Na Agenciji za varnost prometa so za Sobotainfo pojasnili, da je čakalna doba za izpitno vožnjo na Ptuju trenutno vse do 50 dni.
»So pa tudi situacije, ko se kandidat iz določenih razlogov odloči odjaviti od že prijavljenega termina in se preprijavi na drug razpoložljiv termin. V takem primeru se odjavljen termin sprosti, zato lahko kandidati dobijo tudi termine, ki so krajši od omenjene čakalne dobe,« so dejali.
Čakalne dobe za opravljanje vozniškega izpita so daljše kot lansko leto ali leto pred tem. Konec maja 2024 je bila v Murski Soboti čakalna doba na praktični del vozniškega izpita 35 dni, prav tako konec maja 2023.
V Murski Soboti dva ocenjevalca izpitnih voženj
Trenutno v Murski Soboti delujeta dva ocenjevalca, občasno prihaja tudi tretji na pomoč, so pojasnili na agenciji.
Skupno je sicer na Območju 5, ki pokriva Maribor, Ptuj in Mursko Soboto, zaposlenih deset ocenjevalcev in vodja območja, ki občasno tudi ocenjuje kandidate za voznike.
»Z namenom skrajševanja čakalnih dob, bomo na to območje premestili še enega ocenjevalca,« so pojasnili.
Ocenjevalci napovedujejo stavko, kaj pravi agencija?
V Sindikatu Agencije za varnost prometa opozarjajo na kadrovsko podhranjenost in slabe pogoje dela ocenjevalcev na vozniškem izpitu, kar po njihovem mnenju neposredno vpliva na vse daljše čakalne dobe za opravljanje izpitnih voženj.
Menijo, da bi morala biti plača ocenjevalca začetnika vsaj primerljiva s plačo učitelja vožnje, zato so v sindikatu že začeli priprave na stavko.
Agencija za varnost prometa, kamor spadajo izpitna območja, zavrača očitke Sindikata Agencije za varnost prometa o domnevno neustreznem odnosu do napovedane stavke, podane v nekaterih medijskih izjavah.
Povedali so, da dialog s sindikatom poteka ves čas. Vodstvo Agencije za varnost prometa je prav tako v stalnem stiku s pristojnim ministrstvom za infrastrukturo in Svetom Agencije za varnost prometa.
»Aktivno si prizadevamo za reševanje nastale situacije z namenom, da do stavke ne pride, saj menimo, da trenutne zahteve ne upravičujejo takšnega koraka – še posebej v razmerah, ko bi stavka dodatno podaljšala že tako dolge čakalne dobe na nekaterih območjih.«
Stavka in zaostrovanje razmer
Na agenciji pojasnjujejo, da so v številnih točkah, ki jih izpostavlja Sindikat Agencije za varnost prometa, že bili doseženi konkretni premiki.
Pri tem pa obžalujejo, da stavkovni odbor Sindikata Agencije za varnost prometa z napovedjo stavke in nekaterimi dejanji po njihovih besedah dodatno poglablja problematiko dolgih čakalnih dob.
»Menimo, da je konstruktiven dialog prava pot za iskanje rešitev v korist vseh – tudi kandidatov za vozniški izpit, ki jih trenutne razmere najbolj prizadenejo. Na Agenciji za varnost prometa obžalujemo, da so razmere privedle do medijske napovedi stavke, saj menimo, da s produktivnim pogovorom lahko pridemo do dolgoročnih in sistemskih rešitev.«
Kaj vse vpliva na dolge čakalne dobe?
Za Sobotainfo so na Agenciji za varnost v prometu dejali še, da se zavedajo problematike in si aktivno prizadevajo za njeno reševanje na več nivojih.
»Zavedamo se, da čakalne dobe na nekaterih območjih niso optimalne. Povečanje števila kandidatov po epidemiji, izrazita generacija 18-letnikov in koncentracija kandidatov v univerzitetnih središčih vplivajo na obremenjenost sistema. Na voljo je sicer sprotno osveževanje prostih terminov, kar omogoča, da lahko nekateri kandidati pridejo na izpit tudi hitreje,« so pojasnili.
Opozarjajo, da je glavni razlog za dolge čakalne dobe na vozniški izpit pomanjkanje ustrezno usposobljenega kadra.
»Delo ocenjevalca lahko opravlja le oseba z ustreznimi izkušnjami in predhodnim delom v šoli vožnje. Poleg zahtevnosti poklica in starostne strukture (povprečna starost ocenjevalcev je skoraj 50 let) je razlog tudi v nekonkurenčnih pogojih zaposlitve. Po zadnji plačni reformi se plače postopno zvišujejo (do 2028), vendar je prehodno obdobje zahtevno,« so pojasnili.
Na Agenciji za varnost v prometu so kot ukrepe uvedli nadurno delo, vključevanje pogodbenih sodelavcev, redna usposabljanja za nove ocenjevalce in aktivno iskanje kadra – še posebej na območjih z najdaljšimi čakalnimi dobami.
K podaljševanju čakalnih dob prispevajo tudi slabo pripravljeni kandidati (odpira se vprašanje, ali predolgo čakajo na izpitno vožnjo?), večje število ponovitev namreč dodatno zavira proces. Od leta 2021 je bilo usposobljenih 26 novih ocenjevalcev, zaposlili so jih 11, vendar zanimanje za poklic ostaja skromno zaradi boljših pogojev v šolah vožnje, so dejali na agenciji.
Komentarji (4)
Po covid cepljenju so ljudje izgubili še tisto malo pameti, kar so jo imeli. Zato gre vse v vražjo mater. Za časa SFRJ je vse delovalo, na izpit sem čakal teden dni. Zdaj pa menda dva meseca. V tem času kandidat v veliki meri pozabi naučeno. Toda v podalpskih Butalah je je nenormalno normalno. Nekoč je bilo 50% več 18 letnikov pa je vse delovalo kakor treba,
Si pa čakal na avto 3 leta. Če si bil v partiji pa 3 mesece.
Družbeni podsistemi nad katerimi ima nadzor država ne delujejo. Postopki na upravnih enotah, zdravstvo, šolstvo, gradnja javne infrastrukutre, DSOji.
Ampak eni bi še več države, še več neresnosti, še več zaostankov. Kdo je kdaj v JS izgubil službo?
In potem naredis eno majhno napako na izpitni voznji in lahko spet cakas 60 dni wow logika. Cakaš xx dni padnes lahko takoj, ker si clovek in naredi vsaki, kako napako... Isto je z jebenim CPP testi. Padnes in spet lahko cakas 1 mesec, da dobis prost termin..