Dorotea bronasta na mednarodni geografski olimpijadi na Japonskem

| v Lokalno

Dijakinja drugega letnika murskosoboške gimnazije je med 35 državami s celega sveta osvojila bron 10. geografski olimpijadi.

Deseta geografska olimpijada (International Geography Olympiad) je letos potekala v japonskem mestu Kjoto med 30. julijem in 5. avgustom. Letos je na olimpijadi sodelovalo petintrideset držav iz celega sveta od Amerike do Avstralije. Vsako državo zastopajo štirje tekmovalci, vendar na tekmovanju tekmuješ kot posameznik, ne kot ekipa.

Dorotea že drugič na geografski olimpijadi

Priprave na olimpijado se začnejo že na geografskem tekmovanju na šolski ravni, kateremu sledi regiski izbor. Določeno število tekmovalcev iz vsake regije se potem uvrsti na državno tekmovanje, na katerem potem izberejo štiri po uspehu najboljše tekmovalce, ki zastopajo Republiko Slovenijo na mednarodni geografski olimpijadi, na kateri je Dorotea Gašpar našo državo zastopala že drugič. Tekmovalni del na olimpijadi poteka štiri dni. Prvi dan se piše pisni preizkus, ki zajema vsesplošno znanje in znanje geografije, drugi in tretji dan je terenski del, ki zajema opazovanje okolice, kartiranje, določanje kje se kaj nahaja in nato še reševanje testa povezanega z okolico. Četrti dan je multimedijski test, ki se rešuje ob računalniku in je sestavljen iz vprašanj izbirnega tipa. Tekmovanje zajema vsesplošno poznavanje svetovnega dogajanja - geografsko, podnebno, zdravstveno in politično.

V Sloveniji si prepuščen sam sebi

Kot pravi Dorotea, pri nas v Sloveniji ni posebnih skupnih priprav, ampak si prepuščen sam sebi. Medtem, ko druge države namenijo pol leta in več, da ekipo pripravljajo za tekmovanje na olimpijado. Poleg splošnega znanja pa moraš zelo dobro obvladati še angleški jezik, saj celotno tekmovanje poteka v angleškem jeziku.
Dorotea pravi, da odkar je izvedela, da je članica slovenske ekipe za olimpijado, da je še bolj kot prej začela spremljati svetovno dogajanje in naštudirala šolsko snov iz geografiji, ki ji je manjkala. Nekaj znanja je imela že iz lanskega leta, ko je bila članica slovenske ekipe na geografski olimpijadi v nemškem Kölnu.

Navdušenje nad geografijo že v osnovni šoli

Za geografijo se je Dorotea začela navduševati že v osnovni šoli, kjer jo je profesor Boštjan Majerič kot prvi navdušil nad geografijo in geografskim tekmovanjem. Za svoj uspeh na mednarodni olimpijadi je hvaležna profesorici Majdi Gomboc, ki ji je zelo dobro podala šolsko snov, ter profesorju Dragu Balajcu, ki jo je spremljal na šolskem, regijskem in državnem tekmovanju. Kot pravi, o študiju geografije ne razmišlja, saj je zelo specifičen naravoslovec. Geografija ji s svojim delčkom naravoslovja dopolnjuje le tisto vrzel, ki ji manjka za sprostitev.

Na zaključni slovesnosti tudi princ in princesa

Na Japonsko so potovali kot celotna slovenka ekipa, štirje tekmovalci in dva mentorja. Ker so imeli let za domov šele sedmega avgusta, so imeli na razpolago dva dni, da so si ogledali tudi nekaj značilnosti Kjota. Na zaključno slovesnost ob koncu olimpijade sta prišla tudi princ in princesa. Dorotea pravi, da so vtisi enkratni, toda mora se še malo odpočiti in popredalčkati stvari v glavi, in šele takrat bo lahko govorila o pravem doživetju na Japonskem.

Kjoto

Kjoto je eno največjih japonskih mest in pomembno kulturno središče. Leži na otoku Honšuju in je bil več kot 1000 let japonska prestolnica. Ima veliko zgodovinskih dragocenosti, kot so svetišča, templji, vrtovi in druge stare zgradbe. Kjoto je najbolj znano japonsko turistično središče, saj ga vsako leto obišče okoli 20 milijonov ljudi.

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi