Slika je simbolična.
Avto-moto zveza Slovenije se je odzvala na odločitev Evropskega parlamenta, da bo po letu 2035 dovoljena le prodaja novih avtomobilov in lahkih dostavnikov brez izpustov škodljivih plinov.

Zmanjševanje onesnaževanja in reševanje podnebne krize, za kar del odgovornosti nosi tudi promet, je po mnenju Avto-moto zveze Slovenije nujno, a gre za tako kompleksen izziv, da ga zgolj z menjavo pogona v avtomobilih ni mogoče rešiti. 

Menijo, da je treba upoštevati, kaj je naloga nacionalnih in nadnacionalnih institucij: zagotavljanje uresničevanja pravice do trajnostne mobilnosti za vse državljanke in državljane.

Predlog Unije odpira več vprašanj kot ponuja odgovorov 

Avto-moto zveza Slovenije v luči vseh predstavljenih dejstev in okoliščin poziva državo, naj pripravi celostno strategijo zelenega prehoda in v pogajanjih z Evropsko unijo upošteva specifike slovenske mobilnosti ter kakšne so v naslednjih desetletjih realne in uresničljive možnosti za zeleni (mobilnostni) prehod, katerega stroškov nikakor ne morejo nositi le vozniki osebnih vozil. 

Evropski parlament je na plenarnem glasovanju 8. junija 2022 z večino glasov sprejel stališče o predlaganih pravilih za revizijo standardov emisijskih vrednosti ogljikovega dioksida za nove avtomobile in kombinirana vozila.

S sprejetim besedilom, ki predstavlja stališče Evropskega parlamenta za pogajanja z državami članicami Evropske unije, poslanke in poslanci podpirajo predlog Evropske komisije, da se do leta 2035 doseže brezemisijska cestna mobilnost

Cilj Evropske unije za celotni vozni park za zmanjšanje izpustov iz novih osebnih avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil je zmanjšanje za sto odstotkov v primerjavi z letom 2021.

Vmesni cilji zmanjšanja izpustov za leto 2030 bi bili določeni na 55 odstotkov za avtomobile in 50 odstotkov za kombinirana vozila. 

Evropska komisija je namreč 14. julija 2021 v okviru svežnja 'Pripravljeni na 55' predstavila zakonodajni predlog za krepitev standardov emisijskih vrednosti ogljikovega dioksida za nove osebne avtomobile in lahka gospodarska vozila. 

Cilj predloga je prispevati k podnebnim ciljem Evropske unije do leta 2030 in 2050, zagotoviti koristi za državljane s širšo uvedbo brezemisijskih vozil, kamor sodijo boljša kakovost zraka, prihranki energije in nižji stroški za lastništvo vozila, ter spodbujati inovacije na področju brezemisijskih tehnologij.

Stališče parlamenta ambiciozno, ampak nerealno?

Rešitev problema onesnaženosti ni tako enostavna, da bi se ga dalo odpraviti zgolj z zamenjavo pogona v avtomobilih, pa opozarja Avto-moto zveza Slovenije.

Ta ocenjuje, da je predlog Evropske komisije oziroma sprejeto stališče Evropskega parlamenta sicer ambiciozno, a nerealno in preveč optimistično zastavljeno. 

»V Avto-moto zvezi Slovenije podpiramo ukrepe, ki bodo pripomogli k čistejšemu okolju in s tem tudi k večji kakovosti življenja. Ob industriji in starih kurilnih napravah svoj delež odgovornosti pri reševanju podnebne krize vsekakor nosi tudi promet, a žal rešitev problema v tem primeru ni tako enostavna, da bi se ga dalo odpraviti zgolj z zamenjavo pogona v avtomobilih,« je dejal predsednik Avto-moto zveze Slovenije Andrej Brglez.

»Treba je namreč upoštevati tako geografske okoljsko ekonomske razlike med kraji in državami kot lokalno prometne zakonitosti in usmeritve.

Tehnološki razvoj, tudi kot posledica vse bolj zahtevnih okoljskih meril Evropske unije, je v avtomobilski industriji zagotovil izjemen napredek pri očiščevanju izpustov, zato so najnovejši bencinski in dizelski avtomobili bistveno čistejši kot v preteklosti.  

