Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić se je udeležila seje sveta za kmetijstvo in podeželje.
Na seji so obravnavali zemljiško politiko za državna zemljišča ter dolgoročno strategijo kmetijstva in živilstva za novo strateško obdobje.
Člani sveta so nadaljevali razpravo o upravljanju zakupov kmetijskih zemljišč v lasti Republike Slovenije.
Izpostavili so potrebo po jasnih ciljih in temeljitih analizah za morebitne spremembe.
Ministrica Čalušić je poudarila, da je cilj zagotavljanje večjega deleža lokalne hrane za javne zavode, pri čemer so pomembne družinske kmetije, kmetijska podjetja ter pridelava in predelava.
Razpravo bodo nadaljevali na naslednji seji, ki bo konec avgusta ali v prvi polovici septembra.
Razpravljali so tudi o prihodnji dolgoročni strategiji kmetijstva in živilstva, pri čemer so poudarili pomen določitve ciljev po posameznih kmetijskih sektorjih na podlagi kakovostnih analiz. Razprava o tej temi in pristopu k pripravi strategije se bo nadaljevala jeseni.
Finančna pomoč
Ministrica je ob zaključku seje člane seznanila, da bo ministrstvo prisluhnilo pridelovalcem pšenice in jim zagotovilo finančno pomoč za pokritje dela izgube dohodka.
To bodo storili s prerazporeditvami sredstev.
Pridelovalci žit so namreč nedavno opozorili, da so predvidene odkupne cene pšenice spet nižje od stroškov pridelave, kar lahko povzroči ponovno izgubo.
Če država ne bo posredovala s finančno pomočjo, bodo verjetno številne kmetije, ki bi v dveh letih zapored utrpele izgubo okoli 500 evrov na hektar, razmislile, ali je sploh še smiselno vztrajati pri pridelavi pšenice, so dodali.
Svet za kmetijstvo in podeželje je posvetovalno telo ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ustanovljen na podlagi zakona o kmetijstvu.
Člani sveta so: Roman Žveglič in Danilo Meolic (Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije), Borut Florjančič (Zadružna zveza Slovenije), Boštjan Noč (Čebelarska zveza Slovenije), Tatjana Zagorc (Gospodarska zbornica Slovenije – Združenje kmetijskih in živilskih podjetij), Jaka Šilak (Sindikat delavcev v kmetijstvu), Anton Medved (Sindikat kmetov Slovenije), Marina Pintar (Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani), Karmen Pažek (Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerza v Mariboru), Andrej Simončič (Kmetijski inštitut Slovenije), Marijan Pogačnik (predstavnik poklicnih in srednjih kmetijskih šol), Irena Ule (Zveza kmetic Slovenije), Doris Letina (Zveza slovenske podeželske mladine).