Čeprav so trgovine z rabljenimi oblačili v tujini že dolgo priljubljene, v Ljutomeru takšne ponudbe še ni bilo – vse do zdaj.

Spomladi je svoja vrata odprla Modna muha 25, srčen projekt Svetlane Oletič, ki je s tem korakom povezala svojo življenjsko filozofijo s potrebami lokalnega okolja.

Svetlana Oletič se je mnogim zapisala kot učiteljica športne vzgoje, humanitarka in nadarjena pisateljica, ki se je tokrat podala na povsem novo pot – odprla je trgovino z rabljenimi oblačili, ki jo vodi s srcem, občutkom za trajnost in željo po povezovanju ljudi.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kako je Modna muha našla svoje ime?

»Ko sva s prijateljico iskali pravo ime za trgovino, sva želeli nekaj, kar bo zvenelo slovensko, ženstveno in bo obenem zapomnljivo. Premlevali sva številne predloge – od prikupnih, kot so Cunjica ali Rokavička, do pravljičnih, kot je Sneguljčica,« pripoveduje Oletičeva. 

Nato pa se je porodila ideja o imenu Modna muha, ki ju je takoj navdušila. »Igrivemu in trendovskemu imenu sva dodali še število 25, ki simbolizira leto 2025 in da se trgovina nahaja na Prešernovi ulici 25,« dodaja.

Od igrišča do šivalnega stroja

Oletičeva je odraščala v ustvarjalni družini, kjer je mama, sicer medicinska sestra, šivala obleke za valete in maturantske plese. 

Medtem ko je sestra z veseljem sodelovala pri šivanju in šla naprej študirat modno oblikovanje, se je sama bolj navduševala nad športom. Največ časa je preživela z očetom na igrišču ter igrala badminton in odbojko. 

Kljub temu da jo šivanje sprva ni pritegnilo, je zaradi visokih cen oblačil na trgu naposled le poprijela za šivalni stroj in se naučila šivati. Tako so začele nastajati obleke, krila, puloverji, posteljnino in celo ženski plašč – najprej iz potrebe, nato iz veselja.

Spontana ideja, ki je v prleško prestolnico prinesla nekaj novega

Ideja o odprtju trgovine se ji je utrnila med tečajem angleščine, kjer so obravnavali temo »thrift shop«

»Nenadoma me je prešinilo, zakaj pa jaz ne bi imela takšne trgovine? Spomnila sem se tudi na hčerko, ki študira na Floridi, in mi je pripovedovala, da imajo tam takšnih trgovin res ogromno,« nam zaupa.

Tudi prijateljica iz Kanade ji je potrdila, da so takšne trgovine tam nekaj povsem običajnega.

»Ko sem se ozrla po Ljutomeru, sem hitro ugotovila, da tukaj take ponudbe preprosto ni. Nekaj manjših trgovin z oblačili sicer obstaja, a manjka prostor, kjer bi lahko ljudje našli kakovostna, lepo ohranjena oblačila po dostopnih cenah,« pravi. In tako je začela ideja o lastni trgovini počasi dobivati obliko.

Prve kose oblačil so prispevale prijateljice, mnoge skoraj nerabljene. »Nekatera oblačila so bila oblečena le enkrat ali dvakrat,« pove. Potem pa so se hitro nabrale tudi moške in otroške stvari, ne le ženska garderoba, kot je sprva načrtovala.

V trgovini vsak dan nekaj novega

Trgovina se neprestano dopolnjuje in med kosi skriva vse, od vsakdanjih oblačil do tistih za posebne priložnosti. 

»Nekateri najbolj zanimivi kosi gredo zelo hitro. Na voljo pa so tudi svečane obleke, ki si jih je mogoče izposoditi,« doda.

Oblačila z drugo priložnostjo

Trajnosti ne dojema le kot modni trend, temveč kot način življenja, ki se odraža v vsakdanjih navadah. 

Tako kot je pomembno, da se hrana ne meče stran in da se porabi vse, kar je mogoče, enako razmišlja tudi o oblačilih. Prepričana je, da vsak kos zasluži drugo priložnost – bodisi s popravili, predelavo ali podaritvijo naprej. 

Niti dobrote

Eden izmed pomembnih temeljev njenega delovanja je tudi dobrodelnost. Mnoge kose, ki jih v trgovini ne proda, z veseljem podari tistim, ki jih najbolj potrebujejo. 

S to plemenito gesto je začela že ob začetku vojne v Ukrajini, ko je pomagala pri zbiranju oblačil za ljudi v stiski, danes pa pomoč usmerja k posameznikom iz lokalnega okolja. 

Pri tem se je povezala z Borisom Muhičem, prostovoljcem leta 2023, ki je zelo dejaven na področju dobrodelnosti in skrbi, da oblačila resnično dosežejo tiste, ki jih najbolj potrebujejo. 

Trgovina tako ni le prostor menjave in nakupovanja, temveč postaja tudi kraj solidarnosti, srčnosti in povezovanja.

Komentarji (4)

Prlek1976 (ni preverjeno)

Bravo Svetlana ,ves tvoj trud,koliko daš skupnosti je več vredno kot pa županja,ki bluzi v tri dni beremo floskule na instangramu,kot da piše folku,osebne zadeve,ko poroči 2 človeka. Tej cesarici se že meša,naj pogleda preprostega človeka kot si ti. Bravo,nekdo pa no našel nekaj zase v trgovini

Jojme (ni preverjeno)

Prlek,če je spet kandidaturo napovedala, čarovnica, da se bo pokradla in uničila kaj se je. Nicccc, Ormož naj pogleda ženska slepa . Svetlana ogromno ste naredili za skupnost. Naj rata trgovina

44 (ni preverjeno)
Pederčina (ni preverjeno)

Zeloooo pomembna pridobitev za Mursko Soboto.

Starejše novice