Nova novela zakona o šoli naj bi zagotovila večjo kakovost in pravičnost osnovnošolskega izobraževanja. Pouka pred osmo uro naj ne bi bilo, preverjanje znanja obvezno ob koncu šestega in osmega razreda. Za najmlajše poleg malice predvideno tudi obvezno ko
Ministrstvo za šolstvo je pripravilo spremembe v noveli zakona o osnovni šoli. Ta poleg obvezne šesturne prisotnosti v šoli učencev od prvega do tretjega razreda, predvideva tudi nov način ocenjevanja. Številčno ocenjevanje bi bila po novem praksa že v tretjem razredu in ne v četrtem, obenem pa nacionalno preverjanje znanja ne bo obvezno ob koncu tretjega, sedmega in devetega razreda. Le-tega se bodo učenci morali obvezno udeležiti ob koncu šestega in osmega razreda. Sprememba je predvidena tudi pri tujem jeziku, saj bo ta obvezen v drugem razredu osnovne šole.
Za najmlajše poleg malice tudi kosilo
Za učence od prvega do tretjega razreda želijo predpisati šesturni program, ki se ne bi smel začeti pred osmo uro. Najmlajši učenci bi tako v šoli ostali do 14. ure, v tem času pa bi se udeleževali obveznih poučnih predmetov in vzgojno-izobraževalnih dejavnosti, ki so namenjene različnim strategijam znanja. Prav tako bi se v tem času posvetili ustvarjalnemu preživljanju prostega časa, pravilnemu in organiziranemu prehranjevanju ter sprostitvi. Določen čas bo na voljo tudi za dodatni in dopolnilni pouk, individualno in skupinsko pomoč, neobvezen izbirni pouk tujega jezika ter pevski zbor. Te vsebine naj bi bile po novem imenovane kot izbirni programi za učence od prvega do tretjega razreda. Glede na to, da bi najmlajši učenci v šoli ostajali do 14. ure, pa zakon zanje poleg malice predvideva tudi obvezno kosilo.
Nacionalno preverjanje znanja obvezno za učence šestega in osmega razreda
Med največjimi novostmi, ki jih predvideva nov zakon, je obvezno poučevanje prvega tujega jezika v drugem razredu, medtem ko bo poučevanje le-tega v prvem razredu neobvezno. Učenci četrtega razreda bodo imeli na voljo izbiro drugega tujega jezika, in sicer kot neobveznega izbirnega predmeta. Med izbirne predmete za učence četrtega, petega in šestega razreda spadajo drama, računalništvo, umetnost in šport. Učencem bosta tedensko pripadali dve uri pouka neobveznih izbirnih predmetov. Spremembe pa so predvidene tudi pri ocenjevanju in nacionalnem preverjanju znanja. Prvošolce in drugošolce bi se še naprej ocenjevalo pisno, medtem ko bi bili učenci tretjih razredov že ocenjeni s številčnimi ocenami. Do zdaj je bilo nacionalno preverjanje znanja ob koncu šestega in devetega razreda, po novem bi le-to bilo tudi ob koncu tretjega, sedmega in osmega razreda. Od vseh preverjanj bi bilo obvezno le tisto za šestošolce in osmošolce, ostalih preverjanj bi se učenci udeležili prostovoljno.
Vir: delo.si