Kaj je hernija diska?
Hernija diska nastane, ko se del jedra ali celotno jedro medvretenčne ploščice iztisne skozi razpoko v obroču. Diski so gumijaste konstrukcije, nahajajo se med vretenci in imajo vlogo blažilca udarcev.
Disk sestavljata mehko jedro in trši zunanji obroč. Funkcija jedra je v blažitvi sunkov in nihanj, funkcija obroča pa je v zadrževanju sredice ter učvrstitvi vretenčnega segmenta.
Pri kom se hernija diska najpogosteje pojavi?
Hernija diska je najpogostejša v četrtem in petem desetletju življenja, med bolniki pa so moški trikrat bolj dovzetni za zdrs medvretenčne ploščice.
Zakaj nastane hernija diska?
Obstaja več vzrokov za nastanek hernije diska, ti vključujejo:
- Degeneracijo jedra in obroča: Kot že omenjeno se prvi znaki degeneracije medvretenčne ploščice začnejo kazati že kmalu po 20. letu starosti. S staranjem se stanje seveda še poslabšuje, jedro diska postane manj hidrirano in tako oslabi. Medvretenčna ploščica izgubi svojo funkcijo blažilca, obremenitev se prenese na sosednje sklepe in pojavijo se bolečine v križu.
- Travmo diska: Poškodba diska, ki vključuje zlom ali dislokacijo, je drugi najpogostejši vzrok hernije diska. Travmo najpogosteje povzroči nepravilno dvigovanje težkih bremen. Bolniki z bolečino zaradi hernije diska, se pogosto spomnijo specifičnega dogodka, ki je to bolečino povzročil.
- Bolezni vezivnega tkiva.
- Prirojene motnje, kot so kratki pedikli.
Zakaj se hernija diska najpogosteje pojavi v ledvenem delu hrbtenice?
Hernija diska se sicer lahko pojavi na kateremkoli delu hrbtenice, vendar se najpogosteje pojavi v spodnjem ledvenem delu hrbta. Najpogosteje prizadeta nivoja vretenc sta ledvena vretenca L4/L5 in L5/S1. Temu je tako zato, ker so ta vretenca izpostavljena največjim obremenitvam.
Kako se hernija diska klinično kaže?
Simptomi in znaki hernije diska se razlikujejo glede na to, katera medvretenčna ploščica je vključena. V splošnem velja, da se klinična slika hernije diska poslabša med gibanjem in izboljša med počitkom. Ker sta hernija diska v ledvenem in vratnem delu najpogostejši, bomo opisali tovrstne simptome in znake.
Hernija ledvenega diska običajno povzroči bolečino v ishiadičnem živcu, izstop jedra diska, namreč pritiska na živec. To povzroči ostro bolečino, ki se širi iz zadnjice v nogo, lahko tudi v stopalo in prste. Pridruži se ji lahko še mravljinčenje ali otrplost nog in stopal. Drugi simptomi hernije ledvenega diska vključujejo bolečine v hrbtu in mišično oslabelost.
Hernija vratnega diska se izrazi z bolečino med lopaticami, ki se lahko širi v ramo, po roki in v prste. Bolečina se lahko pojavi tudi v vratu in se poveča pri upogibanju ali obračanju vratu. Omenjenim simptomom in znakom sta lahko pridružena otrplost ali mravljinčenje v rokah.
Kako se izvede zdravljenje hernije diska?
Pravi pristop k zdravljenju hernije diska, bo določil zdravnik, glede na vaše individualno stanje. V splošnem pa je zdravljenje hernije diska lahko konzervativno ali operativno.
Konzervativno zdravljenje vključuje jemanje nesteroidnih protivnetnih zdravil (na primer Naklofen) za lajšanje bolečine in vnetja, fizioterapijo in epiduralne injekcije ter bloke živčnih korenin. Slednji se izvedejo v primeru, da se bolniki ne odzivajo na ostalo konzervativno zdravljenje in imajo simptome že vsaj štiri do šest tednov.
Kirurško zdravljenje se izvede, ko v primeru, da vam konzervativno zdravljenje ni pomagalo in v primeru nevroloških izpadov, ki vključujejo uhajanje urina, uhajanje blata ter spolno disfunkcijo.
Kdo ima večje tveganje za nastanek hernije diska?
Obstajajo določeni dejavniki, ki povečajo tveganje za nastanek hernije diska. Ti dejavniki vključujejo:
- Moški spol: Obstaja trikrat večja verjetnost, da se bo hernija diska pojavila pri moških kot pri ženskah.
- Dolgotrajno sedenje v istem položaju.
- Prekomerna telesna teža.
- Dvigovanje težkih predmetov.
- Ponavljajoči se gibi upogibanja ali zvijanja telesa za delo, šport ali hobije.
- Kajenje.
Kdaj je treba obiskati zdravnika?
Na posvet k zdravniku lahko pridete, kadarkoli vam neko stanje vzbuja skrb. Vsekakor pa se morate na strokovno pomoč obrniti, če:
- Je bolečina, tako neprijetna, da moti vaše vsakodnevne aktivnosti.
- Se bolečina ne izboljša po štirih do šestih tednih.
- Se simptomi in znaki, ki jih doživljate poslabšujejo.
- Izgubite nadzor nad mehurjem ali črevesjem.
- Opazite mravljinčenje, otrplost ali izgubo moči v rokah, rokah, nogah ali stopalih.
- Težko stojite ali težko hodite.
Kako vam lahko pomagamo v Kliniki NYD?
V kliniki NYD vas čakajo vrhunski nevrokirurgi, ki vas bodo skrbno vodili skozi celotno obravnavo, od diagnostike do zdravljenja in rehabilitacije. V sklopu diagnostike bo specialist vzel natančno anamnezo, iz katere bo lahko videl, kakšna klinična slika se je pri vas razvila in kakšne težave prevladujejo.
Že iz dobro vzete anamneze se lahko včasih določi tudi vzrok nastanka bolezni. Zdravniku lahko sami pomagate na tak način, da vodite dnevnik lastnih simptomov in znakov. To pomeni, da si skrbno zabeležite vsako klinično prezentacijo, vključno s trajanjem in njenimi morebitnimi sprožilci ter olajševalci. Pripravite tudi seznam zdravil.
Po anamnezi bo sledil temeljit klinični pregled, med katerim bo zdravnik preverjal vašo držo, gibljivost hrbtenice ter morebitne občutljive točke ali bolečine.
Dobro je, da na pregled prinesete vso relevantno medicinsko dokumentacijo, kot so predhodne rentgenske slike, slike magnetne resonance, izvide in poročila prejšnjih zdravnikov.
Na dan pregleda oblecite udobna oblačila, ki omogočajo lahek dostop do prizadetega dela telesa. Če nosite ortoze ali pripomočke, jih prinesite s seboj. Ker je eden izmed pristopov k zdravljenju hernije diska tudi sama fizioterapija, so v Kliniki NYD poskrbeli tudi za to. Izkušeni fizioterapevti vas bodo naučili v prvi vrsti izvajanja vaj za sprostitev bolečine in tudi pravilne drže za preprečitev ponovitve hernije diska v prihodnosti.