Ko k temu dodamo še sicer že dobro znane širše temeljne okoljske okvire, na primer upoštevanje okoljske obremenitve v celotnem življenjskem ciklu vozila – od pridobivanja surovin, izdelave in rabe do razgradnje – in temeljno družbeno in ekonomsko težnjo po zagotavljanju dostopne mobilnosti za vse, dobi predlog Evropske komisije veliko več vprašanj kot odgovorov«, meni Brglez. 

Prihodnost trajnostne mobilnosti

Dodaja, da je v zvezi s predlogom ob že naštetih dilemah pred našo družbo še veliko drugih vprašanj – od tega, da je veliko električne energije pridobljene iz neobnovljivih virov, do tega, da bodo zahtevani hitri infrastrukturni posegi izjemen okoljski in gospodarski izziv za večino držav, vsekakor tudi za Slovenijo. 

Ob tem pojasnjuje, da je danes že veliko bolj jasno, da bo prihodnost trajnostne mobilnosti ne le multimodalna, ampak energetsko gledano tudi multigorivna, torej ne zgolj električna. 

Na predlagana stališča Evropskega parlamenta, ki so usmerjena neposredno na avtomobilski sektor, pa je treba po njegovi oceni gledati tudi skozi perspektivo trenutnih ekonomsko-energetskih in političnih razmer, kar nenazadnje potrjuje v teh dneh predstavljen super ambiciozni načrt za evropsko samooskrbo z vodikom kot enim pomembnejših energentov prihodnosti, tudi v prometu. 

Komentarji (13)

štajerec

Elektični avti nedo nikdar zamejali dizlov in bencinarov

Gost55 (ni preverjeno)

Na žalost bodo ker euro birokrati tako hočejo, je potrebno povrniti denar od lobijev. Pa pustimo ali je to sploh smiselno in ali je bolj ekološko ali ne. Glavno je, da se denar vrti in prenaša k svinjsko bogatim, da bodo še bolj bogati. Na koncu bomo tako eko, da si ne bomo mogli privoščiti ne električnega avta in ne navadnega, še za normalno hrano ne bomo imeli, nepremičnine nam bo pa država počasi preko davkov podržavila.
Pa vsak bo imel doma za rezervo še en agregat ker bodo izpadi električnega omrežja na dnevnem redu.
Glavno je da bo Pfizerjeva Urška dobila svoj prav.

Likolnik (ni preverjeno)

Na Prlekiji ge si ti,sigurno Nej. Štajerska je pa daleč od tebej.

FRAP (ni preverjeno)

In prav je tako.

. (ni preverjeno)

svedi majo gaspercek ,ne kosta nikaj

. (ni preverjeno)

bicikel na paro ,treba malo graha...

. (ni preverjeno)

zakaj je elektrika drazja? nima nic z nafto
banda lahko dela kar hoce, narod nema jajcka

tanja flaškon (ni preverjeno)

Še ne strinjam. Stric

. (ni preverjeno)

ok teta

mrgo (ni preverjeno)

Mah to agresivno vsiljevanje teh električnih jajc bo treba očitno zatreti , če bo treba tudi na ulicah . Pa kaj je s temi lobiji električnih drekačev od avtov ki jih polniš toliko kot jih voziš . Kaj normalni ste, o kakšnih cenah se pogovarjamo , 30-40 tisoč €, ste normalni veste kakšne plače imamo ljudje ? Je elektrika slučajno zastonj ali kaj ? Nas nategujejo s podnebnimi spremembami ker imamo kot denar in smo ozaveščeni . V nerazvitih deželah pa bodo svinjali naprej, se množili kot stenice in s tem vplivali na onesanženost planeta, na lakoto, na podnebne spremembe itd...vtaknite si vi lepo električne avte, toplotne črpalke in tiste grdobije od električnih panelov na strehah v P.M.

FRAP (ni preverjeno)

Edini pravi "zeleni prehod" bo iz avtomobila na kolo, če se bo z energenti še naprej dogajalo tako kot se. EU nam ne prinaša nič dobrega.

pištekov lujzek (ni preverjeno)

Zeleni prehod de nas pokopal.

čarni vrag (ni preverjeno)

Zeleni prehod. S punim gasom v prepad.

Starejše novice