Slika je simbolična.
Do konca prihodnjega januarja bo delo izgubilo sto delavcev. Podjetje je lansko leto zaključilo z 226 tisočaki izgube.

Družba Odelo Slovenija, ki v Preboldu proizvaja avtomobilske dele, bo do konca januarja prihodnje leto postopoma odpustila do sto presežnih delavcev. Kot je za STA povedal sekretar regijske organizacije Skei Celje Mirko Hirci, je med glavnimi razlogi upad naročil. Novi projekti se namreč družbi obetajo šele prihodnje leto.

Hirci se je z vodstvom Odela na petkovem srečanju pogovarjal o možnosti prerazporejanja delavcev na druga delovna mesta znotraj podjetja. Dogovorili so se, da pogodb o zaposlitvi, sklenjenih za določen čas, ne bodo podaljševali, prekinili bodo sodelovanje z agencijskimi delavci, tisti zaposleni, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev, pa se bodo upokojili.

Lani leto zaključili z 226 tisočaki izgube

Odelo, ki je konec leta 2022 zaposloval 1278 delavcev, je lani ustvaril 195,6 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, leta 2021 pa so ti znašali 180,2 milijona evrov. Lansko leto je zaključil z 226.000 evrov izgube, medtem ko so imeli leto prej dobiček v višini 1,1 milijona evrov, je vodstvo podjetja zapisalo v lanskem poslovnem poročilu, objavljenem na spletnih straneh Ajpesa.

Kot je navedlo, so se tako njihovi kupci kot oni sami lani soočali z velikimi težavami v oskrbni verigi. Kupci se v veliki večini niso držali lastnih napovedi oziroma so jih kratkoročno spreminjali in prilagajali razpoložljivosti.

Še naprej so imeli velike težave pri zagotavljanju zadostnih količin, predvsem polprevodnikov. Dejansko število izdelanih avtomobilov je bilo pod načrtom, kar je vplivalo tudi na poslovanje Odela. To je še posebej prišlo do izraza v drugi polovici leta 2022, ki so jo zaznamovala kratkoročna zmanjševanja naročil, ki so negativno vplivala na stabilnost načrtovanja proizvodnje in vrednost zalog.

Zaradi pomanjkanja polprevodnikov so jih bili primorani kupovati tudi zunaj ustaljenih distribucijskih kanalov, kar je pomenilo bistveno višje nabavne cene.

Negativni vpliv na rezultat lanskega poslovanja je treba po mnenju vodstva Odela pripisati tudi povišanju cen energentov, surovin in ostalih stroškov v povezavi s strmo naraščajočo inflacijo in hkratnim dvigovanjem obrestnih mer.

Komentarji (10)

. (ni preverjeno)

Cene avtojof pa v nebo.

asdasad (ni preverjeno)

turski lastnik, k ga gleda

Sumič (ni preverjeno)

Za soboška podjetja pa nega interesa pisati kak odpiščavljejo??

Zolna (ni preverjeno)

Nej glij. Sobotainfo zna porocati o vsem, samo o prekmurji pa pomurji nej.

flukac (ni preverjeno)

GRAND BAR

Tgb (ni preverjeno)

Pa za izgubo niso krivi delavci,če so morali delati po navodilih vodilnega kadra.Za izgubo so krivi nesposobni direktorji in njihovi pomočniki.Ja to je začetek in konec stečaja in protipravne koristi za tiste pri koritu.

666 (ni preverjeno)

Basen je v SrboHrvaščini in jo je mogoče že kdo prebral, ampak jo boste vsi razumeli.

Osnovao lav novu firmu i zaposlio magarce da rade. U prvo vrijeme sve je išlo odlično. Lav je rukovodio, magarci radili, a firma se razvijala. Poslije nekog vremena lav je uvidio da ima mnogo novca, ali da nema slobodnog vremena, pa je odlučio zaposliti menadžere. I zaposli lav medvjeda kao menadžera da rukovodi firmom. Kao profesionalni menadžer medvjed je tražio razna izvješća da bi mogao što bolje upravljati firmom, ali i izvješćivati lava. I tako je lav uživao, medvjed rukovodio, a magarci radili i k tome pisali izvješća za medvjeda. Poslije nekog vremena medvjed zaključi da troši suviše vremena na analizu tih izvješća pa zaposli tri vuka kao voditelje poslovanja čiji će posao biti od svih tih izvješća praviti jedno sažeto izvješće medvjedu kako bi pokazali medvjedu koliko su oni stručni i vrijedni. Vukovi su magarcima uveli još dodatnih izvješća. Sada su magarci, osim redovnog posla i starih izvješća, dobili pisanje i brojnih novih izvješća. Zbog toga, naravno, nisu bili sretni pa su počeli gunđati, jer su morali ostajati dulje na poslu kako bi završili sva ta izvješća za vukove. Medvjed je uočio da moral u firmi opada pa je zaposlio lisicu da ga podigne. Lisica je provodila ankete, organizirala razne tečajeve, događaje i skupove u svrhu podizanja morala u firmi. Ali sve to izvan radnog vremena i vikendom. Magarci su sada već otvoreno pokazivali nezadovoljstvo, jer su imali sve više posla, a sve manje slobodnog vremena. U isto vrijeme lav je opazio da se zarada firme drastično smanjuje pa je pozvao medvjeda, vukove i lisicu na sastanak, da odluče što i kako dalje. Na sastanku je odlučeno: otpustiti pola magaraca kako bi se smanjilo troškove poslovanja, a preostalim magarcima umanjiti plaću za 20%

Firma Ljutomer (ni preverjeno)

Malo pitajte eno večjo firmo v Ljutomere kelko lidij mislijo odpustiti, številka je velka.
Tau nas bole zanima kak Odelo.

vtič (ni preverjeno)

vejpa Kiri nevej ge je Lotmerk

Zolna (ni preverjeno)

Pa v ms firma ka sijvle.

Starejše novice