V minulih dneh se je začela letošnja kurilna sezona. Zato smo pri podjetjih FISA in Komunala preverili, kdaj sami začnejo z ogrevanjem.
"V kolikor gre za lastniške sisteme etažni lastniki odločajo sami o nivoju oziroma standardu ogrevanja. Na splošno pa velja, da se ogrevalna sezona začne kadar je po 15. septembru zunanja temperatura tri dni zaporedoma ob 21.00 uri nižja od 12 stopinj celzija," pravijo pri FISI. Podoben odgovor so nam posredovali tudi iz Komunale, kjer dodajajo, da se lahko etažni lastniki odločijo tudi drugače.
Določba o začetku in koncu ogrevalne sezone je splošno določena, odločitev o ogrevanju je odvisna od odločitev etažnih lastnikov, kar pa se od stavbe do stavbe razlikuje.
"Etažni lastniki posamezne stavbe se lahko samostojno odločijo o začetku in koncu ogrevalne sezone in to sporočijo preko svojega predstavnika ali upravnika stavbe," pravijo na Komunali.
Kurilna sezona se je tudi v preteklih letih začela ob podobnem času, kot letošnja. FISA je lani z ogrevanjem začela 4. oktobra, Komunala pa dan prej. Dve leti pred tem se je ogrevanje začelo s 1. oktobrom.
Lani kurili skoraj do začetka junija
Zadnja leta se pojavljajo tudi vremenski ekstremi, ki poskrbijo, da se kurilna sezona začne veliko prej, oziroma se precej podaljša. Nekaj takšnega se je zgodilo tudi lani.
"Posebnost je bila lanska kurilna, ko smo že zaključili z ogrevanjem, a je bil zaradi nizkih temperatur potreben ponovni priklop v mesecu maju," pravijo na Komunali, pri FISI pa ob tem dodajajo, da "nas ekstremi vedno znova presenečajo in se že kot po pravilu pojavlja, da predvsem spomladanske temperature precej nihajo. Torej marca so visoke temperature, potem pa pride proti koncu aprila do precejšnjih ohladitev".
Tudi zato se je, kot pravijo na Komunali, lanska kurilna sezona zaključila šele 21. maja, medtem ko je bila v preteklih letih praksa, da se ogrevanje zaključi v času po prvomajskih praznikih. Ob tem nas je zanimalo tudi, kakšna je časovnica ogrevanja.
"Tam kjer se za ogrevanje uporabljajo toplotne črpalke se čez dan greje enakomerno, medtem ko v kotlovnicah z drugimi vrstami energentov se ogreva zjutraj in popoldan in zvečer v preostalem času pa reducirano, z znižano temperaturo," sporočajo iz FISE.
Pri Komunali je standardni časovni režim ogrevanja od 5.00 ure zjutraj do 22.00 ure zvečer, pri toplotnih črpalkah naprava deluje neprekinjeno, z nočnim znižanjem temperaturnega režima.
Temperaturni režimi ogrevanja so avtomatsko nastavljeni z ogrevalnimi krivuljami, temperature ogrevanja so odvisne od zunanjih temperatur.
Kaj pa cena?
Ceno ogrevanja, kot pravijo na FISI, v 90 odstotkih predstavlja strošek energenta, tako da se cena spreminja glede na ceno energenta.
"Vse cene energentov v zadnjih leti so padle glede na pretekla obdobja," pravijo. Na Komunali pa dodajajo, da "se je za sistem daljinskega ogrevanja cena variabilnega dela ogrevanja v letu 2020 znižala iz 46,25 evrov na 43,52 evrov, povprečni stroški ogrevanja so za 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje v letu 2019 znašali 420 evrov z DDV na leto. Cene ogrevanja so nekaj zadnjih ogrevalnih sezon ugodne, zaradi ugodnih cen kurilnega olja, zemeljskega plina in električne energije ter milejših zim. Trenutno ne kaže na večje spremembe cen energentov".