Ljutomerska županja Olga Karba je danes predstavila izgradnjo kanalizacije v naselju Podgradje in delu naselja Slamnjak.

V občini Ljutomer so se že leta 2020 odločili za »izgradnjo« projekta, tako da so takrat tudi naročili izdelavo dokumentacije, ki jo je pripravljal Rudi Sever iz Stročje vasi.

Stroški so sicer znašali dobrih 11.000 evrov, gradbeno dovoljenje pa je bilo pridobljeno 25. februarja 2022. 

Občina Ljutomer je marca 2022 projekt prijavila na javni razpis za dodelitev sredstev na ukrepu Zeleni prehod ‒ komponenta varno in čisto okolje.

Najugodnejši ponudnik družba Legartis

Ko so imeli vso potrebno dokumentacijo, so izvedli postopek javnega naročila za izbiro najugodnejšega izvajalca gradbenih del.

Prejeli so dve ponudbi, izbrali pa družbo Legartis iz Lendave, ki bo dela izvedla za 466.692,70 evra.

Rok za končanje del je predviden do konca marca 2024

V letošnjem letu (in naslednjem) je tako predvidena izgradnja, nato pa, ko je dejala Karba, se bodo morali odločiti posanirati cestno infrastrukturo, za potrebe česar tudi že pripravljajo dokumentacijo, to pa je nakazano tudi v razvojnem programu. 

Strokovni in finančni nadzor nad investicijo bo izvajal Inženiring Rajnar iz Murske Sobote, stroški nadzora pa bodo znašali 9700 evrov.

Varnostni načrt bo izdelal Jožef Šimonka iz Lendave, in to za 1500 evrov

Kaj zajema investicija?

V sklopu investicije bo zgrajena fekalna kanalizacija v dolžini 2019 metrov ‒ od tega 1791 metrov gravitacijskega voda in 228 metrov tlačnega voda ‒ eno črpališče in hišni priključki do parcel, na katerih stojijo stanovanjski objekti.

Novo omrežje se bo priključilo na obstoječe kanalizacijsko omrežje in obstoječo čistilno napravo v Ljutomeru. 

Pogodbo o pričetku izvajanja projekta sta danes podpisala ljutomerska županja Olga Karba in Matjaž Hozjan, direktor družbe Legartis. 

V Slamnjaku izgradnja individualnih čistilnih naprav?

Glede Slamnjaka, ki je bil prvotno tudi vključen v obravnavo glede izgradnje kanalizacije, a mu je ministrstvo odreklo nepovratna sredstva, je županja dejala, »da bodo strokovno proučili, ali bodo lahko spodbudili občane k izgradnji individualnih čistilnih naprav,« in to zato, ker občina letno objavi razpis za sofinanciranje čistilnih naprav.

Razlika med tem in priključitvijo na javna kanalizacijska omrežja je, da morajo občani pri slednjem plačevati kanalščino, pri lastni čistilni napravi pa je treba poravnati enkratni odvoz. 

Manjkajočo kanalizacijo na območju ljutomerske občine pa je, kot je pojasnila Andreja Torič z občine Ljutomer, treba urediti še v treh naseljih, in sicer v Cezanjevcih, Mali Nedelji in Kamenščaku. 

Komentarji (1)

--- --- (ni preverjeno)

imam raje kosmate babe

Starejše novice