Slika je simbolična.
Z Ano Marijo Žnidarič o skrbi za živali v poletni vročini.

Med vročinskimi valovi je skrb za živali še posebej pomembna, saj so temperature, ki presegajo 25 stopinj Celzija, zanje lahko nevarne. 

Večina živali se najbolje počuti pri temperaturi med 18 in 20 stopinj Celzija. 

Ana Marija Žnidarič, predstavnica Društva za zaščito živali Pomurja, je v oddaji Aktualno za televizijo IDEA dejala, da je vročina za ljudi zelo naporna, za živali pa še toliko bolj.

»Živali slabše prenašajo vročino, kot mi ljudje, zato pa toliko bolje prenašajo mraz.«

Njihovo hlajenje telesa poteka drugače kot pri človeku. »Psi se ohlajajo samo preko gobčkov in preko blazinic,« je dejala.

Na kaj moramo biti pozorni?

Vroče površine

Pri 25 stopinjah Celzija se asfalt segreje na 52 stopinj Celzija, pri 31 stopinj Celzija pa na 62 stopinj Celzija, kar lahko povzroči resne opekline na blazinicah psov.

Nasvet: Sprehajajte pse zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko je asfalt hladnejši. Če je sprehod čez dan neizogiben, uporabite obuvala za pse. Preverite temperaturo asfalta z roko ali boso nogo.

»Asfalt preverite tako, da položite svojo roko (še bolje boso nogo) na asfalt vsaj za 30 sekund. Če nam je prevroč, je prevroč tudi za psa,« je dejala. 

Živali se ne pušča v pregretih avtomobilih. 

Vroči avtomobili

Notranjost avtomobila se lahko hitro segreje na nevarne temperature, že pri 25 stopinj Celzija lahko temperatura v avtu naraste na 71 stopinj Celzija na soncu.

Pri psu, ki je zaprt v avtomobilu ali privezan na soncu, lahko nastopi toplotni udar že v 15 minutah.

Nasvet: Na pot se odpravite ponoči, zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Psa pred vožnjo ne hranite, poskrbite, da bo med vožnjo utrujen in se med postanki odžejajte ter razgibajte. Nikoli ne puščajte živali v avtomobilu.

Toplotni udar

Simptomi toplotnega udara so: sopenje, slinjenje, hitro dihanje, krči in nezavest.

Žival takrat premaknite v senco, jo postopoma ohlajajte z vodo (najprej po tačkah in nato navzgor) in pokličite veterinarja.

Nikoli ne začnite z močenjem glave, da preprečite temperaturni šok.

S temi nasveti lahko učinkovito zaščitite svoje ljubljenčke pred nevarnostmi, ki jih prinašajo visoke temperature.

Slika je simbolična.

Sprehodi

»V asfaltiranih mestnih območjih je vročina večja, zaradi asfalta, ki absorbira vročino in jo še potencira. Nevarno je zaradi njihovih blazinic, ki se lahko opečejo,« je še opozorila.

Ker psi potrebujejo nekaj dnevnega gibanja, svetuje, da se sprehod izvede na travnatih površinah, makadamskih in gozdnih poteh. 

Predstavnica Društva za zaščito živali Pomurja je še poudarila, da so med ključnimi ukrepi za zaščito živali pred vročino predvsem zadostna količina vode, zadrževanje v senci ter omejitev sprehodov na jutranje in večerne ure.

Komentarji (3)

. (ni preverjeno)

Čestitke planiki za dobro delo in podpori tujim lastnikom.

Antimigu (ni preverjeno)

Torej se bakreni in jugosi ne smejo šetat po 10. uri.

dsadd23ee21e21 (ni preverjeno)

Živali živali kere cejlo leto samo smrdijo in ležijo jebem ti pas mater manjasto! Zdaj so več vredni kak lidgej pijzda vam je materna v dno duše pokvarjena!

Starejše novice