V zadnjih 16-ih letih je na nivojskih prehodih čez železniško progo umrlo 147 oseb, kar v povprečju predstavlja 9 oseb na leto.
Prav v času izvajanja omenjene akcije, se je v Pomurju zgodila še ena prometna nesreča pri prečkanju nivojskega prehoda. Predstavnik agencije za varnost v prometu Robert Strah je uvodoma predstavil projekt ter pri tem izpostavil največje nevarnosti, ki se pojavljajo pri prečkanju nivojskih železniških prehodov: »Problematika varnosti cestnega prometa na nivojskih prehodih ceste čez železniško progo je povezana predvsem z neupoštevanjem prometnih pravil in v nekaterih primerih z nizko kulturo in predrznostjo udeležencev v cestnem prometu. Posledica so prepogoste prometne nesreče oz. izredni dogodki na nivojskih prehodih«. Organizatorji projekta si prizadevajo za večjo pozornost udeležencev prometa pri upoštevanju prometnih znakov, ter posledično zmanjšanjem števila prometnih nesreč na omenjenih območjih.
Med nevarnejše nivojske prehode tudi prehod na progi Beltinci – Ljutomer
V nadaljevanju je predstavnica slovenskih železnic naštela nekatere železniške proge, pri katerih je število prometnih nesreč na nivojskih prehodih najvišje. Na pomurskih cestah med rizične nivojske prehode, kjer je največ izrednih dogodkov s smrtnim izidom, hudimi poškodbami ali materialno škodo, spada proga Beltinci – Ljutomer. Pristojni so prav tako izpostavili težavo lomljenja zapornic na nivojkih prehodih, kar naj bi bila poseldica »predrznosti, objestnosti in nizke kulture voznikov«. Slovenske železnice v prihodnje načrtujejo nekatere investicijske ukrepe na področju nivojskih prehodov: »Železniški sektor v letu 2011 načrtuje zmanjšanje števila nivojskih prehodov z ukinitvami nivojskih prehodov, pri tem pa namerava preusmeriti promet preko povezovalnih cest na zavarovan nivojski prehod ali izven nivojsko križanje (predvidenih je 17 takšnih ukrepov na progah Grosuplje - Kočevje, Pragersko - Ormož - Središče - d.m., Ormož - Murska Sobota - Hodoš - d.m., Zidani Most - Maribor – Šentilj). Poleg tega je predvidena ureditev in zavarovanje z varnostno napravo in zapornicami najmanj šestih nivojskih prehodov, nadgradnjo avtomatskih cestnih signalov oziroma zamenjava mehanskih zapornic z avtomatskimi in pa priprava projektne dokumentacije za ureditev 10 nivojskih prehodov (spremembe zavarovanja in izven nivojska križanja večina tega na progah Grosuplje - Kočevje, Pragersko - Ormož – Središče - d.m., Ormož - Murska Sobota - Hodoš – d.m., Zidani most - Maribor - Šentilj, Prešnica – Koper),« je o načrtovanih infrastrukturnih investicijah povedala Zvezdana Dolenec.