Raziskava Digital Doctor podjetja Mediately je pokazala, da 85 odstotkov slovenskih zdravnikov skrbi preobremenjenost z delom.
Dve petini (40 odstotkov) bi jih razmislilo o selitvi ob ponudbi dela v tujini, več kot polovica (57 odstotkov) pa razmišlja o odhodu iz javnega zdravstvenega sistema, so sporočili iz podjetja.
Slovenske zdravnike glede zdravstvenega sistema v prihodnje najbolj skrbi pomanjkanje zdravnikov (61 odstotkov), privatizacija zdravstvenega sistema (18 odstotkov), staranje populacije (15 odstotkov) in dostopnost do zdravstvenih storitev (pet odstotkov).
V raziskavi Digital Doctor je odgovore prispevalo več kot 9300 zdravnikov iz devetih držav - Bolgarije, Češke, Hrvaške, Italije, Nemčije, Romunije, Slovaške, Slovenije in Srbije - kjer je na voljo medicinska aplikacija Mediately.
Iz Slovenije je sodelovalo 418 zdravnikov, od tega je bilo 26 odstotkov družinskih zdravnikov. Po podatkih Zdravniške zbornice Slovenije je bilo v Sloveniji 1. avgusta lani sicer aktivnih 7127 zdravnikov.
Po rezultatih raziskave je 39 odstotkov sodelujočih zdravnikov poročalo o večjem zadovoljstvu v službi, kar nakazuje na pozitivni trend, so pojasnili v podjetju. Kljub temu pa bi jih 46 odstotkov razmislilo o selitvi, če bi jim ponudili službo v tujini.
Skoraj polovica vprašanih (46 odstotkov) je izrazila zaskrbljenost zaradi pomanjkanja zdravnikov. Sledi zaskrbljenost glede dostopa do zdravstvenih storitev ter privatizacije v zdravstvu. Pri tem opažajo razlike med državami - najbolj so glede privatizacije zaskrbljeni italijanski zdravniki (45 odstotkov).
Skoraj polovica vprašanih bi razmislila o selitvi, če bi jim ponudili službo v tujini - najbolj naklonjeni temu so srbski (58 odstotkov), hrvaški (50 odstotkov) ter italijanski (45 odstotkov) zdravniki.
Nekaj manj kot tretjina zdravnikov umetno inteligenco že uporablja
Leto 2023 je zaznamoval bliskovit razvoj umetne inteligence in orodij za umetno inteligenco. Zato so v podjetju Mediately želeli razumeti, kako umetno inteligenco in orodja dojemajo zdravniki.
Nekaj manj kot tretjina zdravnikov umetno inteligenco že uporablja (12 odstotkov) ali ima namen uporabljati (18 odstotkov). Tretjina (29 odstotkov) je bolj previdna in bi umetno inteligenco uporabila v prihodnje, ko bo izboljšana. Tretjina (30 odstotkov) še nima mnenja o umetni inteligenci. Le osem odstotkov zdravnikov ima jasno negativno mnenje o umetni inteligenci in je na splošno ne bodo uporabljali, ker ji ne zaupajo, so odgovorili.
V okviru raziskave so zdravnike spraševali tudi o tem, koliko zdravil jemlje njihov povprečni bolnik. 47 odstotkov zdravnikov jih je ocenilo, da njihov povprečni bolnik jemlje pet ali več zdravil - strokovni izraz za to je polifarmacija.
Takšna količina predpisanih zdravil po navedbah podjetja Mediately prinaša veliko izzivov za zdravnike, saj se z vsakim dodatnim predpisanim zdravilom poveča možnost, da bo prišlo do neželenih učinkov ali interakcij med zdravili.
Kot ključni razlog za polifarmacijo zdravniki navajajo staranje prebivalstva (62 odstotkov), saj se s starostjo bolnika povečuje količina zdravstvenih težav in kroničnih bolezni, ki jih je potrebno zdraviti, so še sporočili iz podjetja.
Komentarji (24)
baje sestre pušijo
ponoči
in
podnevi
In reply to Si zdaj ščijo biti čitilka… by Suzanaaa (ni preverjeno)
Naj idejo. Ko jih jebe.
