Slika je simbolična.
Vsa slovenska gospodinjstva bodo danes v poštne nabiralnike prejela brošuro, ki prinaša ključne informacije o uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine, ki bo začel veljati 1. oktobra.

Omrežnina se plačuje za preneseno količino električne energije in glede na obremenjevanje omrežja. Obračun omrežnine za energijo ostaja enak kot doslej, obračunska moč pa bo po novem določena glede na dejansko uporabo omrežja. Elektrooperater bo glede na preteklo uporabo omrežja določil dogovorjeno moč, ki jo bo sicer mogoče zvišati ali znižati.

Po novem bo obračunavanje različno v višji (od začetka novembra do konca februarja) in nižji sezoni. 

Predvidenih je več blokov, v katerih se bodo tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo razlikovale glede na obremenitev omrežja - ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje.

V brošuri, ki danes roma v vsa gospodinjstva, je tako najti pojasnila, kako bo nova omrežnina vplivala na račun za elektriko.

Sob, 21.9.2024
Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo.

Dve leti prehodnega obdobja

Kot navaja agencija, se na nov obračun omrežnine prehaja postopoma. Za gospodinjske in male poslovne odjemalce bo namreč veljalo prehodno obdobje, ki bo trajalo dve leti, in sicer do konca septembra 2026. 

Če se v tem času dogovorjena moč ne bo spreminjala, bo elektrooperater uporabnike na računih obveščal, ali je bila dogovorjena moč prekoračena in koliko bi za to posamezen uporabnik moral dodatno plačati, presežna moč pa še ne bo obračunana.

Agencija za energijo bo, kot napoveduje, v prehodnem obdobju aktivno obveščala javnost. »Novi sistem bo pravičen in bo zagotavljal dolgoročno zanesljivo oskrbo z električno energijo in stroškovno učinkovit razvoj omrežij, ki se mu ne moremo izogniti, saj se načrtuje povečana raba električne energije in s tem večja obremenitev omrežij,« so še navedli v agenciji.

Novi sistem obračunavanja omrežnine naj bi se po prvotnih načrtih začel v praksi uporabljati 1. januarja 2024, nato je bil ta korak sprva prestavljen na 1. marec, pozneje na 1. julij, junija letos pa na 1. oktober.

Komentarji (6)

balounar (ni preverjeno)

Kdaj koli, kjer koli se kaj novega uveljavlja, dopolnjuje, izpopolnjuje, vedno je za končnega uporabnika slabše, torej dražje. Že zdaj je račun za elektriko vsem težko razumljiv, zdaj bo pa še bolj. Kratko malo bi dvignili omrežnino pa pika, brez teh dogovarjanj in nategovanj, ker je na koncu isto; DRAŽJE, pa to zelo.

3xh2 (ni preverjeno)

Še dobro, da nisem montiral sončne elektrarne, toplotne črpalke. Sedaj bodo najebali kot "žuti" - tisti, ki so to storili. :/

Gigi Govedina (ni preverjeno)

Golob zrikto,ajde plešite vse do bridkega konca,ha,ha,ha,ho,ho,ho.🤣🤣🤣🤮🤮🤮

čarni vrag (ni preverjeno)

Ta način obračuna je protizakonit, saj potrošnik nima nadzora nad porabo v teh časovnih blokih. Do zdaj si lahko na števcu preveril koliko dnevnega in nočnega toka si porabil, po novem te možnosti ne bo več. Kje si varuh potrošnikov?

Stole (ni preverjeno)

Varuh potrošnikov je že v fazi hibernacije, tako kot celo leto.

Opazovalka (ni preverjeno)

Pogruntali so nov nacin, kako se bolj olupiti. Najdrazji omrezninski blok pozimi med 16.in20.uro, kda folk opravlja vecino gospodinjskih del pa kda se mora dom segreti. Sce dobro ka neman toplotne, pa nei klime, pa nei bojlera pa nei indukcije. Ko jih jebe s tem vsiljenim obracunom!!!!

Starejše novice