Kot smo že poročali, je v začetku meseca marca iz znane pomurske bioplinarne v Trimlinih v občini Lendava iztekala črna smrdeča snov, oziroma digestat.
Digestat je tekel iz cisterne na sosednjo njivo, ki je v lasti bioplinarne, v nadaljevanju pa v potok Kopica. Janez Magyar, župan občine Lendava živi v neposredni bližini nedelujoče bioplinarne, ob takratnem iztekanju pa je bil prepričan, da je šlo za neodgovorno in namerno dejanje.
Občina predlagala izgradnjo betonske ograje, organizirala tudi strokovno ekipo
V torek, 28. marca 2023, so na četrti redni seji občine Lendava obravnavali tudi problematiko širjenja smradu in nekontroliran iztok digestata iz bioplinarne ter zahtevo za njeno zaprtje.
Občinski svet je zahteval, da Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor lastniku bioplinarne takoj naloži, da izgradi betonsko ograjo za preprečitev morebitne izpustne snovi v okolje.
Med drugim so predlagali tudi, da se lastniku odredi mesto odvoza oziroma uničenja snovi ter določi rok, do kdaj se mora digestat odstraniti iz fermentorjev.
Za realizacijo nalog je občina organizirala strokovno ekipo, katere naloga je izvajanje in organiziranje monitoringa tal, vode, strokovno svetovanje civilni iniciativi in spremljanje dejavnosti v bioplinarni.
Kako odgovarjajo iz Inšpektorata za okolje in energijo?
O načrtih glede nedelujoče bioplinarne v Trimlinih smo povprašali tudi Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor.
Na inšpektoratu so iztekanje snovi iz bioplinarne dne 4. marca 2023 obravnavali, inšpekcijski postopek pa za zdaj še poteka. Poleg tega teče tudi inšpekcijski postopek zoper upravljavca bioplinarne za izpraznitev vseh fermentorjev in skladiščnih naprav, postopek pa je v fazi izvršbe so pojasnili za Sobotainfo.
Zahteve za izgradnjo betonske ograje niso prejeli
Iz inšpektorata za okolje in prostor niso prejeli zahteve s strani občine Lendava, da naj se izgradi betonska ograja okoli bioplinarne.
»Splošna načela inšpekcijskega nadzora, organizacijo inšpekcij, položaj, pravice in dolžnosti inšpektorjev, pooblastila inšpektorjev, postopek inšpekcijskega nadzora ureja Zakon o inšpekcijskem nadzoru.
Zakon določa, da so inšpekcijske službe pri svojem delu neodvisne in samostojne ter da je namen inšpekcijskega ukrepanja nadzor spoštovanja predpisov, katerih izvajanje inšpektor nadzoruje in z ukrepanjem v primeru kršitve vzpostavitev zakonitega stanja,« so pojasnili za Sobotainfo.
Inšpekcijski postopki se zaradi zahteve za uvedbo ne izvajajo
Po zakonu inšpekcijske službe v Sloveniji inšpekcijski postopek uvedejo po uradni dolžnosti, zaradi suma kršitve predpisa in ne zaradi zahteve za uvedbo inšpekcijskega postopka oziroma zahteve za ukrepanje.
»Inšpektor uvede inšpekcijski nadzor zaradi suma kršitve predpisov z njegovega področja dela. V kolikor na podlagi preučitve dejstev in dokazov ugotovi kršitev, zavezancu izreče ukrep, ki ga za to kršitev določa zakonodaja,« so še pojasnili iz Inšpektorata za okolje in prostor.
Komentarji (2)
Dovolj je nasip z zemlje, ki bi ga morali zgraditi že ob gradnji. Vsako razlitje se s tem locira znotraj nasipa in se da sanirati, da ne teče nenadzorovano v naravo. Na najnižji točki se zgradi jašek z dvema močnima črpalkama (ena je rezerva, če se prva pokvari), in v primeru razlitja se vsebino črpa nazaj v sistem.
Kakšen je pa odgovor lastnikov tega objekta? Kdaj mislijo kaj narediti?
Magyar ne da bi to sranje dal zapreti on namesto tega želi ograditi z betonom da bi se še bole mučkalo sranje, ka ljudje ne bi mogli nikaj poslikati vse ka se tukaj dogaja za zidovi te smrdljive drekoplinarne!