezujem kulturne prireditve in še več,« pove.
Življenje v Gornji Radgoni, ob divji naravi reke Mure in bližini Bad Radkersburga, ji ponuja bogate priložnosti za medkulturno povezovanje.
Rada bere, obiskuje gledališče in koncerte, se sprehaja svojo psičko, čohlja svoja mačka in skrbi za svoje lončnice.
»Moja najljubša oblika dopusta je pohodništvo,« poudari.
Obožuje ljudi, ki jo presenečajo, prevzemajo osebno odgovornost in odkrito govorijo tudi o manj prijetnih doživetjih.
Pot do ideje za »Lončarno«
Ideja za Lončarno se ji je porodila med študijem sociologije kulture in filozofije, ko sem si želela nekaj bolj konkretnega in taktilnega od misli in besed.
Obisk lončarske vasi v Filovcih pa jo je navdihnil z občudovanjem spretnosti lončarjev.
Med študijsko izmenjavo v Tübingenu se je nato udeležila tečaja oblikovanja gline na Volkshochschule, kjer je takoj začela delati na lončarskem vretenu.
Kot pove, je veliko znanja pridobila z branjem in spremljanjem video posnetkov dela z napotki izmojstrenih lončarjev.
Po vrnitvi v Slovenijo si je priskrbela lastno opremo in najela majhen prostor na obrobju Ljubljane, kjer je začela ustvarjati.
»Lončarjenje je zame postalo strast, čeprav moji izdelki sprva niso bili namenjeni prodaji. Po številnih pozitivnih odzivih ljudi, ki so moje izdelke dobivali v dar, sem se odločila, da jih ponudim širši javnosti.
Lončarjenje sicer ni bilo in najverjetneje tudi nikoli ne bo moj (edini) poklic, ampak je pomemben del mojega ustvarjalnega življenja,« izpostavi.
Lončarna je njena lončarska delavnica – prostor, kjer lahko ustvarja in se izraža.
Izdelki in ponudba
Izdeluje predvsem skodelice na lončarskem vretenu, ki jih ročno obdela, da so edinstvene. »Vsaka je namreč nekoliko drugačna in skozi reliefe, barve ter obliko kliče k usmerjeni pozornosti na njeno enkratnost. Tako kliče k počitku, oddihu in užitku s tem, ko jo opazujemo in se čas vsaj malo,« pove.
Poleg skodelic izdeluje tudi vaze, lonce za rože, posodice za kosmiče, milnice, nakit, krožnike, posodice za hišne ljubljenčke in drugo uporabno keramiko.
Posebno zadovoljstvo ji prinaša serija dekorativne keramike, imenovana »Napake«.
Gre za majhne skulpture, ki so zaradi napak izgubile svojo prvotno namembnost. S temi deli raziskujem odnos do napak, neuporabnosti in japonsko estetiko ter filozofijo wabi sabi.
Navdih za nakit
Pri oblikovanju nakita jo vodi želja po lahkem, nosljivem in elegantnem izdelku.
Sledim načelu »manj je več«.
Privlači jo naravna estetika neizčiščenosti ter dotrajanosti.
Glina je odlična imitacija kamna, kar uporablja pri izdelovanju nakita. Proces oblikovanja je pretežno spontan, navdihuje pa se iz večnosti, minljivosti in narave – predvsem tiste, ki jo razumemo kot neživo.
Kje najdete izdelke?
Njene skodelice so del stalne razstave Pokrajinskega muzeja Murska Sobota.
Izdelki pa se lahko kupijo v več trgovinah v Pomurju, kot so Expano, Turistično informacijski center Murska Sobota, Turistično informacijski center Gornja Radgona, Grad Negova in Pomurski muzej Murska Sobota. V Ljubljani so na voljo v trgovini IKA, ki ima tudi spletno prodajalno.
Izdelke pa prodaja tudi neposredno preko Facebooka ali Instagram profila Lončarne.
Načrti za prihodnost
V prihodnosti bo še naprej ustvarjala izdelke, ki zvišujejo kakovost bivanja, raziskovala odnos do napak, se povezovala z drugimi ustvarjalci in se urila v spontanosti.
Lončarjenje ostaja njena strast, ki jo dopolnjuje in ji omogoča izražanje ustvarjalnosti na otipljiv in trajen način.