Na celjskem okrožnem sodišču bi se moralo nadaljevati sojenje materi in njenemu partnerju zaradi tragične smrti še ne dveletnega otroka, ki je 20. junija lani umrl v razbeljenem avtomobilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu.
Zaradi kadrovske stiske pravosodni policisti niso privedli obdolženega partnerja, kar je razburilo celjsko okrožno sodnico Majo Manček Šporin, ki je navzočim prebrala protestno izjavo.
Kdo bo kriv, ko bodo izpuščali pripornike, ki jim država ni pravočasno zagotovila sojenja?
Tako je na perečo problematiko neprivedbe pripornikov zaradi kadrovskih težav po predčasno končani obravnavi opozorila celjska okrožna sodnica Maja Manček Šporin.
V protestnem pismu je med drugim zapisala: »Neprivajanje pripornikov zaradi kadrovskih težav v zaporih je postalo redna praksa, zaradi katere prihaja do odpovedovanja sodnih obravnav in s tem velikih zastojev v sodnih postopkih.«
In še: »Zapori delujejo v okviru ministrstva za pravosodoje, ki je dolžno tudi z ustrezno kadrovsko politiko zagotoviti nemoteno delovanje pravosodnega sistema. Sicer se bomo začeli kmalu srečevati z izpuščanjem pripornikov, ki jim država ni bila sposobna zagotoviti sojenja v času, ki je še sorazmeren z grozečo kaznijo zapora. Pristojne zato sprašujem; kdo bo kriv takrat?!« je zapisala Manček Šporin.
»To ni samo poraz pravosodja, ampak cele države.«
Z besedami sodnice so se strinjali tako kolegi iz tožilstva kot tudi oba odvetnika.
Državni tožilec Jošt Jeseničnik je dejal: »Tožilec zagotovo obžaluje, da današnja glavna obravnava ni bila izvedena. Menim, da je bilo v interesu tako strank kot sodišča, da se glavna obravnava danes izvede. Žal je izven sfere sodišča in tudi strank, zakaj glavna obravnava ni bila izvedena. Veliko priprav je bilo vloženo v to glavno obravnavo. Izjava sodnice je popolnoma na mestu.«
»Gre za problematiko, da že nekaj mesecev ne privajajo obtožencev na glavne obravnave iz zaporov. Izjava sodnice je popolnoma na mestu, saj to ni samo poraz pravosodja, ampak cele države. Ne moremo procesirati in gre za kršitev pravice do obrambe ter nedopustno podaljševanje pripora,« je izjavil odvetnik obdolženega Andrej Janežič.
Odvetnik obdolžene Andrej Kac pa je dodal: »Nastala situacija, ki smo ji bili danes priča, je dejstvo. Kot odvetnik je ne morem komentirati, vendar se v celoti pridružujem stališču sodišča oziroma izjavi, ki jo je prebrala predsednica senata.«
Odpovedanih več kot 1400 spremstev
Z vprašanji, koliko obravnav je bilo leto že preloženih ali odpovedanih in kako nameravajo rešiti perečo problematiko, smo se obrnili na ministrstvo za pravosodje.
Odgovorili so nam, da do odpovedi spremstev ne prihaja zgolj zaradi kadrovskih stisk v pravosodju, temveč tudi zaradi naraščanja števila zaprtih oseb.
»Trenutno je v slovenskih zaporih zaprtih 1832 oseb, zasedenost pa je glede na razpoložljive prostorske zmožnosti 136,11 odstotka. Povečanje zaprtih oseb neizogibno vpliva na vse procese v zaporu. Porast števila zaprtih, predvsem pripornikov, pa tudi na večje število spremstev zunaj zavodov za prestajanje kazni zapora, saj je potrebno zagotoviti njihovo prisotnost na sodišču v času sojenja, in povečanje drugih nalog.
V letu 2023 je bilo skupno izvedenih 11.921 spremstev zaprtih oseb zunaj zavodov, odpovedanih pa 1416 spremstev. S sprejetjem različnih ukrepov si ves čas prizadevamo, da bi bilo odpovedi spremstev čim manj ter v zvezi s tem spodbujamo in krepimo opremljenost zavodov za uporabo videokonferenčnih sistemov. Število obravnav, ki so potekale na daljavo, smo povečali iz manj kot deset v preteklih letih, na 413 v letu 2022 in 1058 v letu 2023.
Seveda pa intenzivno iščemo dodatne rešitve za izboljšanje razmer. V zakonodajnem postopku je predlog novele zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki vsebuje več nujno potrebnih sistemskih rešitev.
Glede kadrovskih razmer pa še dodajamo, da primanjkuje tako pravosodnih policistov, kot drugih profilov zaposlenih. Trenutno je odprtih 69 zaposlitvenih postopkov za javne uslužbence, od tega 46 za pravosodne policiste. Za pridobitev novih kadrov na Upravi republike Slovenije za izvrševane kazenskih sankcij se kontinuirano vodijo zaposlitveni postopki ter krepijo promocijske aktivnosti. Računamo pa tudi, da bo nova plačna reforma prinesla izboljšanje položaja pravosodnih policistov in posledično tudi več zanimanja za ta poklic,« so odgovorili iz ministrstva za pravosodje.
Obtožnica obdolženima sicer očita štiri kazniva dejanja: povzročitev smrti iz malomarnosti, zanemarjanje mladoletnih oseb, surovo ravnanje in promet s prepovedanimi drogami. Sojenje naj bi se nadaljevalo v začetku septembra.
Babo dol strliti pa nega stroškov, drugo si ne zasluži
amen,aleluja