Slika je simbolična.
Stara vraža pravi, da ob prvem pomladnem petju kukavice odkrijete, kakšno bo vaše leto. Imate takrat denar v žepu?

Ko narava zaživi v pomladi, gozdovi oživijo s pesmijo ptic. Med njimi še posebej izstopa kukavica, ki s svojim značilnim »ku-ku« prinaša sporočila, ki segajo onkraj ptičjega sveta – naravnost v naša srca in življenja.

Kukavica kot preroška glasnica

Po starem ljudskem prepričanju kukavica s svojim prvim pomladnim petjem razkriva, ali vas v prihajajočem letu čaka finančna sreča ali stiska.

Če jo slišite, medtem ko imate denar v žepu – pa naj bo to le kovanec – naj bi vam to prineslo obilje. A če ste v tistem trenutku brez denarja, je to lahko znak, da vas čakajo težave z denarjem.

Zato nekateri še danes ob koncu zime previdno spravijo nekaj drobiža v žep – za srečo, ko kukavica prvič zapoje.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kukavica je v ljudskem izročilu znana kot »neodgovorna ptica«, saj svoja jajca podtika v tuja gnezda. A prav ta lastnost nas opozarja na nekaj globljega: kaj pa mi? Prevzemamo odgovornost za svoja dejanja?

Kukavica nas izziva, da razmislimo o lastnih motivih. Zakaj nekaj počnemo – ker to res želimo ali ker »moramo«? 

Vsak človek nosi v sebi nekaj tujega – svojo dušo, ki se kot kukavičje jajce znajde v »gnezdu« telesa. Duša ima svojo pot, ki se ne ujema vedno z željami ega ali družbenimi normami. 

Kukavica nas spodbuja, da uskladimo svoje misli, čustva in dejanja.

Naj bo »ku-ku« opomnik, da vsak trenutek izbiramo svojo pot. In če že naredimo korak, naj bo to naša odločitev – z zavedanjem, ne kot žrtev okoliščin.

Komentarji (1)

upokojenec70 (ni preverjeno)

Veliko resnice je v tem. Ko spomladi prvič slišiš kukavico, naj bi bilo v žepu nekaj denarja. To izvira še iz časov, ko je med ljudmi vladala lakota in pomanjkanje. Kdor je imel dovolj zaloge, da je normalno preživel zimo in še imel v žepu kakšen dinar je bilo jasno, da je dober gospodar in se mu ni treba bati lakote. Tisti pa, ki je komaj preživel zimo in je bil spomladi brez dinarja v žepu, običajno ni imel niti za seme, da bi ga posejal.

Starejše novice