Starejši so pogosto med najbolj ogroženimi skupinami udeležencev v prometu.

V prometu so starejši velikokrat ogroženi zaradi slabšanja svojih sposobnosti in nepoznavanja novejših prometnih pravil. Poleg tega imajo starejši pogosteje kronična obolenja in uživajo različna zdravila. 

»Izraz starejši udeleženci v prometu se nanaša večinoma na osebe, starejše od 65 let

Z vidika družbe je treba zagotavljati mobilnost starejših, saj so tako aktivno vpeti v družbo.

Da pa bi se starejši vozniki in voznice na cestah čim dlje počutili varne in bi čim dlje ostali mobilni, so na agenciji za varnost prometa v sodelovanju z Generalno policijsko upravo, Družbo za avtoceste v Republiki Sloveniji, Zvezo društev upokojencev Slovenije, Rdečim križem Slovenije in drugimi, pripravili projekt »Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu«, v okviru katerega so pripravili kratko anketo, ki raziskuje vozniške spretnosti in snovanje večje varnosti starejših voznikov.

Cilj projekta je zagotoviti večjo varnost starejših pešcev, kolesarjev in voznikov motornih vozil.

Vse starejše voznike vabijo k reševanju ankete. Najdete jo na tej povezavi.

Vse več starejših voznikov

Konec  leta 2023 je bilo po zadnjih podatkih v Sloveniji 395.596 imetnikov vozniških dovoljenj, ki so starejši od 61 let, to je skoraj tretjina vseh imetnikov (28 odstotkov). Od tega jih je bilo kar 880 v skupini nad 90 let.

V prihodnjih letih se bo populacija še starala in na cestah bo večji delež voznikov in voznic v tretjem življenjskem obdobju.

Starejše novice