Svetovni festival praženega krompirja bo 5. septembra v Lipovcih.
Lipovci bodo prvo septembrsko soboto leta 2026 gostili jubilejni, 25. svetovni festival praženega krompirja.
Kot so sporočili z občine Beltinci, so se predstavniki občine že sestali s člani Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi in se dogovorili o osnovnih okvirih organizacije enega najbolj prepoznavnih kulinaričnih dogodkov v Sloveniji.
Za občino Beltinci in kraj Lipovci gre za veliko čast, hkrati pa tudi odgovorno nalogo, saj festival že desetletja privablja številne obiskovalce iz vse Slovenije in tujine.
Organizatorji so prepričani, da bodo s skupnimi močmi kos izzivu ter da bodo Lipovci znova dokazali, da znajo biti odlični gostitelji.
Na delovnem srečanju so poleg župana občine Beltinci Marka Viraga in njegovih sodelavcev sodelovali tudi predsednica Krajevne skupnosti Lipovci Mateja Berden ter predsednik Lovske družine Lipa Jožef Ferčak.
Lipovci imajo s festivalom že izkušnje, saj je tam leta 2007 potekal tudi sedmi svetovni festival praženega krompirja.
Dogodek naj bi v kraj privabil več tisoč obiskovalcev. Poleg kulinaričnega doživetja bo festival tudi priložnost za predstavitev lokalne kulturne dediščine, delovanja društev in običajev Pomurja.
Avtohtona slovenska jed
Pražen krompir velja za povsem avtohtono slovensko jed. Po navedbah društva naj bi najstarejši znani zapis recepta na svetu izviral prav iz Slovenije in segal v leto 1797.
V Sloveniji poznamo več kot 50 narečnih poimenovanj za to jed, v Pomurju pa je najbolj razširjen izraz praženi oziroma restani krumpli.
-
Lokalno | 7 komentarjev
Svetovni festival praženega krompirja prihaja v Prekmurje
Posebnost festivala je tudi poudarek, da je pražen krompir glavna jed in ne zgolj priloga. Na dogodku bo obiskovalcem razdeljen brezplačno, ob njem pa ne bodo manjkale niti raznolike priloge.
Jubilejni festival bo potekal v soboto, 5. septembra 2026, organizatorji pa obljubljajo, da bodo Lipovci takrat zadišali daleč naokrog.
Podrobnosti o programu bodo predstavljene v prihodnjih mesecih.