Razširjeno avtocestno postajališče Murska Sobota verjetno šele drugo leto
Že lani decembra smo na Sobotainfo pisali, da razpisa za širitev avtocestnega počivališča Murska Sobota ne bo pred potrditvijo Letnega plana razvoja in obnavljanja avtocest za leto 2009, ki ni bil sprejet niti marca letos, ko smo drugič povprašali o trenutnem stanju projektu, ki predvideva izgradnjo dodatnih 90 parkirnih mest na obeh straneh postajališča. Letni plan je medtem državni zbor že potrdil, tako smo se znova pri Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji pozanimali, v kakšni fazi je trenutno projekt? »Razpisna dokumentacija je pripravljena in je v potrjevanju pri strokovni komisiji naročnika, zato je realno pričakovati, da bo razpis objavljen v mesecu septembru. V kolikor ne bo zapletov pri izbiri izvajalca, bomo z deli začeli še v tem letu in dokončali predvidoma v prvi polovici 2010,« nam je sporočil Marjan Koler z Darsove službe za komuniciranje. Pred pol leta so nam zatrjevali, da v kolikor bi bil letni plan v doglednem času sprejet, da bi bilo zgrajeno in predano uporabi parkirišče že v letošnjem letu.
Ukrepa lahko samo policija
Na uvozni cesti na avtocesto v smeri Madžarske meje so pred časom postavili ograjo na eni strani in stebričke na pločniku na drugi strani, tako da zdaj redkeje prihaja do parkiranih kolon tovornih vozil ob omenjenem cestišču, ko pa so pa je vožnja mimo težavna že z osebnimi avtomobili. Zakaj še vedno prihaja do tega? »Družba Dars kot upravljavec avtocest nima nobenega pooblastila, da kakor koli sankcionira voznike, ki parkirajo tovorna vozila izven označenih in za to namenjenih parkirnih prostorov. Vsa vozila, ki so parkirana tako, da ovirajo varno odvijanje prometa, vzdrževalci Darsa zavarujejo z oznakami - običajno prometnimi stožci, proti njim pa lahko ukrepa samo policija. Če bo potrebno, bodo vzdrževalci Darsa v skladu s svojim pristojnostmi na zadolžitvami ustrezno ukrepali tudi na drugih počivališčih,« je odgovoril Koler. Povejmo še, da na postajališču na drugi strani še ni nameščenih ovir, tako da so tam pogosteje kolone ob cesti.
24-urni nadzor, predpisana globa 260 evrov
»Policija opravlja 24-urni nadzor in kontrolo cestnega prometa na avtocesti A5 in hitri cesti H7, ter večkrat dnevno opravi nadzor nad parkiranjem tovornih vozil na uvozih in izvozih avtoceste ob bencinskih servisih v Murski Soboti, Pincah in SOS nišah. Zoper kršitelje ustrezno ukrepa v skladu s pozitivno zakonodajo,« so nam odgovorili s Policijske uprave Murska Sobota na vprašanje, kako pogosto izvajajo nadzor na omenjenem postajališču. »Vozniki tovornih vozil, ki parkirajo ob uvozu na avtocesto v smeri madžarske meje, kjer so postavljene ovire kršijo določilo 9. odstavka 110. člena Zakona o varnosti cestnega prometa, ki pravi, da je na vozišču avtoceste in ceste, rezervirane za motorna vozila, prepovedano obračanje, vzvratna vožnja, ustavitev in parkiranje. Policija ukrepa zoper te voznike tovornih vozil po 18. odstavku 110. člena prej omenjenega zakona, kjer je predpisana globa 260 evrov,« so še dodali.