Želite biti vedno na tekočem? Izberi Sobotainfo kot prednostni vir na Googlu.

FOTO in VIDEO: Beltinci gostijo jubilejno rekrutacijo, letos kar 577 rekrutov

| v Lokalno

V Beltincih danes jubilejna 20. rekrutacija. Zbralo se je 577 rekrutov.

V Beltincih se je danes zjutraj začela jubilejna, 20. rekrutacija, tradicionalna prireditev, na kateri se mladi vojaški obvezniki prvič uradno seznanijo z vojaško dolžnostjo.

Že v jutranjih urah so se rekruti letnika 2008 na značilno okrašenih vozovih odpravili proti športnemu parku Beltinci, kjer bo sledil osrednji del dogajanja.

Na rekrutacijo tudi s konjsko vprego

Dogodek je tudi letos privabil obiskovalce, domačine in družine rekrutov, ki spremljajo eno najbolj prepoznavnih pomurskih tradicij.

Med letošnjimi rekruti je bila tudi Jara Brežec, ki pravi, da ji sodelovanje na rekrutaciji pomeni predvsem druženje in ohranjanje običajev.

»Da se malo podružimo, pa da se letniki povežejo. Veseli smo, da lahko sodelujemo pri nečem takem,« je povedala.

Njihova skupina se je letos odločila, da se na rekrutacijo pripelje s konjsko vprego, saj želijo obiskovalcem prikazati, kako je tradicija nekoč izgledala.

»Hočemo malo obuditi tradicijo, tako kot je bilo nekoč, kot so to doživljali naši dedki in babice. Letos je jubilejna rekrutacija in želeli smo pokazati, kako je bilo včasih,« je dodala.

Podobno razmišlja tudi Tjaša Vrbnikar, ki poudarja pomen ohranjanja lokalne dediščine in povezanosti med mladimi.

»Zdi se mi zelo pomembno, da sodelujemo pri takšnem dogodku, ker gre za ohranjanje tradicije. Lepo je, da to še vedno traja,« je povedala.

Priprave na letošnjo rekrutacijo so začeli že januarja.

Župan: Mir ni več samoumeven

Župan občine Beltinci Marko Virag je poudaril, da imajo takšni dogodki danes še poseben pomen.

»Čeprav služenje vojaškega roka danes ni več takšno, kot so ga poznale prejšnje generacije, verjamem, da se morajo taki dogodki ohranjati. Živimo v času, ko mir ni več nekaj samoumevnega,« je dejal.

Po njegovih besedah rekrutacija ni povezana zgolj z vojsko, ampak tudi z domoljubjem in pripadnostjo domačemu okolju.

»Na tak način krepimo domoljubje, lokalni patriotizem in odnos do države. To je pomembno tako za mlade kot starejše generacije,« je dejal Virag.

Organizacija zahteva veliko dela

Organizacija jubilejne rekrutacije je po besedah župana velik logistični zalogaj, pri katerem sodelujejo številni prostovoljci, občine in Slovenska vojska.

»Dokler imamo med ljudmi voljo in željo po sodelovanju, potem tudi organizacija ni tako težka. Odlično sodelujemo s Slovensko vojsko in Upravo za obrambo Maribor, zato vse skupaj poteka zelo dobro,« je pojasnil.

Župan ob tem poudarja, da dogodek že dolgo presega lokalne okvire in ima širši regijski pomen.

»Domoljubje ne sme biti omejeno le na posamezen kraj ali regijo. Prav zato je podpora predsednice republike, vojske in ministrstva toliko pomembnejša. Takšni dogodki dajejo poseben pečat naši skupnosti in kažejo, da smo ponosni Prekmurci in hkrati ponosni Slovenci,« je še dodal.

Letos prvič tudi rekruti iz Lendave

Na letošnji rekrutaciji sodelujejo mladi iz občin Beltinci, Črenšovci, Odranci, Turnišče, Velika Polana in prvič tudi iz občine Lendava.

Nad Beltinci tudi vojaška letala

Ker letos mineva 20 let od prve izvedbe dogodka, so organizatorji pripravili še bogatejši program. Poseben poudarek bo na vojaškem letalstvu, zato obiskovalce čaka tudi atraktivno dogajanje na nebu.

Poleg predstavitve enot Slovenske vojske bodo obiskovalci spremljali tudi glasbeni program in spremljevalne aktivnosti.

Najlepši voz nagrajen s poletom s helikopterjem

Ena od zanimivejših letošnjih novosti je tudi izbor najlepše okrašenega voza. Organizatorji bodo nagradili skupino, ki bo najbolj pristno prikazala tradicijo rekrutacije.

Nagrada bo prav posebna - polet z vojaškim helikopterjem.

Tiste, ki se bodo najbolj približali tradiciji, čaka lepa nagrada - polet z vojaškim helikopterjem.

Polet sicer ne bo izveden danes, ampak kasneje, ob predhodnem dogovoru in soglasju staršev.

Slovesnosti se udeležuje tudi predsednica Republike Slovenije in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar, ki bo nastopila kot slavnostna govornica.