Soboski Copi je naj med prvimi tremi. 2x mi je ze zdravje zjebal. Gamad.
Upam ka on mene sluzbeno ne bo nucal.
K Kliničnem centru normalno delajo. V bolnicah na provinci, kjer niso ne vem kakšni strokovnjaki seveda štrajkajo in sanjajo o večvrednosti, statusnih simbolih in denarju, ki naj bi njihovemu delu dal večjo vrednost. Vrednost dela tretjerazrednega diplomanta medicinske fakultete ne more biti neka vrednosti dela vrhunskega strokovnjaka, ki uvaja inovativne prakse in opravlja najzahtevnejše posege.
1. Normative in plačo motivacijsko povezati.
2. Štrajk bi moral biti brezplačen
3. Dokler so "predolge" čakalne vrste ni nobenih stimulacij oziroma možnost izvedbe kjer koli drugje (privat, tujina,...).
4. Plače politikom dvigniti za 100%,
5. Kjer ni produktivnosti ni nobene zajamčene plače...
6. Vse gre samo če se splača🤗
Kaj jamrajo dipl. med. sestre. Saj že sedaj nič ne delajo. Nego izvajajo itak samo srednje sestre. Sedaj pa bodo še manj delale, ko bodo začeli odpadati načrtovani posegi. Dipl. med. sestre so kader v zdravstvu, ki samo vleče plače, poptrebuje se ga pa ne. Bolje bi bilo, da odpuastimo vse diplomirane sestre. Damo nazaj kompetence srednjim sestram. Jim dvignemo plače in s tem prišparamo v zdravstvenem sistemu. Če si včasih lahko bile srednje sestre babice, inštrumentarke, bi to delo lahko še vedno opravljale naprej. Ne pa da smo sedaj na željo določenih osebkov, ki pač niso bili sposobni, da bi jih sprejeli na medicino in, da so zadovoljili svoj ego, smo morali spreminjati sistematuzacijo delovnih mest v zdravstveni negi. O tem bi se tudi morali začeti pogovarjati, če že govorimo o prihrankih v zdravstvu.
baje diplomirane sestre pušijo
ponoči
in
podnevi
in celo
v postnem času
In reply to Kaj jamrajo dipl. med… by LNZ (ni preverjeno)
Za tau pa vse tote medicinske sestre imajo zadah po sajavoj qurcih!
In reply to baje diplomirane sestre… by čarni vrag (ni preverjeno)
jaz sem pa mislila da imajo v ustih mostiček
in da se jim je kdo pod mos usral
In reply to Za tau pa vse tote… by Hajdoše (ni preverjeno)
Le udrihajte, ko bo kdo bolan naj pokliče na vlado, da ga kakšna ministrica, minister ali sam njihov šef porihtajo.
🏥🚑💉🩺🛏
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Razmišljajo :D
Kak jih 85% "skrbi" preobremenjenost z delom? Vejpa kda trbej popoldan za dodatne pejneze delati, so friški in spočiti, umirjeni, zbrani, sposobni delati še vsaj nekaj ur dodatno!!! Pa se še vozijo v kake oddaljene kraje povrh vsega!!
Kak tö tou vküper ide??
Samo razlika je v ton da tan v Tujini ljudje delajo in spoštuvlejo vsakšoga svojega pacienta! Tisti naši šteri so imeli to dodano vrednost in delo opravljajo profesionalno so več davna zuni v tujini, edino tile Smradovi so doma ostali šterin se ne ide za dobrobit pacientov nego gleda kak bi mel še višjo plačo za netesnosti pri deli ! Tale vlada je za en vlki Qrec, tisti pokvarjenci šteri tolko jamrajo naj jima dati izredno odpouved pa fertig !
Marsikdo nekako razume stavko zaradi strahu, da bo zdravnika rabil in se mu lahko ta maščuje (s slabšim in počasnejšim delom, s še več stavkami...). Vendar, to je krivično!
Ko imajo zdravniki tam pri najvišjih tisočih plačah delež okrog devetstopetdeset... kaj je narobe, da štrajkajo? Vlada bi morala vse možnosti za pogajanja prekinoti, vreča, katera je na razpolago je pač taka, kakršna, naj si zdravniki sami razdelijo pogačo... Itak imajo te gromozanske plače starejši zdravniki, taki, kateri so pri koritu, dočim verjetno mlajši teh možnosti nimajo in bi si zaslužili plače, bolj primerljive s tistimi najvišjimi.
