Mnogo Slovenk in Slovencev s seboj za samoobrambo nosi solzivec ali poprov sprej (vir: solzivec.si).
Prodaja solzivcev oziroma obrambnih sredstev, tudi električnih paralizatorjev v Sloveniji je v vzponu, saj jih trgovine, takoj ko jih dobijo, razprodajo.

Kot so nam povedali v trgovini, si solzivce ljudje kupujejo za lastno obrambo, vedno več pa jih kupujejo tudi otrokom. 

Na forumih lahko preberemo, da je ljudi strah, predvsem za hčerke, ko so na poti v šolo ali pa gredo zvečer ven, enako pa velja seveda tudi za sinove.

Če pogledate na splet, najdete množico trgovin, ki prodaja obrambne spreje solzivce, tudi kot družinski varnostni set, ki vsebuje štiri spreje, da se z njimi lahko opremi cela družina. 

Cene so različne, odvisne seveda od velikosti solzivca, a kupite ga lahko že za nekaj evrov, na primer kot obesek za ključe.

Solzivec je artikel v sekciji samoobramba, zagotavljajo pa, da taki spreji nudijo učinkovito zaščito pred napadom človeka ali živali.

Prodajajo  tudi električne paralizatorje, ki so primerni za nošnjo v žepu ali torbici, pa majhne žepne alarme.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Na policijo smo vprašali, kaj se zgodi, če oseba uporabi solzivec, seveda v samoobrambi?

»Osnovna naloga policije pri zagotavljanju varnosti je varovanje življenja, osebne varnosti in vzdrževanje javnega reda in miru. To pa nikakor ne pomeni, da se posameznik, v skladu z zakonskimi normami, nima pravice braniti pred protipravnimi dejanji,« so uvodoma pojasnili.

Svetujejo, da se izogibate morebitnim nevarnim situacijam, če pa pride do njih, se ne odzivajte pretirano pogumno in nepremišljeno.

Kdaj ga lahko uporabite

»Zakon o orožju (ZOro-1) opredeljuje razpršilec kot napravo, ki s pomočjo stisnjenega plina razpršuje dražljive snovi, ki človeka začasno onesposobijo ali škodujejo njegovemu zdravju.«

V 48. členu zakon opredeljuje, da lahko polnoletni posamezniki, pravne osebe in podjetniki brez posebnega dovoljenja kupijo in imajo v posesti orožje iz 6. do 9. točke kategorije D, kamor spada tudi razpršilec.

»V praksi to pomeni, da vam zakon dovoljuje, da lahko razpršilec nabavite in ga imate v posesti brez posebnega dovoljenja, če ste že polnoletni, sicer plinskega razpršilca ne morete nabaviti in ga imeti v posesti, ker boste storili prekršek.«

»22. člen Kazenskega zakonika (KZ-1) opredeljuje, da dejanje storjeno v silobranu ni kaznivo dejanje (enako za prekršek). »

Silobran je obramba, ki je nujno potrebna, da storilec od sebe ali koga drugega odvrne sočasni protipravni napad.

Storilec, ki je prekoračil meje silobrana, se sme kaznovati mileje, zaradi močne razdraženosti, prestrašenosti, povzročene z napadom, pa se mu sme kazen tudi odpustiti.

»Skratka, solzivec lahko kupite in ga imate v posesti ter nekaznovano uporabite pod zgoraj opisanimi pogoji in mejo silobrana.«

Solzivec lahko imajo polnoletne osebe (foto: solzivec.si).

Kdaj ga ne smete uporabiti

»Po Zakonu o varstvu javnega reda in miru se lahko uporaba izven pogojev in meja silobrana šteje kot prekršek,« so povedali na policiji.

Otroci oziroma mladoletniki torej solzivcev ne smejo imeti.

Sicer pa solzivce in električne paralizatorje lahko kupite preko povzetja, o morate prej poslati skeniran, fotokopiran osebni dokument. Pri nakupu omenjenih artiklov morate predložiti osebni dokument.

Prodaja dovoljena samo osebam starejšim od 18 let.

Oblika

Obstajajo 4 osnovne vrste solzivcev. Delimo jih glede na način izločanja aktivne učinkovine iz njih.
   • Zrak - koncentriran curek (tekoči izstrelek), ki se ob udarcu razprši
   • Gel – tudi po udarcu se ne prši, zato je primeren za zaprte prostore
   • Megla – ta vrsta solzivca bo ustvarila oblak meglice, podoben tistemu iz razpršilca
   • Pena - iz solzivca nastaja pena, katere konsistenca je podobna laku za lase

Pepper spray se je pojavil na začetku pilotne epizode kultne resničnostne televizijske serije 'Jackass – Total Freaks' leta 2000. 

Glavni igralec Johnny Knoxville je na sebi preizkusil posledice njegove uporabe.

Kaj sploh je solzivec?

Solzivec, uradno znan kot lakrimatorno sredstvo izhaja iz latinske besede Lacrima, kar pomeni »solza«. 

