V pomurskih zdravstvenih domovih so med prazniki obravnavali več pacientov z gripo, prehladi in drugimi respiratornimi okužbami.
Božično-novoletni prazniki so čas druženj, obilnih obrokov in sprostitve, a pogosto prinesejo tudi zdravstvene zaplete.
Prenajedanje, večja količina alkohola in tesni stiki med ljudmi povečajo tveganje za prebavne težave, poškodbe ter širjenje okužb.
Respiratorna obolenja in prebavne težave
V Zdravstvenem domu Murska Sobota so že med božični prazniki beležili povečano število pacientov z respiratornimi obolenji, predvsem prehladi in gripo.
Beležili so tudi povečano število pacientov s prebavnimi težavami, zlasti enterokolitisi z drisko in bruhanjem.
Tudi v Splošni bolnišnici Murska Sobota so med prazniki beležili povečano število hospitaliziranih bolnikov z gripo in respiratornimi infekti.
Povečan obisk tudi v zadnjih dneh
V pomurskih zdravstvenih domovih so povečan obisk beležili tudi ob zaključku novega leta in prve dni leta 2026.
Iz Zdravstvenega doma Gornja Radgona so za Sobotainfo pojasnili, da so v prazničnih dneh beležili povečano število pacientov.
Obisk je bil povečan predvsem zaradi respiratornih težav, najbolj pogoste so bile gripe.
V domovih za ostarele porast črevesnih obolenj
Tudi v Zdravstvenem domu Ljutomer so med prazničnimi časi beležili povečano število pacientov.
»V porastu so predvsem prehladna obolenja - gripa, covid in ostala virusna obolenja dihal z visokimi vročinami in splošnim slabim počutjem. Črevesna obolenja - porast beležimo v domovih za ostarele.
Vzroki so virusne okužbe in pa kapljični prenos teh - ki se v zaprtih prostorih še hitreje širijo, ter slabši imunski sistemi starostnikov,« so pojasnili za Sobotainfo.