Opisal sem že primer zdravnika, kateri dela v Združenem kraljestvu in proste dneve koristi tako, da dodatno še dela v bolnišnici v Brežicah. Ga tam rabili ali ne... ni to pogoltnost? Saj je šel iz države, katera ga je pri šolanju finančno podpirala zaradi denarja... in to v državo, kjer pa res zdravniška plača ni mala, pa tudi razmere so bistveno boljše, kakor pri nas?
Imam dve napotnici... kako je z njima, so ju v sistemu izgubili oz... bom prišel v tem tisočletju na vrstso seveda ne vem niti pod razno... pa tudi za milost nebom prosil nikogar.
Zdravstveni sistem se enostavno ne zaveda, da sem jim plačeval štirideset let... vnaprej, da me sedaj odklanjajo. Bilo to v moji moči, tako hipotetično: če bi imel oblast, moč bi tretjino zdravnikov takoj ustrelil, tretjino poslal v zapor, ostali so v redu. Pomanjkanje kadra... pa je sedaj bolje tudi ko delajo?
Ni nobenega pomanjkanja kadra, ni čakalnih vrst, vse je ustvarjeno umetno od zdravnikov z fidesom na čelu, da se lahko počasi forsira privatno zdravstvo, ampak na tak način, da boš plačeval dvakrat, prvič da prideš do doktorja, da te potem pošlje k sebi ali k svojemu kolegu v privat, da tam še enkrat plačaš polni znesek iz svojega žepa. Točno pa vemo kateri politični opciji je fides naklonjen. Zdravniki izmenično stavkajo, enkrat za zmanjšanje normativov, drugič za povečanje plač, ko dobijo eno stavkajo za drugo in to se dogaja že desetletja.
Čas je da se temu naredi konec, vsem zdravnikom je potrebno dati v izbiro ali javno ali privatno, če se odloči za privatno naj plača celotno šolanje in specializacijo, ter tudi vsa izobraževanja, ki mi jih je kril ZZZS. Ko se enkrat odloči ni poti nazaj. Vse zdravnike v javnem zdravstvu je potrebno plačati po učinku, več pregledov, več operacij da skozi, več dobi plačano, nobene kapice ali omejevanja navzgor, seveda z nadzorom kvalitete. S tem bi se naredil red in bi razne privatne klinike hitro zaprle svoja vrata ker ne bi bilo zadosti strank, tako bi zdravniki, ki so odšli privat še prosili ali se lahko vrnejo nazaj v javno zdravstvo.
Drug problem je korupcija, SD in SDS stranki, skupaj z vsem politično nastavljenim kadrom in organizacijami je potrebno poslati na smetišče zgodovine, za vodje bolnišnic postaviti uspešne, predvsem pa poštene menedžerje, racionalizirati službe in spraviti postopke nabave pod kontrolo, ne pa da nam vsako leto odteče na desetine miljonov, ki jih pokradejo razni dobavitelji povezani z politiko.
In reply to Marsikdo nekako razume… by trg zmage
Poštene odstavijo ker ne igrajo njihove igre.
In reply to Ni nobenega pomanjkanja… by Gost55 (ni preverjeno)
brez skrbi, s svojimi davki plačajo državi nazaj veliko več, kot ti na minimalcu, ko si za državo predvsem strošek.
zdravstvena storitev je neobdavčena, tak ka ne plačajo nič, nula, nada, niente, 0
In reply to brez skrbi, s svojimi davki… by LNZ (ni preverjeno)
Vsak zdravstveni delavec plača davek kot vsak drug zaposleni. Torej tudi vam plačuje socialo in za čas, da smetite po omrežjih
In reply to zdravstvena storitev je… by edenx (ni preverjeno)
Skrajni čas, ka nedo zaposleni v javni boln ici, za njih do delali mladi zdravniki ali asistenti oni pa istočasno privat vlekli dvojno plačo.
Paraziti.
Si zdaj ščijo biti čitilka oz čistilec 😡😡😡