Fazanerija - bo Polanič pobral šila in kopita?

| v Lokalno

Murskosoboškega kopališča se ne drži najboljše ime. V preteklosti prijetna oaza v mestu je danes le še spomenik, ki obratuje predvsem zaradi tega, ker v svojem okolišu nima prave alternative. To potrjujejo tudi številke. Kopališče obišče iz leta v leto manj kopalcev. že več let je potrebno celovite obnove, o njem krožijo dvomi v kvaliteto vode ter dejstvo, da v kopališkem okolišu praktično ni nobene gostinske ponudbe. še pred leti so se kopalci lahko hladili v senci gostišča Zvezda-Diana, danes so prepuščeni lastni nemilosti. Nizka cena kopalne vstopnice je zaenkrat verjetno edina res svetla točka murskosoboškega kopališča. V kopališču se štiričlanska družina ohladi za približno 10 evrov, za kopanje v Moravcih pa odštejejo vsaj štirikrat več. Moravske terme imajo drugo ciljno publiko in se jih z mestnimi kopališči ne da primerjati. To dokazujejo tudi cene, ki niso niti malo slovenske.

Murskosobočanom pokriti plavalni bazen


Murska Sobota je edina mestna občina v Sloveniji, ki nima pokritega plavalnega bazena, čeprav so prebivalci Murske Sobote skozi leta krojili slovensko plavalno zgodovino. Potrebo po ureditvi celotne Fazanerije je zasledila murskosoboška mestna občina, ki je v lanskem letu sklenila pogodbo z družbo Stanka Polaniča Intering Holding  za ureditev Fazanerije kot turistično-športnega kompleksa, ki bi med drugim vključeval pokriti plavalni bazen, hokejsko igrišče, investitor pa bi na območju sedanje vojašnice gradil hotel. Nesporno dejstvo je, da si v Murski Soboti pokritega bazena in urejenega letnega kopališča želijo, a ne za vsako ceno. Na občini zatrjujejo, da so ob podpisu pogodbe ohranili v partnerstvu z investitorjem takšen vpliv, da bodo lahko poskrbeli, da cene kopalnih storitev ne bodo poletele v višave, čeprav bi si mnogi glede tega želeli še konkretnejšega zagotovila. Dobro prakso poznajo denimo v Mariboru, kjer je športno-plavalni center Pristan ločen od ostale turistične ponudbe v mestu. V bazenih Pristana lahko Mariborčani plavajo za nekaj več kot 5 evrov, študenti in upokojenci pa so deležni še dodatnega popusta.  

Bazen je tudi športni objekt


Odgovor, s katerim se operira, da je potrebno prepustiti cene ponudbi in povpraševanju, ni povsem na mestu. čeprav nisem zagovornik posegov v trg, se mi v določenih primerih zdijo celo upravičeni, še posebej če lahko imajo konkretne ugodne posledice, kot je recimo skrb za zdravje. In mestni bazeni niso le sprostitveni objekt, temveč tudi rekreacijski ter športni objekt.

Povpraševanje po poletnem hlajenju v bazenih ni odvisno le od domačih krajanov, temveč tudi od turistov, ki jih je naših krajih čedalje več in imajo druga cenovna pričakovanja kot domačini. In prav turisti bi lahko krivuljo povpraševanja dvignili na raven, da bomo domačini ostali pred vrati, kot se to dogaja v Moravskih Toplicah. Tak primer je Portorož, kjer si tamkajšnji krajani le s težavo privoščijo kakšnega izmed užitkov, ki jih mesto ponuja. V prednosti pa so tisti podjetnejši, ki take užitke tudi ponujajo. V primeru Fazanerije bi že danes bile najbolj dobrodošle kar konkretne številke ali rešitve, saj bodo pod prste tistim, ki bodo cene določali, gledali vsi. In prej se predstavijo konkretne rešitve in odgovori javnosti, manj bo vprašanj in dilem.

Slavic še vedno ne mara Polaniča


Murskosobočani so projekt Fazanerija vzeli za svojega in se tako že sprašujejo, zakaj se dela, ki bi morala potekati že letos, še ne izvajajo. Namreč kopališče je tudi v tej kopalni sezoni odprlo svoja vrata, in nič ne kaže na to, da bi investitor v bližnji prihodnosti na projektu kaj naredil. Kot piko na i pa je na zavoro pritisnil še murskosoboški mestni svet na svojem zadnjem zasedanju. Največ dvomov v projekt, čemur je sledil umik točke o Fazaneriji z dnevnega reda, je izrazil ravno bivši župan Anton Slavic, ki pa si je s tem naredil medvedjo uslugo. Vsem je jasno, da je pri gradnji potrebno ohraniti funkcionalnost Fazanerije kot rekreacijskega centra, in to ne sme biti razlog, da se ponovno odloča o stvareh, o katerih ima javnost svoja pričakovanja. V Slaviceve skrbi, da bo občina žrtvovala zeleno oazo Fazanerijo za posamezne ekonomske interese in do jo bo preplavil vrvež turistov, nekako ne morem verjeti z gotovostjo. Sicer ne dvomim v dobronamernost bivšega župana, a vendar bo v ozadju vedno obstajala dilema, ali gre morda le za nadaljevanje tradicije, ko v Murski Soboti pod Slavicevim županovanjem Polanič ni delal praktično nič.
 
Mnogim bi najbolj ugajalo, če bi zaradi zavlačevanja in razprav, o katerih je prejšnji mestni svet že odločil, Polanič pobral šila in kopita. Ugajalo bi tudi posameznikom v mestnem svetu, znano pa je, komu bi to najbolj škodovalo. Občane pa v vročem poletju, ki je pred nami, zanima le, kako se bodo lahko najhitreje ohladili.

Mitja Podgajski

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi