Slika je simbolična.
Obilno deževje že povzroča bolezni v vinogradih.

Številni vinogradniki po Sloveniji so v zadnjih dneh poročali, da so na trti zaznali bolezni, kot sta peronospora in oidij.

Iz Javne službe zdravstvenega varstva rastlin obveščajo, da je zaradi nestanovitnega, deževnega vremena in nižjih temperatur v vinogradnikih možnost okužbe s peronosporo vinske trte.

»Fenofazne vinske trte so zelo različne in odvisne od lege vinograda in sorte. Če je od zadnjega škropljenja preteklo več kot osem dni, oziroma je v tem času padlo več kot 30 mililitrov dežja, priporočamo ponovno preventivno škropljenje proti omenjeni bolezni,« so sporočili.

Pojav oidija vinske trte

V vinogradnikih je treba paziti tudi na pojav oidija vinske trte. To še posebej velja za vinograde, kjer so z omenjeno boleznijo že imeli težave v prejšnjem letu.

Ob višjih dnevnih temperaturah je smiselna uporaba pripravkov na osnovi močljivega žvepla oziroma drugih kontaktnih pripravkov v skladu z navodili za uporabo.

Na severovzhodu Slovenije izpolnjeni pogoji za okužbo s peronosporo

Na večini opazovalnih lokacij na območju severovzhodne Slovenije so bili v začetku meseca maja izpolnjeni pogoji za prvo primarno okužbo s peronosporo vinske trte.

V Javni službi zdravstvenega varstva rastlin so priporočili, da se škropljenje opravi takoj, ko bodo to omogočale vremenske razmere oziroma najkasneje do izteka inkubacije.

Janja Posl Korošec, magistrica kmetijstva iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, je za Sobotainfo pojasnila, da so prve okužbe že vidne.

»Čas primarnih okužb določamo s pravilom desetk, to pomeni, ko so poganjki dolgi vsaj deset centimetrov, ko pade najmanj deset milimetrov padavin in ko temperatura v zadnjih 24 urah ne pade pod deset stopinj Celzija, to v tem času sedaj je.

Tudi okužbe z oidijem bodo v teh dneh že možne, predvsem v tistih vinogradih, v katerih je bila lansko leto vinska trta zelo napadena z oidijem,« je dodala.

Po pojasnilih Posl Korošec bo treba škropiti, še posebej tam, kjer je bila lansko leto zelo močna okužba. Med drugim priporočajo pripravke Fitosan, Mikal flash in Orondis.

Kako zaščititi trto pred boleznimi?

Da se ne bi okužbe s peronosporo ali oidijem v prihodnjih tednih povečale in uničile del letošnjega pridelka, se morajo vinogradniki zavzeti za to, da svojo trto ustrezno zaščitijo.

»Zelo pomemben je tudi časovni razmik med posameznimi škropljenji, optimalno je nekje od osem do deset dni oziroma v času obilnega deževja je bilo potrebno škropljenje prilagajati intenzivnosti prirasta in količini padavin,« so v preteklosti za Sobotainfo pojasnili v Kmetijsko-gozdarskem zavodu Murska Sobota.

To so znaki, da je trta že okužena

Posebna skrb je prav tako pomembna, če je v vinogradu že prišlo do okužbe, saj se lahko na ta način bolezen trte vsaj v določeni meri zaustavi.

Kako pa torej lahko zaznate, da je vaša trta okužena s peronosporo ali oidijem?

Peronospora vinske trte se v začetni fazi pokaže kot oljni madež na listih, ob povišani vlagi pa preide v drugo fazo, ki se kaže kot plesniva prevleka na spodnji strani listov, kar lahko povzroči odmiranje in odpadanje listja.

Oidij je bolezen vinske trte, ki se najpogosteje razvije v obliki bele površinske prevleke na jagodah, listih in rozgah vinske trte.

Gliva nato preraste kožico jagode, ki otrdi in preneha rasti. V poletnem času se razvije gliva na rozgah v obliki vijoličaste rjave prevleke.

Komentarji (1)

Penzlin (ni preverjeno)

Zdaj preobilne padavine, za štire tedne pa te nas krmile kak je vse sujo pa podnebne spremembe,......
Natogovanje naroda,....

Starejše novice