Župnijski zavod sv. Miklavža je v petek pripravil predavanje Ivana Kukarja, Pokojninska reforma v luči dolgoročne vzdržnosti in socialne pravičnosti
Pravnik Ivan Kukar je tematiko pokojninske reforme predstavil s strani različnih družbeno - socialnih pogledov na temelju krščanske vzgoje in pravno- formalne vzdržnosti. "Brez resnične in dosledne dejanske odgovornosti vsakega posameznika in družbe kot celote je usoda socialne države podobna vožnji z vlakom smrti po progi, ki se prej ali slej konča v prepadu. Le, da nihče ne ve, ne kje, ne kdaj," je bila ena izmed iztočnic Kukarjevega predavanja.
Razlike med pokojninami so prevelike
"Vedno znova poslušamo o medgeneracijski solidarnosti, nihče pa ne posveča pozornosti znotrajgeneracijski solidarnosti med upokojenci," pravi Ivan Kukar, ki meni, da trenutne velike razlike v pokojninah niso v prid socialni pravičnosti. Enega izmed problemov reševanja pokojninskega sistema je Kukar našel v izgubi osrednje slovenske vrednote. Delo po njegovem mnenju v Sloveniji ne predstavlja več obče sprejete vrednote, zato je cilj starejših čim nižja upokojitvena starostna stopnja in cilj mladih čim bolj pozen korak na trg delovne sile.
Študentsko delo načenja stabilnost starejše delovne sile
Izkoriščanje študentske delovne sile v okviru študentskega dela je po Kukarjevem mnenju nedopustno, hkrati pa predstavlja nelojalno konkurenco v nekaterih poklicih, recimo v gostinstvu. Širše gledano, pa Kukar v študentskem delu vidi vzrok za vse večjo zaskrbljenost starejših delavcev, ki ni zmožna konkurirati mlajši in cenejši delovni sili. "Nizka starostna stopnja upokojitve zato daje starejši delovni sili, ki je praviloma manj učinkovita, določeno mero varnosti," pravi Kukar.
Mladi naj delo jemljejo kot vrednoto
Na vprašanje, kako naj mladi gledajo na prihodnost, na svojo morebitno opokojitev, je Ivan Kukar povedal: "Upam, da se na delo ne bo gledalo kot na neko breme, izžemanje, izčrpavanje in da bo delo ponovno postalo vrednota in cilj ter da bo človek razmišljal o tem, da bo zmogel čim dlje delati in ne, ali bo zmogel delati do penzije."