Večnamenska dvorana v gradu Murska Sobota je zaprta že od leta 2017. Preverili smo, ali je prenova grajske dvorane že končana in kdaj lahko pričakujemo ponovno odprtje za javnost.

V soboškem gradu domujeta Pomurski muzej Murska Sobota, ki je upravljavec celotnega gradu, in Mladinski informativni in kulturni klub Murska Sobota.

V prostorih gradu pa je urejena tudi poročna kapelica in grajska dvorana z okoli sto sedeži. Prav večnamenska dvorana, ki vključuje del kleti, podstrešja in skupnih prostorov, je bila leta 2017 zaradi neustrezne dokumentacije in požarnih standardov za javnost zaprta. 

Kakšno je stanje danes?

Za odgovore smo se obrnili na Mestno občino Murska Sobota, kjer so za Sobotainfo pojasnili, da je vloga za pridobitev uporabnega dovoljenja za grajsko dvorano bila meseca marca letos vložena na upravno enoto.

V kratkem se pričakuje izdaja dovoljenja ter ponovno odprtje grajske dvorane za javnost.

Prenovljeno grajsko dvorano smo si hoteli pogledati v živo, ampak, kot so nam dejali pristojni, to še mogoče. Možnost fotografiranja dvorane bo šele takrat, ko bodo pridobili vsa dovoljenja.

V času, ko je bila dvorana zaprta, so bila izvedena dela neposredno v dvorani, dela, ki so povezana s pridobitvijo uporabnega dovoljenja za dvorano ter druga dela. 

Tako je poleg izdelave dokumentacije, pridobitve gradbenega dovoljenja za sanacijo gradu z vgradnjo dvigala, bilo izvedeno naslednje:

  • ureditev garderob in sanacija sanitarij v pritličju (vključno z nivojskimi izravnavami), 
  • kompletna protipožarna zaščita na stropu dvorane (podstrešje), na strojnici in v kabini; 
  • 13 vrat od kleti do podstrešja in izhodov na arkade je bilo zamenjanih s požarnimi vrati in kljukami;
  • narejeni so bili novi notranji hidranti in novi priklopi na požarno centralo;
  • zamenjane so bile elektroinštalacije in luči na hodniku pred dvorano, v dvorani, v garderobi in na zadnjem stopnišču;
  • zamenjana so bila polomljena okna v garderobi; 
  • vzpostavljena je bila druga evakuacijska pot na južno stopnišče (vključno z zamenjavo vrat), opravljena so bila povezana gradbena dela s pleskanjem;
  • sanirano je bilo tovorno dvigalo, nameščena je bila zaščitna ograja in opravljena je bila prenova odrske tehnike (vleki, kabli in reflektorji).

Poleg tega je bilo v grajsko dvorano vgrajeno dimno okno z elektro in alarmnimi priklopi, izveden je bil strokovni nadzor za izvedena dela v grajski dvorani ter izdelana izkaza požarne varnosti.

Vrednost navedenih del je znašala skupno 321.537,61 evra, od česar je ureditev sanitarij in garderob znašala 82.327 evrov, nakup lučne in tonske opreme pa 18.975,18 evra.

Prenova streha

V bodoče se načrtuje prenova strehe gradu, obnova oken, sanacija arkad na dvorišču ter izgradnja dvigala, ki bo omogočalo dostop do grajske dvorane ter ostalih prostorov v nadstropju gradu.

Cilj projekta je ohranjati kulturno dediščino ter omogočiti dostopnost javnih, kulturnih vsebin vsem uporabnikom, urediti enake možnosti dostopa za vse obiskovalce, ne glede na njihove fizične omejitve.

Komentarji (2)

saSdsd (ni preverjeno)

To podrejte, pa MOL črpalko napravite

Soboški prdec, (ni preverjeno)

Nika nej, če nede pejnez zadosti,te se pa položnice malo dvignejo,desetletja so imeli komunisti zaničevalen odnos do gradov,pustili so jih propadati ali pa v njih naselili raznorazne "paciente" ,ampak sedaj se pa tovariši delajo lepe in vsepovsod glumijo z nekimi obnovami,ja,ja še pomnite tovariši,mi pomnimo.

Starejše novice