Marsikdo se sprašuje, kako bo spremenjena omrežnina vplivala na potrošnike. O spremembah je veliko govora, skrbi in zavajanja.
Tudi o tem so govorili na novinarski konferenci Energetske zbornice Slovenije.
»Ne bo nam treba kuhati ponoči, uporaba toasterja nas ne bo udarila po žepu. Obračun omrežnine sam po sebi ne prinaša dviga omrežnine, za gospodinjstva pa bodo letni stroški omrežnine celo nekoliko nižji.«
Nespremenjene navade
Zavajajoči naj bi bili predvsem izračuni, ki upoštevajo zgolj uporabo časovnega bloka 1.
»Časovni blok 1 nastopi v obdobju, ko je omrežje najbolj obremenjeno, in sicer le ob delavnikih v višji sezoni, torej zgolj v štirih mesecih leta, zato bo omrežnina za vse odjemne skupine v tem obdobju višja.
V obdobju nižje sezone, torej preostalih osem mesecev, pa bodo stroški omrežnine nižji, kar v naslednjih dveh letih na letnem nivoju pomeni, da bodo za gospodinjstva ob nespremenjenih navadah praviloma enaki oziroma celo nekoliko nižji.«
Pod povprečjem Evropske unije
Temu so dodali, da so le v štirih državah Evropske unije nižje končne cene oskrbe z električno energijo za gospodinjstva kot v Sloveniji.
»Upoštevaje vse odjemalce so bile končne cene v Sloveniji pod povprečjem Evropske unije, pa tudi stroški omrežnine so za slovenske odjemalce nižji od povprečja v Evropski uniji,« so poudarili. In še, da prihodki iz naslova omrežnine ostajajo enaki že tri leta, čeprav so se stroški letos povečali.
Koliko prenese
Do leta 2050 je glede na leto 2020 načrtovana od 39- do 52-odstotna povečana poraba električne energije, s tem pa je povezana tudi izrazito povečana konična obremenitev omrežja.
Elektroenergetsko omrežje pa menda ni pripravljeno na masovno vključevanje toplotnih črpalk in električnih polnilnic v sistem.
»Prenova obračuna, usmerjena v razbremenitev omrežja v časih manjše obremenitve, je ključna za učinkovit zeleni prehod in zanesljivo oskrbo z električno energijo. Spremembe, ki se obetajo, niso namenjene kaznovanju, temveč spodbujanju odjemalcev, da aktivno sodelujejo v zelenem prehodu.«
Bo pa zamik uporabe toplotne črpalke ali polnilnice za električno vozilo v obdobja, ko je omrežje manj obremenjeno, prispeval k razbremenjevanju omrežja in optimiziranju stroškov.
»Omrežje je že danes najbolj obremenjeno ob delavnikih v zimskem obdobju, zato bo tudi raba omrežij v obdobju od novembra do konca februarja najdražja. V nižji sezoni, ki traja od marca pa do novembra, ni najdražjega časovnega bloka in bo strošek omrežnine precej nižji. Z obračunom omrežnine zbiramo sredstva, kot jih na podlagi odločbe agencije potrebujemo za nemoteno izvajanje dejavnosti prenosa in distribucije električne energije. Prerazporeditev stroškov bo pravičnejša, saj bodo večji odjemalci plačali nekoliko več omrežnine, odjemalci na nizki napetosti pa nekoliko manj.
Naši izračuni kažejo, da bo značilni gospodinjski odjemalec (poraba približno 4000 kWh na leto) zaradi prestavitve začetka izvajanja prenovljenega obračuna na 1. julij 2024 na letni ravni plačal približno en odstotek manj omrežnine kot v letu 2023. Približno enak učinek bo tudi pri malih poslovnih odjemalcih. Če bi nov obračun omrežnine veljal celo leto, bi ta odjemalec na letni ravni, ob nespremenjeni rabi omrežja, plačal 11,91 evra oziroma pet odstotkov manj omrežnine kot v letu 2023.«
Ne priporočajo spreminjanja dogovorjene moči
Energetska zbornica pomirja, da glede »morebitnih kazni zaradi manjših napak in prekoračitev dogovorjene moči« ni razloga za skrb.
»Dogovorjena moč, na kateri temelji obračun omrežnine v posameznem časovnem bloku, bo določena na podlagi naših navad, na podlagi treh največjih konic porabe v zadnji višji sezoni, kar nazorno pove, da naših navad ne bo treba nujno spreminjati, pa bomo na letnem nivoju za omrežnino plačali približno enak znesek. Gospodinjstvom ne priporočamo v naslednjih dveh letih spreminjanja dogovorjene moči, saj jim bo tako zagotovljeno dveletno prehodno obdobje, v katerem bodo lahko spremljali porabo, informirani bodo o morebitnih prekoračitvah in s tem povezanimi dodatnimi stroški, ki pa jim ne bodo zaračunani.«
Skratka, ob nespremenjenih navadah naj ne bi bilo bojazni za prekoračitev.
»Le znatna in dolgotrajnejša preseganja dogovorjene moči, in to še posebej v časovnem bloku 1, lahko pomembneje povečajo naše stroške. Zaračunavanje presežne moči zato ni kazen, temveč pomembna varovalka za primere, če bi želeli dogovorjeno moč znižati na minimum in pri tem ne bi spremenili naših navad pri rabi energije. Skupni strošek iz naslova presežnih moči pa ne bo presegel stroška, ki bi ga za posamezni časovni blok plačal odjemalec glede na priključno moč iz soglasja za priključitev.«
Komentarji (5)
Podražitev se je že zgodila, tistih 10% električne energije, ki jo plačamo po tržni ceni, je že šla gor s septembrom in ponovno gre gor s prvim januarjem. Leta 2022 je bila cena nižje tarife pri GEN-i, približno 4 cente, višja pa 8 centov. Zdaj je cena od 1.1.2024 za nižjo tarifo 18 centov, za višjo pa 20 centov po redni ceni. Lahko se zahvalimo Golobu in preostalim pametnim energetikom, ki so prodali desetletno proizvodnjo slovenske elektrarn v tujino za male denarje nas pa prepustili nemilosti evropskega trga električne energije. Tako da, ko bodo odstranili subvencije za male odjemalce bo poskočila višina položnice za vsaj 100% če ne več.
In reply to Energetska zbornica pomirja,… by . (ni preverjeno)
Primerjava z cenami v EU je irrelevantna, ker se tukajšnje plače tudi ne da primerjat z tujino.
Plin je zakuhanje drakši. Najceneje je kuhanje na indukciji.
In reply to Primerjava z cenami v EU je… by - (ni preverjeno)
Če bomo kuhli na plin, potem ne.
Energetska zbornica pomirja, no či je tak san pomirjeni...... z podražitvijo kera de sledijla. Lopovon ne verjamem nika.