20260508_080023.jpg
20260508_080036.jpg
20260508_080112.jpg
20260508_080136.jpg
20260508_080752.jpg
20260508_081037.jpg
20260508_081043.jpg
20260508_081343.jpg
20260508_081353.jpg
20260508_082647.jpg
20260508_082649.jpg
20260508_082652.jpg
20260508_083125.jpg
20260508_083146.jpg
20260508_083158.jpg
20260508_083217.jpg
20260508_083225.jpg
20260508_083236.jpg
20260508_083250.jpg
yellow-rapeseed-flowers-blue-sky-background.jpg

Preberite še

Komentarji

Gees

Kelko bi jih pa se bilo ce bi bil vojaski rok obvezen !

Gjkkl

Nič, ali zelo malo. In prav je tako, zakaj bi umirali za interese drugih. Tako kot Ukrajinci, sedaj pa jim prišleke iz afrike naseljujejo na izpraznjene hiše pobitih domačinov.
Vojna je za bedake.

Joj

Trbej nazaj uvesti sluzenje, ka bi mamicini sineki se malo discipline navcili...

Čobaš

Joj@ Leta1986, bila je pomlad se pa ne spomnim točnega meseca je moj sosed šel služit vojaški rok v kasarno MARŠAL TITO Sarajevo. Ker je bil sosed in prijatelj smo ga šli pospremit na vlak. Kaj sem imel videt na postaji. Objokane fante kako se niso mogli posloviti od svojih mamik. No in sedaj prav taki kričijo na današnjo mladino MAMINI SINČKI. Kako so pa izgledali tistega časa 18 let stari mladinci? Nič drugače kot mladina sedaj.

Laki

@Joj, javi se! Takšne najbole glasne v prvo bojno linijo. Pa da vidimo, kak boš te glasen.

MaskenbaL

A niso maškare bile že februarja?

Xyxyx3434

Razlog za pijanico. Bravo

Sivka

Virag je imel govor o cinizmu. On ka ma zaposlenega najbolj cinističnega človeka zaposlenega in to na direktoskem mestu direktorja Komune in turizma Klemenčiča predsednika ks Doklezovje.

Sivka

Virag je imel govor o cinizmu. On ka ma zaposlenega najbolj cinističnega človeka zaposlenega in to na direktoskem mestu direktorja Komune in turizma Klemenčiča predsednika ks Doklezovje.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

JJ

Poglejte svijega SDS JJ

abba

Brez veze, ka bole nemre biti. Kakšen je sploj smisel toga? Eden brezvezen razlog več za pijanico. Kakšen je bil pomen rekrutacije nekoč, pa jih itak 99% nema pojma. In približno telko bi jih bilo tan, če bi se šlo zares.

DEAN JE BELT. BOG

ŠPOŠTLJIVI BODITE DO BOGA NA OBČINI.

khaa

drixlavi rekruti mars spat

Komentarji

Gees

Kelko bi jih pa se bilo ce bi bil vojaski rok obvezen !

Gjkkl

Nič, ali zelo malo. In prav je tako, zakaj bi umirali za interese drugih. Tako kot Ukrajinci, sedaj pa jim prišleke iz afrike naseljujejo na izpraznjene hiše pobitih domačinov.
Vojna je za bedake.

Joj

Trbej nazaj uvesti sluzenje, ka bi mamicini sineki se malo discipline navcili...

Čobaš

Joj@ Leta1986, bila je pomlad se pa ne spomnim točnega meseca je moj sosed šel služit vojaški rok v kasarno MARŠAL TITO Sarajevo. Ker je bil sosed in prijatelj smo ga šli pospremit na vlak. Kaj sem imel videt na postaji. Objokane fante kako se niso mogli posloviti od svojih mamik. No in sedaj prav taki kričijo na današnjo mladino MAMINI SINČKI. Kako so pa izgledali tistega časa 18 let stari mladinci? Nič drugače kot mladina sedaj.

Laki

@Joj, javi se! Takšne najbole glasne v prvo bojno linijo. Pa da vidimo, kak boš te glasen.

MaskenbaL

A niso maškare bile že februarja?

Xyxyx3434

Razlog za pijanico. Bravo

Sivka

Virag je imel govor o cinizmu. On ka ma zaposlenega najbolj cinističnega človeka zaposlenega in to na direktoskem mestu direktorja Komune in turizma Klemenčiča predsednika ks Doklezovje.

Sivka

Virag je imel govor o cinizmu. On ka ma zaposlenega najbolj cinističnega človeka zaposlenega in to na direktoskem mestu direktorja Komune in turizma Klemenčiča predsednika ks Doklezovje.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

Smuti

Ja. Ko pride na sestanek ne pozdravi, ker tlačani oz. podaniki se morajo njemu pozdraviti. Klemenčič misli, da živimo v sužnje lastniške času in da je kralj, vsi ostali pa tlačani. Če bi imel bonton bi vedela da ko prideš se pozdravi.

JJ

Poglejte svijega SDS JJ

abba

Brez veze, ka bole nemre biti. Kakšen je sploj smisel toga? Eden brezvezen razlog več za pijanico. Kakšen je bil pomen rekrutacije nekoč, pa jih itak 99% nema pojma. In približno telko bi jih bilo tan, če bi se šlo zares.

DEAN JE BELT. BOG

ŠPOŠTLJIVI BODITE DO BOGA NA OBČINI.

khaa

drixlavi rekruti mars spat

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi