V kraju Formin pri Gorišnici, leži Kmetija Lesarovi, kjer se že več kot štiri desetletja piše zgodba o predanosti zemlji, trdem delu in ljubezni do pridelave domače zelenjave.
Danes jo vodi Lea Žnidarič, mlada prevzemnica, ki s ponosom nadaljuje delo svojega očeta in istočasno zre v prihodnost – z inovacijami, sodobno mehanizacijo in jasno vizijo trajnostne kmetije.
40 let korenja in drugih dobrot z domače njive
Kmetija Lesarovi obsega približno 30 hektarjev rodovitne zemlje, kjer največ prostora zavzema korenje – pridelek, po katerem so v Sloveniji še posebej prepoznavni.
A na njivah ne raste le klasika. Pridelujejo tudi por, rdečo peso, črno redkev, peteršilj in celo rumeno korenje.
Vse to je del bogate ponudbe, ki jo trži domače podjetje Zelenjava Forminka, katere izdelki so na voljo v večjih slovenskih trgovskih centrih. Poudarek je vedno na kakovosti, svežini in lokalnem poreklu.
Skupna kmetijska politika kot odskočna deska
Pomembno vlogo pri razvoju kmetije so odigrala tudi sredstva iz naslova Skupne kmetijske politike Evropske unije, ki so omogočila nakup sodobne mehanizacije.
»Sredstva iz ukrepov Skupne kmetijske politike so nam omogočila nakup ustrezne mehanizacije in dodatne namakalne opreme,« je dejala mlada prevzemnica kmetije.
To je pripomoglo k večji učinkovitosti in stabilnosti pridelave, še posebej v času podnebnih sprememb.
Vizija prihodnosti: Lokalno, domače, trajnostno
Lea Žnidarič si želi, da bi tudi v prihodnje pridelovali zelenjavo, ki bi bila dostopna slovenskim kupcem. Njena zgodba ni le zgodba o družinski kmetiji, temveč tudi zgled, kako se tradicija in inovacija lahko uspešno prepletata.
»Želimo si, da bi lahko še naprej pridelovali zelenjavo lokalnega, domačega porekla za naše prihodnje generacije,« je dejala.
Kmetija Lesarovi je dokaz, da se z vizijo, znanjem in podporo lahko gradi trajnostna prihodnost za slovensko podeželje in kmetijstvo.
*Video je nastal v okviru projekta AgriFuture Generations.
Sofinancira Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.