Slika je simbolična.
V Franciji želijo uvesti novo pravilo, ki bi bolnikom, ki se ne bi udeležili termina pri zdravniku, naložilo pet evrov kazni. Zanimalo nas je, ali bi si podobnega pravila želeli tudi Slovenci. Poglejte, kaj smo ugotovili.

V Franciji se kot kaže obeta nova zdravstvena politika, ki bi lahko imela odmevne posledice tudi na druge evropske države. Francoska vlada namreč razmišlja o uvedbi kazni za bolnike, ki ne pridejo na dogovorjeni obisk pri zdravniku, s čimer bi se soočili s problematiko milijonov neizkoriščenih zdravniških terminov vsako leto.

Predlog francoske vlade tako predvideva pet evrov kazni za neopravičeno odsotnost bolnika in je del širših prizadevanj za izboljšanje učinkovitosti in dostopnosti zdravstvenih storitev.

Tudi Slovenija se že leta sooča s podobnimi izzivi. Dolge čakalne vrste so postale stalnica slovenskega zdravstvenega sistema, ki je dodatno obremenjen s še vedno trajajočo stavko zdravnikov in zobozdravnikov.

Na ministrstvu za zdravje so namreč ugotovili, da v Sloveniji na naročene zdravstvene termine ne pride približno 20 odstotkov bolnikov, kar še povečuje že tako dolge čakalne dobe.

Zaradi vprašanja, ki se poraja, ali bi bila uvedba finančne kazni za neudeležbo na zdravniških pregledih učinkovita tudi v Sloveniji, smo preverili ali bi bralci podprli takšno ureditev.

Poglejte, kaj smo ugotovili.

Pet evrov kazni za odsotne bolnike bi uvedli že z januarjem

Če bo predlog vlade potrjen, bodo v Franciji pacienti, ki brez dobrega razloga ne pridejo na dogovorjeni zdravniški pregled, kaznovani s petimi evri. Francoski premier Gabriel Attal je v nedavno povedal, da zdravstveni delavci vsako leto poročajo o ocenjenih 27 milijonih primerov, ko pacienti ne pridejo na pregled.

Predsednik vlade je napovedal kazen pet evrov kot del vrste ukrepov, namenjenih krepitvi zdravstvene službe, ki se sooča s pomanjkanjem osebja, naraščajočimi stroški in vse večjim povpraševanjem. 

Attal tako razlaga, da bi bil ta korak del zakona, za katerega upa, da bo odobren s strani parlamenta in bo začel veljati od januarja naslednje leto

Prelog predvideva, da bo vsak, ki se dogovori za zdravniški pregled, moral dati podatke o kreditni kartici. In če pacient ne pride na pregled oziroma 24 ur pred naročenim terminom tega ne prekliče, bo zdravnik lahko zaračunal pet evrov za njihovo neudeležbo.

Nad dopustno mejo čaka skoraj polovica pacientov

Čakalne dobe so pereč problem tudi v slovenskem zdravstvenem sistemu in že vrsto let tarejo tako paciente kot zdravstvene delavce. Kljub obljubam vlade o krajšanju dob so te še vedno nedopustno dolge.

Po zadnjih dostopnih podatkih, ki ga razkriva poročilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je novembra skupaj na prve preglede in ostale storitve nad dopustno mejo čaka 137.576 oseb, kar predstavlja 46,7 odstotka vseh čakajočih.

Razlogi za dolge čakalne dobe so kompleksni in segajo od pomanjkanja zdravnikov in medicinskega kadra do neustrezne organizacije in financiranja zdravstvenega sistema.

Mnogi pacienti se zaradi dolgih čakalnih dob spopadajo s hudimi težavami in so prisiljeni iskati zdravstveno pomoč v zasebnem sektorju ali v tujini. To pomeni dodatno finančno breme za paciente in njihove družine.

Rezultati ankete

Francoska vlada zaradi neizkoriščenih zdravniških terminov ob potrditvi parlamenta, s prihodnjim letom uvaja pet evrov kazni za neopravičeno odsotnost bolnika.

Pri bralcih smo preverili, ali bi podprli takšen predlog, če bi ga želela uvesti tudi slovenska vlada. Takšni so rezultati.

V anketi je sodelovali 156 udeležencev oziroma bralcev. Pri tem jih je 90 oziroma 57,69 odstotka glasovalo, da bi podprli denarno kazen za neopravičeno odsotnost bolnikov, 62 oziroma 39,74 odstotka, da predloga ne podpirajo, štirje, oziroma 2,56 odstotka posameznikov pa je glasovalo, da so neodločeni.

Sob, 10.8.2024
Bled poleti vabi s svojo pravljično lepoto in neštetimi doživetji za vso družino. Uživajte v sladkanju z originalno blejsko kremno rezino in odkrijte bogato kulturno dogajanje ob čudovitem jezeru.

Starejše novice