Okrogla miza na temo: »Medgeneracijski pogledi na higieno rok.«

V Splošni bolnišnici Murska Sobota so ob dvojnem prazniku, svetovnem dnevu higiene rok in svetovnem dnevu medicinskih sester, pripravili posebno okroglo mizo, kjer so pogovor posvetili higieni rok z različnih generacijskih vidikov.

Praznik s sporočilom in odgovornostjo

Dogodek je bil v predavalnici negovalnega oddelka, vodili pa sta ga Marija Kohek, diplomirana medicinska sestra in strokovnjakinja za obvladovanje bolnišničnih okužb, ter Zoja Kreft, osnovnošolka, ki je za raziskovalno nalogo na temo higiene rok prejela zlato priznanje.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kohek je ob odprtju dogodka poudarila dvojni pomen dneva: »Najprej iskrene čestitke vsem medicinskim sestram ob njihovem prazniku. Obeležujemo pa tudi svetovni dan higiene rok, katerega sklepno dejanje je današnja okrogla miza.«

Kot je pojasnila, so številne aktivnosti na to temo že potekale, tokrat pa so želeli združiti poglede različnih generacij, od predšolskih otrok do zdravstvenih strokovnjakov.

Higiena rok, najpomembnejši ukrep v zdravstvu

Na okrogli mizi so sodelovali še Dragica Žunić, Šarika Benko, Marija Štuhec, študenti, dijaki in otroci. Kohek je poudarila pomen pravilnega razkuževanja: 

»Če razkuževanje ni izvedeno dosledno, ne doseže učinka. Izvajati ga moramo pravilno – skupaj z umivanjem z milom in toplo vodo.«

Po njenih besedah je ozaveščenost po epidemiji covida upadla, zato opozarja na potrebo po trajni strategiji: »Promocija higiene rok mora postati stalni del nacionalne strategije.«

Kreft, učenka Osnovne šole Sveti Jurij na Goričkem, je z raziskovalno nalogo primerjala znanje med četrtošolci in devetošolci. 

Njene ugotovitve kažejo: »Četrtošolci imajo bolj sveže znanje, devetošolci pa pogosteje ravnajo po lastni presoji.«

Opozorilo glede umetnih nohtov

Predstavitev raziskovalne naloge učenke Osnovne šole Sveti Jurij na Goričkem, ki je za svoje delo prejela zlato priznanje, je bilo še posebej poučno:

»Ugotovili smo, kako pomembno je opozarjanje na nevarnosti umetnih geliranih nohtov, ki so sicer estetski, a hkrati gojišče za mikroorganizme.

Naš mikrobiološki pregled je potrdil, da so umetni nohti lahko gojišče številnih bakterij, predvsem enterobakterij,« je pojasnila.

Gre za pomembno spoznanje, ki ga želijo prenesti naprej v prakso. 

Zoja Kreft se je s projektom uvrstila na državno tekmovanje mladih raziskovalcev, v nalogi pa je poudarila še potrebo po bolj ustvarjalnem osveščanju:

»Predlagala bi filmčke ali predstave, ki niso strašljive, ampak poučne in zanimive.«

Temelj zdravstvenega sistema

Ob prazniku medicinskih sester je pomočnik direktorja za področje zdravstvene nege Darko Horvat izrazil hvaležnost: 

»Predstavljamo najštevilčnejšo skupino zaposlenih v zdravstvu. Prav je, da se ob tem dnevu poudari naša vloga in pomen v družbi.«

Komentarji (1)

Kyle Tindall

This is a really important point! I never really considered the potential for bacteria to thrive under artificial nails. It makes perfect sense, though, especially if there's any lifting or space created between the natural nail and the artificial one. I'm definitely going to be more diligent about ensuring my nails are properly cleaned and maintained if I do get them done. It's a good reminder that beauty treatments can sometimes have hidden risks. On a completely different note, taking a break from all that can be surprisingly refreshing! Sometimes, I find myself unwinding by playing a simple game like Slope Unblocked – it's a great way to de-stress and keep my mind off things, while giving my natural nails a break! Thanks for sharing this information.

Starejše novice