Delavci, zaposleni pri delodajalcih v tujini, so po razsodbi vrhovnega sodišča kot slovenski davčni zavezanci upravičeni do zmanjšanja davčne osnove od dohodkov iz delovnega razmerja za stroške prevoza na delo v tujino in nazaj.
Prevoz in malica se ne štejeta v davčno osnovo
Vrhovno sodišče je odločilo, da je uredba, po kateri je čezmejni delavec do povračila stroškov poti na delo in z dela upravičen le pod pogojem, da se na delo vozi najmanj štirikrat tedensko, neustavna.
Vsaki dodatni pogoji za upoštevanje teh stroškov niso skladni z ustavo.
Za zaračunavanje preveč davka je »kriv« slab prevod konvencije o izogibanju dvojnega obdavčevanja in nerazčiščena davčna razmerja med Slovenijo in Avstrijo.
Sindikat delavcev migrantov Slovenije napoveduje boj za vračilo preveč zaračunane dohodnine.
Tedenski migranti upravičeni do zmanjšanja davčne osnove za stroške prevoza
Vrhovno sodišče je odločilo, da se tudi tedenski migranti upravičeni do zmanjšanja davčne osnove od doseženih dohodkov iz delovnega razmerja za stroške prevoza na delo in z dela, kamor sodi tudi vožnja od domovanja v Sloveniji do kraja v drugi državi, kjer dejansko opravlja delo, in nazaj.
Na kratko to pomeni, da bo tudi tedenskim migrantom zmanjšana davčna osnova ne glede na število voženj.
Vrhovno sodišče je odločilo, da je določba uredbe, ki kot pogoj za to davčno upoštevanje opredeljuje minimalno število voženj od določenega prebivališča in nazaj (vsaj štirikrat tedensko), v nasprotju s 45. členom zakona o dohodnini ter presega ustavno dopustni obseg urejanja s podzakonskim predpisom.
Omenjeni člen tako v prvem odstavku med drugim določa, da se »zavezancu, ki prejema dohodek iz delovnega razmerja s tujim delodajalcem za delo v tujini, v davčno osnovo od tega dohodka ne všteva dohodek v višini stroška prehrane med delom in stroška prevoza na delo in z dela glede na dejansko prisotnost na delovnem mestu v tujini, pod pogoji in do višine, ki jih na podlagi predhodnega člena zakona določi vlada«.
Sindikat delavcev migrantov vse delavce migrante, ki se na delo vozijo manj kot štirikrat na teden poziva, da svoje davčne napovedi dopolnijo tudi s potnimi stroški, ki do sedaj niso bili upoštevani. S tem bodo svojo davčno obveznost zagotovo zelo znižali.
»Tehtnica se počasi, a vztrajno nagiba na stran delavcev migrantov«
»Po večletnem upravnem in sodnem pravdanju se tehtnica počasi, a vztrajno nagiba na stran delavcev migrantov, zaposlenih v javni službi,« so sporočili iz Sindikata delavcev migrantov Slovenije.
»Veseli nas, da odločitvam upravnega sodišča končno sledi Finančna uprava Republike Slovenije in ministrstvo za finance,« je povedal predsednik Sindikata delavcev migrantov Mario Fekonja: »Do sedaj smo imeli občutek, da državo oziroma obstoječo oblast zanima le, da se v proračun momentalno steče čim več davkoplačevalskega denarja, pri tem pa jih ne zanima, kaj bo to pomenilo za državo Slovenijo v naslednjem političnem mandatu, tudi če bi se denar moral vračati državljanom.«
»To pa zaradi specifičnosti davčnega postopka, ko je kljub pritožbi potrebno takoj oziroma v roku 30 dni od prejema odločbe plačati odmerjen davek,« dodaja.
»Obravnavana problematika delavcev migrantov, zaposlenih v javni službi, je sicer kompleksna, a po najinem mnenju enoznačna in jasna,« pravita odvetnika Davor Ozmec in Slavko Vesenjak: »Kljub temu so bili potrebni številni upravni sodni postopki, ki so eden za drugim potrjevali naša prepričanja.«
»Verjameva, da so pravna stališča razjasnjena do mere, da presenečenj s strani davčnega organa več ne bo,« dodajata.
Komentarji (9)
Pa nej JJ dvojno obdavčitev ukino? Dao je bil v opoziciji so güčale kaok do ukinele! Dvej lete na vlade so pa pozabele na nas!
nega dvojnega obdavcenja ampak zgolj placilo razlike;)
Tvoj Šarec pa Golob ta zaj spustila kelko sta zaj zdignola stroske zivljenja pa si na istem Trol
Dvojne obdacitve NIKOLE neje bilo. Placala se je zgolj razlika v davki. Nemren vrvati ka dejansko
odijo lidje po ton sveti keri vrvlejo ka tisti ka delajo v tujini placuvlejo dvojne davke 🤣🤣🤣
Dejansko neje bilo, pa je bilo. Ze resan ka se je placala razlika, ampak je tu bilo sporno tudi to, ka so v sloveniji, slovenskomi delavci bilej priznane dolocene zadeve, kere delavci zaposlenomi v avstriji nejso bilej priznane.
In ce se ze idemo beksno pravno drzavo, te naj bou za vse isto
In po tvoje je posteno ka se placa razlika???
Ka ma austrija, pa delodajalec s slovenskof stopnjof davka? Delavec, keri dela po njihovih kriterijaj, keri placa davek po njihovoj stopnji, more se dejansko sloveniji placati razliko, in ta slovenija je moralno neupravicena do razlike, ker dejansko itak pejnaze prnesejmo pa potrosimo doma v sloveniji. Polek toga pa ce ges iden k doktori v slovenijo, placa moje austrijsko zavarovanje to! Moje dejte v vrteci pogej isto kak od enga slovenskoga delavca, pa ges moren maximalno placati vrtec!
Pa nej JJ dvojno obdavčitev ukino? Dao je bil v opoziciji so güčale kaok do ukinele! Dvej lete na vlade so pa pozabele na nas!
Kolko truda do pravice....
Koji kurac san ge toj lopovskoj drzavi duzen placati razliko davka. Davek placam ge san placo zaslüzo lopovi se pa pod nosom lejko zbrisejo za razliko. Vsi vij pacijenti ite malo delat v tujino pa te vidli kak se tam dela. Nej je lipo biti auslender. Doma se dve leti ali pa se vec svercate na bolniski tam te pa takoj odpustijo in si brez vsega. Samo nimaki placujejo bandi tej davek