Verjetno ste že vsi slišali za Skupno kmetijsko politiko, vendar se nikoli niste poglabljali v to, kaj ta pojem pomeni in kaj se lahko s Skupno kmetijsko politiko doseže.
Zato smo se odločili, da v sklopu projekta AgriFuture Generations s pomočjo zabavnih posnetkov približamo Skupno kmetijsko politiko in pojasnimo, da ni namenjena zgolj kmetom, ampak vsem nam.
Jabolko je videlo več kemije kot šolarji
V svetu, kjer je marsikatero jabolko »videlo več kemije kot šolska učilnica«, postaja naravno kmetovanje vse pomembnejše.
Namesto pesticidov in umetnih gnojil poskrbimo, da so rastline odporne že same po sebi.
Kako? Z zdravo zemljo, naravno zaščito (na primer pikapolonice proti ušem) in skrbno izbiro rastlinskih kombinacij – recimo paradižnik ob baziliki.
Raznolikost in kolobarjenje za zdravo zemljo
V naravi ne rastejo samo ena in ista drevesa – zakaj bi bilo na vrtu drugače? Mešani posevki se med seboj ščitijo pred škodljivci in boleznimi.
Še bolj pomembna pa je menjava pridelkov – če vsako leto sejemo isto, zemlja osiromaši, škodljivci pa se razmnožijo. Kolobarjenje (npr. eno leto fižol, drugo korenje) tla obnavlja naravno in brez stroškov.
Zaupajmo naravi – in si povrnimo zdravo hrano
Ekološko kmetovanje ni zapleteno – gre le za to, da naravi dovolimo delati, kar najbolje zna. Brez škodljivih snovi, v naravnem ritmu.
Tako bogatimo pridelke in varujemo okolje. In res – bi še vedno izbral isti obrok, če bi videl, s čim vse je bil pridelan?
Kako pomaga Skupna evropska kmetijska politika?
Evropska unija s svojo Skupno kmetijsko politiko (SKP) spodbuja prehod na okolju prijazno kmetovanje. Kmetje, ki izbirajo ekološki pristop, lahko pridobijo finančno podporo, svetovanje in izobraževanje.
Cilj? Manj kemije, več trajnosti – za zdravo hrano in varno okolje v vseh državah članicah.
*Video je nastal v okviru projekta AgriFuture Generations.
Sofinancira Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.