Geološke razmere na območju Vodole razlog za zamudo
Manjkajoči odsek vzhodne mariborske obvoznice od Pesnice do Slivnice bi moral biti prometu predan že junija, vendar pa je malo verjetno, da se bo to tudi res zgodilo. »Zaradi upočasnitve graditve na območju navezave na pomurski avtocestni krak v razcepu Pesnica to, žal, ne bo mogoče. V vsakem primeru pa bodo dela končana letos poleti, pri čemer bo družba Dars vztrajala, da izvajalec dela najpozneje avgusta,« pravi tiskovni predstavnik Darsa Marjan Kolar. Razloga za pomik roka sta dva in sicer izredno težke geološke razmere na območju predora Vodole in ustavitev gradnje v aprilu in začetku maja zaradi čakanja na plačilo dodatnih del, ki jih je odobril tako nadzorni inženir kot naročnik del.
Aneks k pogodbi v višini 5,6 milijona evrov
Tako je bil konec maja s strani Darsa potrjen aneks v skupni vrednosti 5,6 milijona evrov, razlika pa je zaradi cen v osnovni pogodbi, dodatnih naročenih del in dopolnitve prometne opreme zaradi spremenjenega pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah. Skupaj je ocenjena investicijska vrednost odseka mariborske vzhodne obvoznice, med Zrkovsko in Pesnico, ki meri nekaj več kot šest kilometrov, 199 milijonov evrov, odsek med Zrkovsko in Ptujsko, dolg je približno štiri kilometre, k njemu sodi pa še približno tri kilometre Zrkovske ceste, to je dvopasovne navezave na vzhodno mariborsko avtocestno obvoznico, pa je ocenjen na 73 milijonov evrov.
10 km za varnejšo, udobnejšo in hitrejšo vožnjo
Skupaj to pomeni približno deset kilometrov avtoceste mimo Maribora ter tri kilometre povezovalne ceste, ki so vredne približno 272 milijonov evrov. In kaj otvoritev tega odseka avtoceste konkretno časovno pomenilo za Pomurce, ki potujejo recimo v Ljubljano? »Pomurci, ki ste v letu 2008 pridobili celotno pomursko avtocesto, boste letos poleti pridobili še približno 10 km vzhodne avtocestne obvoznice. S tem pa »prihranili« na času potovanja – za koliko minut bo čas potovanja krajši, težko napovemo, saj tudi prometni tokovi na mariborski hitri cesti niso vedno enaki. Bo pa zagotovo vožnja lahko varnejša, udobnejša in hitrejša,« pravi Kolar.