Včeraj, sredi noči, je zagorelo na Centru za ravnanje z odpadki Puconci, posledice požara pa se čutijo še danes.
Dimni oblak se je razširil nad Puconce, zdaj pa je zaradi spremembe smeri vetra dim zaznati tudi v Murski Soboti, Markišavcih in okoliških krajih.
Možnost prekinitve pouka
Občinski štab Civilne zaščite Puconci spremlja razmere in opozarja na možne posledice požara. Vonj po dimu in plastiki je v dopoldanskih urah postal izrazitejši, saj so vremenske razmere omogočile širjenje onesnaženega zraka proti severu.
Ravnatelj Osnovne šole Puconci Štefan Harkai je staršem in skrbnikom otrok poslal obvestilo, v katerem jih je seznanil z možnostjo prekinitve pouka v primeru poslabšanja kakovosti zraka v šolskih prostorih.
V tem primeru bi učence čim prej poslali domov, v določenih primerih pa bi morali starši sami poskrbeti za njihov prevoz. »Prosimo vas, da ste otrokom in nam dosegljivi,« je zapisal Harkai.
Napovedi vetra in priporočila za prebivalce
Glede na vremenske podatke za Mursko Soboto je veter trenutno šibek, s hitrostjo od dva do pet kilometra na uro, pri čemer občasno piha v smeri proti severu.
To pomeni, da se dim lahko nadalje širi proti drugim naseljem.
Meritve kakovosti zraka
Na merilnem mestu Murska Sobota Rakičan so zaznali PM10: 18 mikrogramov na kubični meter, medtem ko so na merilni postaji Murska Sobota Cankarjeva vrednosti bistveno višje PM10: 62 mikrogramov na kubični meter.
To kaže na znatno onesnaženje zraka, ki lahko vpliva na zdravje prebivalcev.
Strokovnjaki svetujejo, da prebivalci na prizadetih območjih ostanejo v zaprtih prostorih, zaprejo okna in vrata ter se izogibajo telesnim aktivnostim na prostem, dokler se kakovost zraka ne izboljša.
Preiskava vzroka požara
Vzrok požara v CERO Puconci še ni uradno potrjen. Gasilci so požar omejili, vendar je njegova sanacija še v teku. Preiskava dogodka poteka, pristojni organi pa bodo javnost obvestili o novih ugotovitvah.
Komentarji (13)
Če bodo otroci doma, bodo pa vdihavali čisti zrak?
Preiskava vzroka požara? Kaj je li vzrok? Pozresnost! Pravi balkan business, za polno denara prevzames odpad pol ga pa prizges in si presparas drago recikliranje. Prostovolci pa gasijo in riskirajo zivljenje in zdravje za stojn. Bravo.
Tocno tak! Kelko ljudi so neposredno izpostavili zaradi dobicka! Drva so pa problem!
Samo sce zlata plaketa komu od vodilnih ka ga nanc coj ne bilo.
Kapo dol vsem ka ste tan zdaj❤️
V Rakičani je zrak dober, v MS pa zelo slab. Te je to očitno nej iz Puconec... veter piha proti severu, slab zrak pa se širi proti MS? Par dejstev ste falili.
Meni tudi nej jasno kakšo nakladanje je to, či cejli čas jug fuda.
Dajte no. Ne gori več. Zakoj trbej te senzacionalizem seposedi? Tou je nej novinarstvo.
Boljše da danes ne greš ven, cela Murska smrdi po plastiki, pa ni prvi ponedeljek v mesecu.
Avstrijska prestolnica utrjuje svoj položaj vodilnega mesta na področju trajnostnega ravnanja z viri. Letos je predstavila posodobljen petletni načrt s 160 ukrepi za učinkovitejše ravnanje z odpadki in preprečevanje njihovega nastajanja. Leto 2025 je razglasila za »leto krožnega gospodarstva«, s čimer še dodatno tlakuje svojo pot k mestu brez odpadkov.
SLO pa gradi "gradove v oblake".
Najhujse se bo se zgodilo.
Vdihavanje ostankov katerih voda ne spere veter pa spet pomesa v okolico in za nekaj časa bojo posledice na ljudrh in živalih .
V ostankih dima so najhujše strupene snovi katere se me razgradijo.
ČERNOBIL za goričko.
Rejsan me zanima, če je Cerop ali Cero? V Soboti zrak smrdi pi plastiki, žmetno za bolnike
na gorickon bi zmerele…ka je vcera veter v to stran vudo…nemres vone bite, kak ma po plasteke…ale pomembna je samo ms ka gnjes ta fuda 🧐😳
Smrdi v vašij nourih glavaj. Kak naj v soboti smrdi, če pa cejli čas južni veter fuda. Se pa zdaj kaže da je merilno mesto Cankarjeva na napačnem mestu. Stišnjeno v kot med gasilski dom in visoko živo mejo ob cesti ne more pravilno meriti. Par metrov kraj prometna cesta, prek ceste pa bloki ka kurijo na drva.