V Prekmurju, natančneje v Odrancih, se je v soboto, 21. septembra 2024, odvil finalni let četrte sezone tekmovanja AviRings Derby.
Letošnja sezona je bila za mlado podjetje, ki se večinoma ukvarja z razvojem visokotehnoloških produktov na področju športnega golobarstva, rekordna.
V tekmovanju, ki so ga organizirali že četrtič zapored, je letos sodelovalo 353 golobarjev iz 26 različnih držav, ki so s svojimi golobi napolnili golobnjake v Odrancih do zadnjega mesta - zbranih je bilo namreč 2366 golobov pismonoš, ki so se skozi poletje preizkusili v petih tekmah.
Vsaka tekma je bila zaradi vedno večje razdalje in različnih vremenskih razmer, predvsem smeri vetra, preizkušnja zase. V finalnem letu, ki se je odvil v soboto, se je na zračni razdalji 521 kilometrov pomerilo 1264 golobov.
Vsakega goloba skrbno pripravijo
Tekmovanja s športnimi golobi potekajo tako, da se dan pred tekmo zbere ekipa (ali na dan tekme, če je proga kratka), ki golobe pripravi za tekmo.
To pomeni, da vsakega goloba položijo preko antene, ki prebere številko njegovega obročka in ga avtomatsko doda na listo sodelujočih golobov. Nato vsakega goloba položijo v posebej za ta tekmovanja pripravljene kletke v tovornjaku.
Ko so vsi golobi pripravljeni in je tovornjak naložen, se odpravijo na mesto izpusta, ki je z vsako tekmo bolj oddaljeno od kraja golobnjakov.
Zgodaj zjutraj skoraj v Ukrajini, čez nekaj ur že nazaj v Odrancih
Za mesto izpusta golobov na včerajšnjem finalnem letu so izbrali madžarsko mesto Tiszabecs, ki se nahaja blizu ukrajinske meje. Golobi so bili izpuščeni ob 7.45.
Premagati so morali zračno razdaljo 521 kilometrov do Odrancev. Zmagovalec je golob, ki se prvi vrne in prestopi anteno na vhodu v golobnjak.
V Odrancih se je na ogled tekmovanja zbralo več kot 100 golobarjev iz različnih držav, ki so držali pesti, da bi se prvi vrnil ravno njihov golob.
Še pred predvidenimi izračuni s časi prihoda so najbolj pozorni obiskovalci že od daleč videli prvo skupino golobov, ki se je približevala golobnjakom. Tako so malo pred drugo uro popoldan dobili zmagovalca četrte sezone tekmovanja.
Najhitrejši golob, ki je prvi prestopil sledilno anteno, je bil golob ekipe Team Pastor iz Nemčije.
Ptica je letela s povprečno hitrostjo 1428 metrov na minuto. Do sobotnega večera se je v Odrance vrnilo 687 golobov, v nedeljo do 11. ure pa se jih je vrnilo še 240.
Najboljši slovenski golob je pristal na 22. mestu
Gašper Tompa, vodja tekmovanja, je za Sobotainfo povedal, da letošnje število sodelujočih zagotovo predstavlja najmočnejšo konkurenco v regiji, postajajo pa tudi vse bolj primerljivi z odmevnimi derbiji na svetovni ravni.
»Posebej ponosni smo na skoraj 700 golobov, ki smo jih prejeli iz Nizozemske, zahvaljujoč našemu zelo aktivnemu agentu Falcu Ebben, ki je tudi obiskal zaključno prireditev v Odrancih. Druga največja skupina prihaja iz Nemčije, nato iz Avstrije, Slovenije in tako dalje.
Golobi so bili optimalno pripravljeni, kar so tudi dokazali. Zmagal je golob DV-2024-02803-751 (Team Pastor) z doseženo hitrostjo kar 86 kilometrov na uro. Z zaostankom šestih sekund je drugo mesto zasedel belgijski golob BE-2024-3088844 (Bracke-Fourneau OLR), tretje mesto pa je zasedel nizozemski golob NL-2024-8049863 (Mantel F&W).
Miran in Iva Muhič iz Maribora, najboljša slovenska predstavnika na finalni tekmi sta se z golobom SLO-2024-109-6169 uvrstila na odlično 22. mesto.
Povem lahko, da je to odličen konec sezone za AviRings Derby ter lepa popotnica za naprej. AviRings Derby se z odličnimi rezultati in zadovoljnimi sodelujočimi vse bolj uveljavlja v svetovnem merilu in predstavlja našo lepo pokrajaino navzven.«
V AviRingsu so celotno tehnologijo sledenja športnih golobov, ki jo uporabljajo, razvili sami. Med najbolj znanimi produkti je najlažji sledilni obroček za golobe na svetu.
Za tekmovalnega goloba odštejejo tudi preko milijon evrov
Tekmovanja golobov pismonoš imajo najdaljšo tradicijo v Belgiji, na Nizozemskem in v Nemčiji, priljubljena pa so tudi v Sloveniji.
Nagrade na teh tekmovanjih lahko presegajo petmestne številke. Na vrhunskih mednarodnih tekmovanjih so nagradni skladi še višji.
Nekateri golobi, še posebej zmagovalci pomembnih dirk, lahko dosegajo cene v milijonih evrov, saj jih golobarji kupujejo za astronomske zneske. Na dražbah so v preteklosti nekateri golobi dosegli ceno preko milijon evrov.
Prenos v živo: 24 ur na dan
Kot zanimivost lahko omenimo, da se je podjetje AviRings odločilo za transparentnost pri svojem delu. Dogajanje okrog tekmovanja je mogoče spremljati v živo na YouTube kanalu AviRings, kjer kamere v golobnjakih omogočajo ogled 24 ur na dan, tako da si lahko golobarji od blizu in daleč vedno pogledajo dogajanje.
Komentarji (8)
Tompa Gašper -svaka ti čast! Čestitke!
... kak se je pa Roberti o odrezau... je Tina z njin letela kak v NY?...
#Robertino #
Janša tvoj malik je bil v prekmurju, si mu šel posesat nožni palec?
ali bi lizal
Od Robertoja deca so pa hitre. Za razliko od njega pa njegovih....🕊🕊🕊
golob nema kompas ,cista laz
Hitrost s objavlja v metrih na sekundo ali v kilometrih na uro, ne pa v metrih na minuto. Najhitrejši golob je letel s poprečno hitrostjo 85 km/h.