V Sloveniji se vsako leto zgodi okoli 200 prometnih nesreč, v katerih so udeleženi traktorji, kar predstavlja resen problem na področju varnosti v cestnem prometu.
Kljub izboljšavam v cestni infrastrukturi in večji ozaveščenosti voznikov so traktorji še vedno pogost del slovenskih cest, še posebej v ruralnih območjih, kjer so nepogrešljivi za kmetijska opravila.
To dejstvo pa neizogibno vodi v povečano tveganje za prometne nesreče, še posebej v regijah z intenzivno kmetijsko dejavnostjo, kot je Pomurje.
Stanje v Pomurju
Policijska uprava Murska Sobota je v obdobju zadnjih petih let skrbno spremljala stanje varnosti med vozniki traktorjev na pomurskih cestah.
Kot so pojasnili za Sobotainfo, so v letu 2020 obravnavali 15 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi traktorji, pri čemer se je en voznik lahko telesno poškodoval.
Naslednje leto, leta 2021, se je število nesreč nekoliko povečalo na 17, pri čemer so bili poškodovani trije vozniki traktorjev.
V letu 2022 je prišlo do zmanjšanja števila nesreč na deset, a k sreči brez poškodb voznikov, kar se je ponovilo tudi v letu 2023, ko je bilo zabeleženih 20 prometnih nesreč brez poškodb.
V tekočem letu, do sedaj, so policisti Policijske uprave Murska Sobota obravnavali že enajst prometnih nesreč s traktorji, pri čemer je bil poškodovan en voznik.
Kljub temu da v nobeni od teh nesreč ni prišlo do smrtnih žrtev, ostaja skrb za varnost na pomurskih cestah prednostna naloga.
Vožnja pod vplivom alkohola
Zanimivo je tudi dejstvo, da se je število voznikov traktorjev, ki so vozili pod vplivom alkohola, v obravnavanem obdobju zmanjšalo.
V letu 2020 so v treh prometnih nesrečah traktorje vozili vinjeni vozniki, v letih 2021, 2022 in 2023 pa je bil v vsakem letu zabeležen le en tak primer.
Letos policija še ni zabeležila primera vožnje traktorja pod vplivom alkohola.
Čeprav so podatki o zmanjšanju alkoholiziranih voznikov spodbudni, ostaja dejstvo, da se število nesreč s traktorji v Pomurju ne zmanjšuje bistveno, kar zahteva nadaljnje preventivne ukrepe in ozaveščanje med vozniki.
Vsaka prometna nesreča je lahko usodna, še posebej pri vozilih, kot so traktorji, ki zaradi svoje teže in velikosti predstavljajo resno grožnjo tako voznikom kot tudi drugim udeležencem v prometu.
Kako je v Podravju?
Na območju Policijske uprave Maribor pa so letos zabeležili 28 delovnih in prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi traktoristi.
V 24 primerih so bili traktoristi soudeleženi v prometnih nesrečah. V enem primeru, in sicer v delovni nesreči, se je smrtno ponesrečil traktorist.
Število prometnih nesreč, v katerih so udeleženi traktoristi, v zadnjih letih ne izstopa, in se giba med 28 in 35, so pojasnili na Policijski upravi Maribor.
Med leti 2020 in 2024 beležijo šest smrtnih žrtev, vse so se nanašale na delovne nesreče.
»Glede delovnih nesreč, v katerih so udeleženi traktoristi, pojasnjujemo, da njihovo število v zadnjih letih upada, v letošnjem letu zaenkrat beležimo štiri takšne dogodke,« so zapisali policisti.
Pa alkohol?
V povezavi z delovnimi nesrečami med leti 2020 in 2025 so kot vzrok alkoholiziranosti ugotovili v enem primeru, ko je bil voznik traktorja huje poškodovan, sicer pa je bilo v 145 prometnih nesrečah 45 voznikov traktorjev pod vplivom alkohola.
»V splošnem tako ocenjujemo, da se je stanje varnosti med vozniki traktorjev izboljšalo,« so še dodali policisti.
Komentarji (3)
Čakajo nouve fejk virus ka pejnaze dobijo ka do lejko drkali kurac na delovnon mesti tou se čaka!
In reply to Ha ha ha. Cejla Evropa je v… by Praskač (ni preverjeno)
Pomurje je v Sloveniji,tak ka vala isto.
Ha ha ha. Cejla Evropa je v kurci in propada, vij smrdljivci od SOBOTAINFO pa od traktorov. Nej san še zaslejdo na ton tutaston LEVIČARSKON mediji nič drüjgoga kak samo TUTE. Za kozlati.