Popoldne je predviden prvi sestanek predstavnikov vlade in vseh reprezentativnih sindikatov javnega sektorja po uveljavitvi prenovljenega plačnega sistema. Med drugim bodo obravnavali poročilo delovne skupine, ki spremlja implementacijo plačnega sistema, ter se dogovorili o pogajanjih za določitev kriterijev za variabilno nagrajevanje.
Učinke prehoda v nov plačni sistem in vprašanja, ki se pojavljajo, je namreč spremljala posebna delovna skupina, v kateri so predstavniki sindikatov in vlade. Ta je več stališč že sprejela in so tudi objavljena na spletni strani ministrstva.
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, namreč vseh situacij in izzivov ni bilo možno vnaprej predvideti, saj gre za raznolik in kompleksen sistem, v katerem je bilo treba prehod s stare na novo plačno lestvico izvesti za 5000 različnih delovnih mest in približno 188.000 javnih uslužbencev.
Razočarani v zdravstvu in sociali
Potem ko so javni uslužbenci februarja prejeli prva izplačila po novem, pa so nekatere skupine zaposlenih razočarane. Da so nezadovoljni, je že povedal del zaposlenih iz zdravstva in socialnega varstva. Ob tem pa so se pojavila še nekatera druga vprašanja, kot je recimo tako imenovani preboj plačnega stropa za posamezno delovno mesto.
Pričakovati je, da bodo tudi o tem spregovorili na današnjem srečanju. Ob tem naj bi se dogovorili še o dinamiki in načinu pogajanj o kriterijih za izplačevanje delovne uspešnosti. Vlada in sindikati so se namreč zavezali, da se bodo do konca leta dogovorili o novih kriterijih, kar bo omogočilo, da se v prihodnjem letu pri variabilnem nagrajevanju uveljavijo predvidene spremembe.
Še ena zaveza je tudi nov zakon, ki bi urejal plačilo za delo in druge prejemke javnih uslužbencev za delo v tujini, o čemer naj bi prav tako govorili danes.