 Je kemično orožje, ki povzroča solzenje oči, draženje kože in sluznice, bruhanje in celo slepoto. V očeh stimulira živce solzne žleze, katera sodeluje pri izločanju solza. 

V lakrimatorno skupino sredstev spadajo poprovo razpršilo (OC plin), CS plin, CR plin, plin CN (kloracetofenon), nonivamid, bromoaceton, xylyl bromid, syn-propanethial-S-oksid (sestavina čebule), in »Mace« (aerosolni razpršilec). 

Lakrimatorna sredstva se običajno uporabljajo za obvladovanje nemirov. Njihova uporaba v vojskovanju je prepovedana z različnimi mednarodnimi pogodbami. 

Med prvo svetovno vojno, je bila uporabljena velika količina lakrimatornih sredstev.

Foto: solzivec.si

Učinki in običajne poškodbe ob uporabi

Solzivec deluje tako, da draži sluznico v očeh, nosu, ustih in pljučih ter povzroči jok, kihanje, kašljanje, težko dihanje, bolečine v očeh in začasno slepoto.

 V kombinaciji z CS plinom, se simptomi draženja običajno pojavijo po 20-60 sekundah izpostavljenosti in običajno minejo v 30 minutah po odhodu (ali pa odstranitvi) iz območja.

 V kombinaciji s poprovim razpršilom (imenovan tudi »oleoresin capsicum«, kapsaicin ali OC plin), je pojav simptomov, vključno z izgubo koordinacije telesa skoraj takojšen. 

Po podatkih Nacionalnega raziskovalnega sveta za toksiologijo obstajajo različne variacije intolarance na solzivec.

Lakrimatorna sredstva delujejo tako, da napadajo sulfhidrilne funkcionalne skupine encimov. Ena izmed najbolj verjetnih ciljev beljakovinskih je TRPA1 ionski kanal, ki je izražen v senzoričnih živcih (trigeminalnega živca) v očeh, nosu, ustih in pljučih.

Kalifornijski sistem za kontrolo strupov je analiziral 3.671 poročil o poškodbah s poprovim razpršilom med letoma 2002 in 2011.

Na podlagi zdravstvene analize so bili hudi simptomi odkriti pri 6,8 odstotkov ljudi, pri čemer so bile najbolj številne poškodbe oči (54 odstotkov ), dihal (32 odstotkov ) in kože (18 odstotkov ). 

Do najhujših poškodb je prišlo pri usposabljanju organov kazenskega pregona, pri namerni onesposobitvi množic, in pri kazenskem pregonu (bodisi posameznikov ali pri obvladovanju množic).

Poprov sprej za tekače (foto: Solzivec.si).

Tveganja: hude poškodbe ali celo smrt

Kot pri vseh nesmrtonosnih, ali manj smrtonosnih orožjih, tudi pri uporabi solzivca obstaja nevarnost nastanka hudih trajnih poškodb ali celo smrti.

To vključuje tveganja pred udarci kartuš od solzivca, kot so podplutbe, izguba vida, poškodba lobanje in celo smrt.

O številnih hujših žilnih poškodbah poročajo tudi iz Irana, vključno z visoko stopnjo povezanosti s poškodbami živca (44 odstotkov ) in amputacij (17 odstotkov ), kot tudi primeri poškodb glave pri mladih.

Tipične zdravstvene posledice plinov so običajno omejene na manjša vnetja kože, zapozneli zapleti so mogoči tudi: pri ljudeh s prej obstoječimi dihalnimi pogoji, kot so astma, ki so še posebej ogroženi, in ki bodo verjetno potrebovali zdravniško pomoč in lahko včasih zahtevajo hospitalizacijo ali celo podporo pri dihanju.

Izpostavljenost CS plinu pa lahko povzroči razjede ali alergijski kontaktni dermatitis.

Ko pa so ljudje neposredno izpostavljeni od blizu ali pa so hudo izpostavljeni, pa poškodba oči lahko vključuje nastanek brazgotine na roženici, ki pa povzroči trajno izgubo vida.

Zdravljenje

Ni specifičnega protiukrepa proti skupini solznih plinov. 

Prvi ukrep je umaknitev na svež zrak. Odstranitev kontaminiranih oblačil in preprečitev souporabe okuženih brisač pa pripomore k zmanjšanju kožne reakcije.

Priporočljiva je takojšnja odstranitev kontaktnih leč.

Ko je oseba izpostavljena, obstajajo različne metode za odstranitev, kolikor je kemično mogoče in lajšanje simptomov.

Standardna prva pomoč za bolečino v očesu je namakanje (brizganje ali splakovanje ven) z vodo. Vendar pa obstajajo poročila, da lahko voda poveča bolečino od CS plina.

Tako obstajajo poročila o uporabi razlilnih nevtralizatorskih sredstev proti solzivcu, in s kapsaicinon povzročene bolečine na koži.
Prav tako obstajajo poročila o uporabi rastlinskega olja in kisa kot pomoč za lajšanje bolečin povzročenih s poprovim razpršilom.

Starejše novice